یافته های پژوهشگران داخلی نشان داد امیدی تازه برای درمان قطعی آلزایمر

به گزارش ربات کشاورز عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از انجام دو طرح تحقیقاتی با همکاری انجمن آلزایمر ایران و جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه آلزایمر اطلاع داد و اظهار داشت: نتایج این طرح های تحقیقاتی امیدهای تازه ای برای درمان قطعی آلزایمر بوجود آورده است.
دکتر مصطفی حمدیه در گفتگو با ایسنا، با اشاره به چند پروژه تحقیقاتی در رابطه با آلزایمر که در حوزه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال اجراست، اظهار نمود: طرح تحقیقاتی اول بکارگیری داروهای سنتی و گیاهی برای درمان بیماری آلزایمر است که طی آن تأثیر گیاه اسطوخدوس در رفع پلاک های آلزایمر در مغز افراد بررسی می شود.
این محقق و متخصص روانپزشکی به بهانه روز جهانی آلزایمر با اشاره به همکاری مشترک بخش سایکوسوماتیک بیمارستان طالقانی، انجمن آلزایمر ایران و دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این طرح تحقیقاتی، عنوان کرد: طی این طرح انجمن آلزایمر تعدادی بیمار به ما معرفی کرده که بعد از معاینه و بررسی پرونده، تشخیص آلزایمر در آنها قطعی است.
وی افزود: بر این اساس با مشورت همکاران طب سنتی مصرف دوز مشخصی از داروی گیاهی اسطوخدوس برای این بیماران تجویز شده و تأثیر آن طی دو دوره سه و شش ماهه بر روی بهبود علائم بالینی بیمار و همینطور تغییرات در تصویربرداری های مغزی دنبال شده و میزان تأثیر آن بر بهبودی و پیشرفت درمان بررسی می شود.
وی با اشاره به بررسی مقایسه ای این داروی گیاهی با داروهای ” آنتی کولین استراز” بعنوان بخش دیگر این طرح تحقیقاتی، اظهار داشت: این طرح تحقیقاتی پروژه مفصلی است که نتایج اولیه آن نشان داده که تعداد زیادی از بیمارانی که به داروهای آنتی کولین استراز پاسخ نمی دادند به این داروی گیاهی جواب داده اند که مقالات مقدماتی آن هم انتشار یافته است.
حمدیه با اشاره به برخی دیگر از نتایج این طرح تحقیقاتی، اظهار داشت: نتایج اولیه نشان دهنده تأثیر داروی گیاهی اسطوخدوس بر کاهش و یا حتی نابودی پلاک های مربوط به آلزایمر در مغز بیماران است، البته این نتایج هنوز مقدماتی بوده و قطعی نیست، با این وجود امید تازه ای است برای درمان قطعی بیماری آلزایمر؛ چونکه داروهای فعلی هیچ کدام درمان قطعی نبوده و تنها فرایند پیشرفت بیماری را کند می کنند.

ایجاد بانک اطلاعاتی بیماری آلزایمر
دکتر حمدیه در ادامه با اشاره به طرح تحقیقاتی دیگری که با همکاری جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی دنبال می شود، عنوان کرد: در این طرح داده کاوی به دنبال شناسایی بهترین و موثرترین روش برای تشخیص سریع و قطعی بیماری آلزایمر هستیم.
وی با اشاره به روش اجرای این طرح که طی آن به شکلی بانک اطلاعاتی بیماری آلزایمر هم تهیه می شود، عنوان کرد: بر این اساس با رفتن به مطب روانپزشکان و نورولوژیست های سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران؛ که در زمینه تشخیص بیماری آلزایمر تبحر و تجربه دارند، ملاک های دقیق تشخیصی به صورت پرسشنامه ای و با روش دیتا ماینینگ یا همان داده کاوی استخراج شده و در نهایت دقیق ترین ملاک برای تشخیص بیماری مشخص می شود.
وی، روش های تصویربرداری ام ار ای و سی تی اسکن، معاینات بالینی و حافظه، تست های نوروسایکولوژیک و برخی روش های لابراتواری را بعنوان بعضی از روش های تشخیص سریع بیماری آلزایمر دانست و اظهار داشت: بکارگیری روش داده کاوی در این طرح تحقیقاتی، به ما می گوید که کدامیک، روش دقیق تر و سریع تری برای تشخیص این بیماریست.

منبع: