شناسایی زباله های فضایی در روز با فناوری لیزری

به گزارش ربات کشاورز تعدادی از پژوهشگران آژانس فضایی اروپا با استفاده از لیزر موفق به ردگیری دقیق زباله های فضایی حتی در روشنایی روز شده اند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از زد دی نت، در این روش از تلفیقی از تلسکوپ های خاص، فیلترهای نور خورشید و غیره برای ردگیری زباله های فضایی استفاده می شود. این مجموعه ابزار تشخیص دادن قطعات آلومینیومی زباله های فضایی را تسهیل کرده و در نهایت باعث ردیابی دقیق آنها می شود.
بر اساس برآوردهای آژانس فضایی اروپا، حدود ۲۰۰۰ ماهواره فعال و ۳۰۰۰ ماهواره غیرفعال و مبدل شده به زباله در حال گردش به دور زمین هستند و تعداد قطعات آلومینیومی سرگردان در فضا با قطر بیشتر از یک سانتیمتر از یک میلیون واحد فراتر می رود.
برخورد این قطعات با زمین یا با ماهواره های فعال در فضا می تواند مشکل آفرین شود و بنابراین محققان در تلاش هستند به هر نحو ممکن آنها را شناسایی کنند تا در صورت احتمال خطرآفرینی این زباله های فضایی برای نابودی آنها برنامه ریزی شود.
انتظار می رود این تکنولوژی جدید به تهیه نقشه زباله های فضایی منجر شود و به پاکسازی تدریجی آنها کمک نماید. پیش از این از ماهواره های پرتابگر اشعه لیزر معروف به اس ال آر برای این کار استفاده می شد. اما هزینه بالا، فناوری پیچیده و احتیاج به تجهیزات خاص سبب شده تا این کار مقرون به صرفه نباشد.
فناوری جدید که مبتنی بر تجهیز تلسکوپ های زمینی به تجهیزات پرتابگر لیزر است، کم هزینه تر و ساده تر بوده و در تمامی ساعات شبانه روز قابل استفاده می باشد. تحلیل داده های جمع آوری شده بدین کل با استفاده از نرم افزاری خاص و به سرعت صورت می گیرد و استفاده آزمایشی از آن در رصدخانه ای در جزیره تنریف اسپانیا هم موفقیت آمیز بوده است.

منبع: