چاپ سه بعدی مبل خوردنی با پودر شیر

ربات کشاورز: پژوهشگران برای نشان دادن قابلیت های چاپگرهای سه بعدی از پودر شیر برای طراحی و تولید یک مدل مینیاتوری از مبل های راحتی استفاده کردند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از سی نت، قبل از این از چاپگرهای سه بعدی برای تولید مواد خوراکی مانند پیتزا، سوشی و حتی گوشت استفاده شده بود. اما این دفعه از این محصول پیشرفته برای تولید وسایل منزل قابل خوردن استفاده شده است.
پژوهشگران سنگاپوری برای نخستین بار از پودر شیر بعنوان جوهر چاپگر سه بعدی برای طراحی و تولید مبل بهره گرفته اند. در این روش نیازی به گرم کردن پودر شیر نبوده و هیچ یک از خواص تغذیه ای این ماده نیز از دست نرفته و تنها با چینش پرفشار پودرهای مورد اشاره در کنار هم محصول نهایی به دست آمده است. خاصیت چسبندگی ذاتی پودر شیر نیز این روند را تسهیل کرده است. برای افزایش چسبندگی پودرهای شیر از مقداری آب نیز استفاده شده است.
محققان می گویند در آینده می توان همین روش را برای طراحی و چاپ سه بعدی اشیای مختلف با بهره گیری از موادی همچون پودر شربت و حتی خامه نیز تکرار کرد. همین طور ترکیب شیر، کاکائو و پودر نارگیل نیز برای تولید مبل با چاپگر سه بعدی با موفقیت آزمایش شد.
به نظر می رسد در آینده از این روش خلاقانه برای تولید مواد غذایی مختلف با ارزش های غذایی بالا و ظاهر جذاب به خصوص برای کودکان استفاده گردد.

منبع: