رییس جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد: تبلور سرمایه اجتماعی بالا در کشور طی دوران دفاع مقدس

به گزارش ربات کشاورز رئیس جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی بر سرمایه اجتماعی بالای کشور در دوران جنگ بعنوان بزرگترین مزیت آن دوره تصریح کرد و اظهار داشت: یکی از مهمترین مسایلی که به ارتقای سرمایه اجتماعی جوامع کمک می نماید، افزایش همدلی بین مردم و مسئولین است که نقش آن در دوران جنگ بسیار پر رنگ بود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا بهرامی همزمان با چهل سالگی دفاع مقدس با اشاره به برخی علل حضور یکپارچه مردم در صحنه طی دوران جنگ و بالا بودن حس مسئولیت پذیری افراد، بیان نمود: در زمان جنگ جوانان می دیدند که فرماندهان از جنس خودشان هستند و همدلی بالایی بین مردم و مسؤلان بود، بنابراین جوانان به صورت دلی و نه با اجبار، به وادی جنگ و خدمت صادقانه و خالصانه به کشور کشیده شدند؛ مسئله ای که در ساخت آینده کشور بسیار مؤثر و اثرگذار بود.

بهرامی دوران دفاع مقدس را یکی از زمان های تبلور سرمایه اجتماعی بالا در کشور دانست و اظهار داشت: مهم ترین مزیت کشور در دوران جنگ، سرمایه اجتماعی ای بود که به برکت وجود امام(ره) در کشور وجود داشت، بگونه ای که همه اقشار جامعه از شهری و روستایی با هر توان و اقتضایی وارد میدان شدند.

وی با اشاره به اینکه حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد شهدای جنگ از جوانان و نوجوان بودند، افزود: در آن دوران جوانان به جهت اینکه زودتر به جبهه های جنگ اعزام شوند، در مساجد محل دوره های آموزشی را طی می کردند و در تمامی صحنه ها حضور فعال داشتند.

وی با اشاره به اینکه شاید پرداختن شعاری زیاد به مبحث جنگ تحمیلی برای نسل جدید عجیب باشد، یادآر شد: ولی واقعیات باید مطرح شود، بعنوان نمونه یکی از سندهای افتخار کشور در جنگ تحمیلی وجود ده ها تابعیت مختلف در میان اسرا بود؛ به عبارتی کشور ما به تنهایی با مجموعه ای از کشورها درگیر بود.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه خیلی از واحدهای جهاد دانشگاهی در زمان جنگ توسعه زیرساخت های در رابطه با تجهیزات جنگی را آغاز کردند، تصریح کرد: خیلی از واحدهای جهاد دانشگاهی ازجمله جهاد دانشگاهی واحد صنعتی شریف، امیرکبیر و علم و صنعت از همان زمان زیرساخت و بستر توسعه تجهیزات نظامی دفاعی را شروع کردند که نمود آن همین موشک های نقطه زنی است که با مجاهدت صادقانه و خالصانه جوانان جهادی محقق شد، به عبارت دیگر اساس صنعت موشکی کشور که امروز به آن افتخار می نماییم، از همان زمان ها پایه گذاری شده است.

رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به درخشش پیشکسوتان حوزه سلامت در زمان جنگ، بیان نمود: واقعا حوزه سلامت در زمان جنگ خوش درخشید پیشکسوتانی مانند استاد ایرج فاضل، استاد ظفرقندی و دیگر عزیزان، افرادی بودند که اتاق عمل صحرایی را پشت خط مقدم راه انداختند، رشادت ها و جهاد خالصانه پیشکسوتان حوزه پزشکی برای همیشه در خاطره تاریخ باقی می ماند.

وی افزود: همین خدمات صادقانه سبب شد که کمترین ضعف ها طی دوران جنگ را در حوزه سلامت داشته باشیم. جامعه پزشکی کشور حقیقتا در آن دوران ایثار کردند، پزشکان و جراحان دوران جنگ امروز از سرمایه های اجتماعی ارزشمند کشور هستند، شاید یکی از علل ترقی و پیشرفت کشور در حوزه تروما و اول بودن رتبه کشور در منطقه همین مسئله و کسب تجارب سنگین پزشکان این حوزه در دوران جنگ باشد.

دکتر بهرامی با ابراز تاسف و انتقاد از مظلوم واقع شدن تاریخ جنگعراق ضد ایران افزود: اصل تاریخ جنگ تحمیلی به علت خباثت دشمنان و شاید بدسلیقگی ما در بعضی از برهه های زمانی، بسیار مظلوم واقع شده است، بعنوان نمونه طی آن دوره چندین شهر کشور ما مورد حملات بمباران شیمیایی واقع شد، فاجعه ای که بسیاری از کشورها چشم و گوش بسته از کنار آن گذشتند، شاید اگر این اتفاق برای کشور دیگری رخ می داد، عکس العمل دنیا به گونه ی دیگری بود.

وی در ادامه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، تصریح کرد: این بیانیه بر دو نکته مهم تصریح کرد: یکی مساله توجه به جوانان و دیگری تزریق امید به جامعه، واقعیت این است که، حجم زیادی نا امیدی در فضای جامعه پمپاژ می شود که اصلا خوب نیست، باید این را بدانیم که هیچ جامعه ای با ناامیدی موفق نخواهد شد و به هیچ جا نمی رسد.

بهرامی با یادآوری مثالی، افزود: ژاپن و آلمان در جنگ جهانی دوم با خاک یکسان شدند ولی در طول ۵۰ سال به دو قدرت بزرگ دنیا تبدیل شدند، به عبارتی با امید می توان از دل خاکستر و نابودی، پیشرفت و آبادانی ایجاد کرد. بنابراین کشور ما، کشوری است با هزاران توان و پتانسیل که باید برای پیشرفت و ترقی بر روی نقاط قوت آن تمرکز نماییم، البته هیچکس منکر ایرادات و کمبودهای موجود نیست ولی تمرکز بر کمبودها مشکلی را حل نمی کند.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی همینطور با اشاره به رشادت ها و مجاهدت مدافعان سلامت در بحران کرونا، ضمن مقایسه ایثار و جانفشانی مدافعان سلامت با رزمندگان دوران جنگ، اظهار داشت: مدافعان سلامت بیشتر از ۷ ماه در حالت آماده باش کامل بوده و تمام توان خویش را برای ارائه خدمت به هموطنان بکار برده اند، ایثار مدافعان سلامت مثال زدنی است، چونکه با وجود آگاهی از خطر بالقوه آلودگی با ویروس، هر روز تنها با نیت نجات جان بیماران گام در بیمارستان و میدان مقابله با این بیماری می نهند.

وی با تشبیه این دوران با زمان جنگ ادامه می دهد: طی دوران جنگ و زمانی که در منطقه حاضر بودید، خطر همواره بیخ گوش افراد بود، معلوم نبود خمپاره مقرر است الان بیفتد یا یک ساعت دیگر و یا یک ماه بعد؛ همیشه آمادگی آنرا داشتید، الان هم شرایط همچنین است، پزشک و پرستاری که وارد محیط بیمارستان می شود همیشه آماده است، چونکه همواره در مواجهه مستقیم با ویروس قرار دارد، بنابراین نمی توان به جز مجاهدت و تلاش خالصانه اسم دیگری برای آن گذاشت.

رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگر این گفتگو با اشاره به تعاریف و حمایت های مقام معظم رهبری از اقدامات و دستاوردهای جهاد دانشگاهی، توضیح داد: همان جوانانی که در دوران دفاع مقدس به دنبال شناسایی نیاز کشور صنعت ساخت و توسعه تجهیزات جنگی را شروع کرده بودند، بعد از جنگ مأموریت جهاد دانشگاهی را دنبال کردند ولی این دفعه در سنگر علم و دانش؛به گونه ای که امروز خیلی از گره ها و کمبودهای شناسایی شده در کشور توسط جهادگران جهاد دانشگاهی مرتفع می شود.

وی همینطور با اشاره به عملکرد مثبت جهاد دانشگاهی در دوران شیوع ویروس کرونا، عنوان کرد: در بحث کرونا یکی از بیشترین فعالیت ها و درخشش ها از سوی مجموعه جهاددانشگاهی بود، بگونه ای که از همان روزهای ابتدایی با شناسایی نیازها و کمبودهای موجود در حوزه ماسک و مواد ضدعفونی، خط تولید جهادی این محصولات و همینطور کیت های تشخیصی کرونا و سایر نیازهای این حوزه از جانب واحدهای مختلف جهاددانشگاهی افتتاح شد.

وی به راه اندازی سامانه ۱۲۳ کرونا از جانب جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به کمبود تخت بیمارستانی در بحران کرونا، این سامانه برای ارائه مشاوره و سفارش های پزشکی به بیماران و همینطور ارائه خدمات درمانی لازم برای قرنطینه بیماران در منزل، با عنایت به لزوم این امر افتتاح شد.

دکتر بهرامی که در برنامه تلویزیونی «طلوع» صحبت می کرد، در خاتمه با اشاره به اینکه در راه ارائه خدمت به کشور سوداگری و منفعت طلبی جواب نمی دهد، عنوان کرد: همانگونه که در دوران جنگ افرادی با احتکار و خیانت به دنبال سود و منفعت خود بودند، الان هم هستند افرادی که تنها به دنبال منافع شخصی خود هستند، این در حالیست که تنها تلاش و خدمت صادقانه، افراد و خدمات را پرارزش و ماندگار می کند و در این میان ملتی موفق است که قدردان این نوع خدمتگزاران مخلص باشند.

منبع: