رئیس جهاد دانشگاهی استان البرز تشریح کرد گام های علمی و موثر جهاد دانشگاهی برای توسعه استان البرز

به گزارش ربات کشاورز البرز رئیس جهاد دانشگاهی استان البرز اظهار داشت: مجموعه جهاد دانشگاهی مستقر در استان البرز از ظرفیت های بسیار مناسبی  برخوردار است که در تعامل با دستگاه ها و دانشگاه ها می تواند منشأ آثار و دستاوردهای مفید و مؤثری در استان باشد.

احمدرضا فیروزی ضمن تبریک فرا رسیدن چهلمین سالگرد تشکیل جهاد دانشگاهی با اشاره به خصوصیت های بارز این نهاد انقلابی اظهار نمود: یکی از خصوصیت های برجسته جهاد دانشگاهی داشتن روحیه جهادی کارکنان و تلاش و کوشش آنان در جهت رضای خداوند و خدمت به جامعه است که این روحیه طی چهار دهه اخیر سبب ایجاد شکوفایی در فعالیتهای جهاد شده است،

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، وی کوشش برای رفع مشکلات کشور را یکی دیگر از خصوصیت های متمایز جهاد دانشگاهی طی چهل سال فعالیت دانست و اظهار داشت: با عنایت به نوع نگاه و ظرفیت جهاد دانشگاهی برای تولید فناوری، این نهاد می تواند خیلی از دغدغه های فعلی کشور را برطرف کند واکنون که با تحریم های غیرانسانی دشمنان روبرو می باشیم اگر مسئولین در حوزه های مختلف به ظرفیت های جهاد دانشگاهی اعتماد کنند مطمئنا پاسخ اعتمادشان را به بهترین شکل دریافت خواهند کرد و این تجربه بارها اتفاق افتاده است.

فیروزی یکی از خصوصیت های جهاد دانشگاهی را برداشتن امور بر زمین مانده برشمرد و کوشش برای جایگاه بخشیدن به مشاغل خانگی را یکی از این مصداق ها عنوان نمود و اضافه کرد: طرح جامع کسب و کارهای خانگی دهه ۸۰ توسط جهاد دانشگاهی در کرج تدوین شد و به موسسه کار و سپس هیات دولت ارسال شد و در سال ۸۹ به تصویب رسید؛ در سال ۹۷ هم با تعامل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وارد مرحله اجرایی تازه ای شد و در ۹ استان به صورت پایلوت اجرا شد و الان در کل کشور توسط جهاد دانشگاهی و با همکاری ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال اجراست.

وی به فعالیتهای سازمان تجاری سازی، فناوری و اشتغال دانش آموختگان در استان البرز اشاره نمود و اظهار داشت: تابحال بالغ بر ۱۲ هزار نفر از آموزش های کارآفرینی و مهارتهای کسب و کار این سازمان در استان بهره مند شده اند.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان البرز به پیگیری و راه اندازی مرکز نوآوری شکوفایی در حوزه گرافیک و بسته بندی صنایع فرهنگی، برگزاری جشنواره رساله های کاربردی و کارفرمایی امیرکبیر برای نخستین بار را همچون برنامه های در دست اجرای این سازمان اعلام نمود.

وی با اشاره به اینکه در جهاد دانشگاهی فاصله بین ایده تا عمل، کوتاه است، اضافه کرد: طرح ها در حوزه های مختلف در جهاد دانشگاهی به علت روحیه جهادی اعضا و انعطاف پذیری سازمانی به سرعت عملیاتی و اجرایی می شود.

این مسئول با اشاره به تعامل خوب جهاد دانشگاهی واحد البرز با دستگاه های اجرایی استان اظهار داشت: راه اندازی پنج دفتر تسهیلگری محله محور در مناطق حاشیه نشین استان با همکاری وزرات کشور و استانداری البرز، برگزاری طرح های ملی داناب و طرح گسترش سواد آبی با همکاری شرکت آب منطقه ای و اداره کل آموزش و پرورش، پنج مورد همکاری مجزا با اداره کل محیط زیست همچون تولید فیلم در حوزه محیط بانی و آموزش مربیان پیش دبستانی با محوریت زیست محیطی، تدوین سند ارتقای زنان و خانواده با همکاری استانداری البرز، همکاری با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برای تدوین سند توسعه فعالیتهای قرآنی استانی البرز همچون فعالیتهای مشترک جهاد دانشگاهی با دستگاه های مختلف در سطح استان البرز بوده است.

فیروزی اضافه کرد: راه اندازی دفتر تسهیلگری کسب و کار و استارتاپ ها و برگزاری جشنواره امیرکبیر با همکاری اتاق بازرگانی و بنیاد ملی نخبگان استان، برگزاری دوره های آموزشی سربازماهر و پیگیری جهت راه اندازی مرکز نوآوری شکوفایی با همکاری اداره کل ورزش و جوانان، برگزاری تورهای صنعتی و آموزش های تخصصی ویژه صاحبان صنایع با همکاری شرکت شهرکهای صنعتی، انجام طرح های نظرسنجی با شهرداری کرج و سایر دستگاه های استانی، برگزاری آموزش های تخصصی ویژه مهندسان با همکاری نظام مهندسی استان، تولیدات رسانه ای در حوزه تعاونی های دانش بنیان با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صدا و سیمای مرکز البرز و مشارکت در پیشبرد کارخانه نوآوری استان همچون دیگر فعالیتهای جهاد دانشگاهی البرز در تعامل با دستگاه های استانی بوده است.

وی افزود: همینطور جهاد دانشگاهی واحد البرز در حوزه فرهنگی تعامل خوب و تنگاتنگی با دانشگاه های استان دارد که برگزاری برنامه ها و رویدادهای فرهنگی همچون مناظرات دانشجویی در دانشگاه های خوارزمی، علوم پزشکی، علمی کاربردی، فرهنگیان، پیام نور و پردیس کشاورزی دانشگاه تهران به صورت جداگانه و مستقل از آن جمله است.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سایر فعالیتهای جهاد دانشگاهی البرز طی سال های اخیر اظهار داشت: جهاد دانشگاهی واحد البرز همواره کوشیده تا در برنامه های فرهنگی خلاق، پیشرو و جریان ساز باشد، یکی از رویکردهای جهاد دانشگاهی پرهیز از افراط و تفریط در برنامه ها و استفاده از ظرفیت های دانشجویی است که تلاش کرده هم در برنامه های فرهنگی و هم در مراکز فرهنگی همچون خبرگزاری های ایسنا و ایکنا و مرکز افکارسنجی (ایسپا) از دانشجویان بهره بگیرد.

وی ظرفیت سازی در گام دوم انقلاب در حوزه فرهنگی را یکی از برنامه های اصلی این حوزه عنوان نمود و اضافه کرد: برگزاری هزاران نشست، همایش، جشنواره، اردو و… از فعالیتهای حوزه فرهنگی است که همچون شاخص ترین آنها می توان به جشنواره ملی نوآوری های فرهنگی دانشجویان «از باران تا رویش»، سه دوره مسابقات ملی «آفتاب در آینه» و جشنواره ملی فن بیان طی سال های فعالیت اشاره نمود.

فیروزی راه اندازی شعبه سازمان دانشجویان و راه اندازی دفتر خبرگزاری سیناپرس را همچون برنامه های آتی حوزه فرهنگی واحد البرز برشمرد.

وی در ادامه تمرکز حوزه پژوهش واحد البرز را بر محوریت علوم انسانی ذکر کرد و اضافه کرد: در این عرصه سه گروه پژوهشی، یک مرکز خدمات تخصصی شکل گرفته اند که با عنایت به مسائل اجتماعی و شهری که مبتلابه استان البرز است این گروه ها می توانند در زمینه مطالعات مورد نیاز استان به خصوص در حیطه مسائل و صدمه های اجتماعی خدمات و همکاری خوبی داشته باشند.

فیروزی اعتبارات پژوهشی استان را به نسبت حجم مسائل این استان اندک دانست و تصریح کرد: انتظار است با عنایت به این که استان البرز از یک سو بعنوان قطب علم و فناوری مطرح است و از طرفی با حجم زیادی از مسائل اجتماعی نظیر مهاجرپذیری و صدمه های مختلف اجتماعی مواجه می باشد سیاست ویژه ای در این خصوص شکل بگیرد و متناسب با نیازهای فعلی، اعتبارات درخوری تخصیص یابد.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد البرز، برگزاری سه همایش نوروپسیکولوژی، اجرای پیمایش ملی خانواده، برگزاری سلسله نشست های تخصصی علوم شناختی، اجرای طرح جامع آمارگیری مبدا – مقصد جاده ای را همچون فعالیتهای شاخص حوزه پژوهشی واحد البرز عنوان نمود.

فیروزی با اشاره به اینکه نگاه اصلی جهاد دانشگاهی در حوزه آموزش، نیازمحور و اشتغال محور است تا مخاطبان بتوانند با گذراندن دوره ها مهارت لازم را برای ورود به بازار کار کسب کنند، اظهار نمود: در حوزه آموزش ۹ گروه تخصصی داریم که هر کدام به نوبه خود در تلاشند بخشی از نیازهای جامعه را مورد توجه قرار دهند.

وی یکی دیگر از خصوصیت های بخش آموزش را برقراری ارتباط تنگاتنگ با حوزه پژوهشی، فرهنگی و سازمان اشتغال و تجاری سازی فناوری بیان کرد و افزود: یکی از فعالیتهای ما در حوزه آموزش راه اندازی مرکز مهارت های ملی در حوزه پزشکی است که در دست اجراست، همینطور همکاری در کانون ارزیابی شایستگی مدیران که با همکاری جهاد دانشگاهی کشور در استان اجرایی می شود و برگزاری آزمون های مختلف استخدامی همچون فعالیتهای واحد البرز در حوزه آموزش است.

وی با اشاره به اینکه شیوع کرونا سبب شد تا این واحد در حوزه آموزش گرفتار مشکلاتی شود، افزود: با راه اندازی دو سامانه مجازی، بستر مناسبی برای برگزاری دوره های آموزشی به صورت آنلاین فراهم گردید و تابحال قریب به پنج هزار نفر از این دوره ها بهره مند شده یا در حال استفاده اند.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد البرز به فعالیت مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی کرج هم اشاره نمود و اظهار داشت: با رفع موانعی که این مرکز در گذشته با آن روبرو بود و انجام طرح های عمرانی، ظرفیت خوبی در این مرکز فراهم شد؛ بگونه ای که با افزایش سرانه فضای آموزشی از مهرماه سالجاری برای نخستین بار برای ۲۹ کد رشته با رویکرد رشته های هنری بعنوان تنها مرکز هنری علمی کاربردی در استان البرز پذیرش دانشجو خواهیم داشت.

وی با اشاره به چشم انداز واحد البرز با عنایت به نیاز جامعه و در شروع دهه پنجم فعالیت جهاد دانشگاهی، تصریح کرد: ما تلاش داریم در واحد استان البرز به عرصه های جدید در حوزه صنایع، فنی و مهندسی و پزشکی ورود نماییم، با عنایت به ظرفیت های خوب استان البرز، راه اندازی مرکز خدمات درمانی در منزل، مرکز غربالگری سرطان پستان، فعالیت در بخش سلول های بنیادی و راه اندازی مراکز تخصصی درمانی با موضوعات خاص مثل دیابت و زخم همچون ظرفیت های بالقوه ای است که قابلیت اجرایی شدن در استان البرز را دارد و برای عملیاتی شدن این فعالیت ها نیازمند همکاری و تعامل دستگاه های استانی هستیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: انتظار جهادگران این است که در سطح استان از ظرفیت های جهاد دانشگاهی برای توسعه و پیشرفت استان استفاده شود؛ چونکه جهاد دانشگاهی واحد البرز و مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی که در استان البرز مستقر است ظرفیت های بسیار خوبی دارند که در تعامل با دستگاه ها و دانشگاه ها می توانند منشأ آثار و دستاوردهای مفید و مؤثری در استان باشند.

فیروزی در انتها اظهار داشت: جهاد دانشگاهی واحد البرز به منظور دستیابی به اهداف خود در حوزه های پزشکی و فناوری و عرضه خدمات علمی و فرهنگی و همینطور برای تجاری سازی ایده های علمی و فناورانه خود به حمایت مدیران ارشد استانی و ملی نیازمند است.

منبع: