با امضای تفاهم نامه ای میان جهاددانشگاهی و بسیج سازندگی پیگیری می شود ترویج و گسترش فرهنگ اردوهای جهادی

مراسم امضای تفاهم نامه ی همکاری بین سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی و بسیج سازندگی با مبحث برگزاری اردوهای جهادی برگزار گردید.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، مراسم امضای تفاهم نامه ی همکاری بین سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی و بسیج سازندگی با مبحث برگزاری اردوهای جهادی، روز گذشته(دوشنبه، ۶ مرداد) با حضور صادق میرزاده مفرد، معاون عملیات جهادی بسیج دانشجویی کشور، دکتر عادل تقوی، مدیرکل اداره ی راهبری امور فرهنگی جهاددانشگاهی و مهدی عباسی، سرپرست سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی در ساختمان معاونت فرهنگی این نهاد برگزار گردید.
مهدی عباسی، سرپرست سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی در این مراسم با اشاره به این که در آستانه ی چهل سالگی جهاددانشگاهی تلاش می نماییم فرهنگ جهادی به جامعه یادآوری شود، اظهار داشت: جهاددانشگاهی همواره دغدغه های جدی ای در حوزه ی ترویج گفتمان و حرکت جهادی در میان دانشجویان داشته است.
وی اضافه کرد: جهاددانشگاهی در سال هایی که کم تر به این مورد توجه می شد، کوشش کرد حرکتی را آغاز و این نگاه را در جامعه ی دانشگاهی ترویج کند.
وی خاطرنشان کرد: بسیج دانشجویی هم این مورد را با قوت پیش برده و گفتمان سازی و نهادسازی را در این خصوص انجام داده است.
عباسی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در گفت وگوهای مختلف با اعضای جهاددانشگاهی و جمع های دانشجویی و تاکید بر توسعه ی اردوهای جهادی بین دانشجویان اظهار نمود: با عنایت به نگاه مثبت جامعه ی دانشگاهی به حرکت های جهادی، لازم است مجموعه هایی که در حوزه ی فرهنگی، اجتماعی جوانان و دانشجویان فعالیت می نمایند، با هم افزایی بیشتر در این عرصه قدم بردارند.
وی با بیان این که جهاددانشگاهی بعنوان مجموعه ای جوان، همواره به دنبال توانمندسازی دانشجویان در عرصه ی ایفای نقش و مسئولیت اجتماعی آنها بوده است، اظهار داشت: برگزاری اردوهای جهادی از موفق ترین سازوکارهای جلب مشارکت دانشجویان در عرصه ی محرومیت زدایی و آبادانی کشور است.
عباسی اضافه کرد: این تفاهم نامه آغاز خوبی برای همکاری و هم افزایی دو مجموعه برمبنای مسئولیت های مشترک و با اهتمام جدی نسبت به محقق کردن آنها است.
وی اضافه کرد: امیدواریم این تفاهم نامه سرآغازی برای تعمیق هرچه بیشتر گفتمان جهادی در میان دانشجویان و جوانان باشد و شاهد خیزش دانشجویان در اردوی جهادی در جهت آبادانی و توسعه کشور باشیم.
سرپرست سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی تصریح کرد: تلاش مجموعه ی جهاددانشگاهی و سازمان دانشجویان بعنوان شبکه ی فراگیر دانشجویی جهاددانشگاهی در سرتاسر کشور بر این است که فرهنگ و الگوی جهادی را به یک گفتمان همگانی تبدیل نماییم.
عباسی در انتها تصریح کرد: سامانه ی ویژه ی ثبت نام دانشجویان داوطلب علاقمند به شرکت در اردوی جهادی و حوادث غیرمترقبه هم هفته ی آینده توسط سازمان دانشجویان رونمایی خواهد شد.
در ادامه، صادق میرزاده مفرد، معاون عملیات جهادی سازمان بسیج دانشجویی هم با اشاره به این که هم اکنون ۱۸۰۰ گروه جهادی در دانشگاه های مختلف فعال می باشند، اظهار داشت: اردوها و حرکت های جهادی امروز به بلوغ خوبی رسیده است و شاید کم تر دانشگاهی داشته باشیم که گروه جهادی نداشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: آن چه امروز در جامعه بعنوان گروه و فعالیتهای جهادی شناخته می شود، میوه و شجره ی جهاد سازندگی است که در ابتدای انقلاب شکل گرفت. امروزه در فضای جهادی این مورد برند شده است که موضوعات و مشکلات کشور صرفاً به دست حاکمیت حل نمی گردد، بلکه احتیاج به اتحاد مردمی دارد که بهترین شکل آن، گروه های جهادی است.
وی اضافه کرد: در مقطعی هم کار جهادی بعنوان ویترین امور فرهنگی بوده است، ولی در چند سال گذشته، توانسته بعنوان کار فرهنگی موثر در میان مردم بروز کند و بعنوان راهگشا و بازوی توانمند در کنار بقیه ارگان ها دیده شود.
وی با اشاره به شهدایی مثل «شهید حججی» و شهید بلباسی اظهار نمود: در دو دهه ی اخیر ۳۹ شهید در اردوهای جهادی تقدیم جامعه شده است.
معاون عملیات جهادی بسیج دانشجویی با اشاره به این که مطالبه ی عمومی شدن کار جهادی، مطالبه ی رهبری بوده است، اظهار داشت: امروز امیدواریم با این تفاهم نامه مخاطب بیشتر و در چارچوب متنوع تری در فعالیتهای جهادی در کنار خودمان داشته باشیم و بتوانیم به شیوه های مختلف افراد بیشتری را در دانشگاه درگیر کار جهادی نماییم.
مفرد تصریح کرد: این تفاهم نامه صرفاً منجر به کار جهادی به معنای اردوهای عملیاتی نخواهد شد، بلکه با عنایت به ظرفیت جهاددانشگاهی، فعالیتهای پژوهشی و علمی هم در چارچوب اردوهای جهادی قابل انجام است.
بنا بر اعلام روابط عمومی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی، در بخشی از این تفاهم نامه آمده است: به منظور توسعه ی خدمت رسانی و اشاعه و تعمیق فرهنگ و حرکت های جهادی و همینطور گسترش فعالیتهای محرومیت زدایی و آبادانی ایران اسلامی مورد تاکید حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری، این تفاهم نامه بین سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی و معاونت عملیات جهادی سازمان بسیج دانشجویی منعقد می شود. با امضای این تفاهم نامه دوطرف حد اعلای تلاش خود را در مبحث این تفاهم نامه مبذول داشته و از هیچ کوششی در این جهت دریغ نخواهند کرد.

منبع: