پونه از خاصیت آنتی بیوتیکی تا آرامبخشی

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به خاصیت آنتی بیوتیکی برگ و گل پونه اظهار داشت: گیاه پونه تولید صفرا را تحریک و خون را متوجه پوست می کند و تسکین دهنده و آرام بخش است.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، محسن پویان، طبیعت گیاه پونه را گرم و خشک و برای قطع سکسکه مفید دانست و اظهار داشت: این گیاه برای رفع آشفتگی و ناراحتی های معده و پاک کردن اخلاط سینه مفیدست و برای بیماری استسقا و یرقان از آن استفاده می شود.
وی با تاکید بر این که برگ و گل پونه خاصیت آنتی بیوتیکی و در رایحه درمانی برای غش کاربرد دارد، اضافه کرد: دم کرده این گیاه برای کمک به بهبود سرماخوردگی و زکام و رفع حالت تهوع و بی خوابی مفیدست و نفخ معده را از بین می برد.
بنا بر اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی، مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به این که عصاره پونه در مقابل ویروس تبخال، آنفولانزا و نیوکاسل فعال است، مقدار مصرف روزانه آنرا ۸ تا ۱۰ گرم به صورت دمنوش اعلام نمود و اضافه کرد: این گیاه تولید صفرا را تحریک و خون را متوجه پوست می کند و تسکین دهنده و آرام بخش است.