رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر تشریح کرد: پیاده سازی الگوی نوین اشتغال و توسعه مشاغل خانگی در سه فاز

بوشهر رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر با تبریک هفته دفاع مقدس عنوان کرد: جهاددانشگاهی قبل از این طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را طی تفاهم نامه ای با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اجرا کرده است.
به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان بوشهر، علی احمدی زاده ظهر روز جاری در نشست کارگروه اشتغال استان بوشهر اظهار داشت: طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در استان بوشهر سال قبل با تشکیل شورای راهبری با کارفرمایی دفتر اموربانوان و خانواده استانداری و نظارت اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی آغاز شد و بعد از بررسی و نیازسنجی و مزیت های شهرستانی و در ادامه شبکه سازی، تشکیل شورای راهبری شهرستانی و اضافه کردن پشتیبان ها به طرح و آموزش تداوم یافت که در مرحله نهایی نیز اتصال به بازار صورت گرفت.
وی افزود: بعد از شناسایی مزیت های استانی در کارگروهی با حضور دستگاه های اجرایی؛ کارآفرینان و پیشران ها، افراد شناسایی و با تشکیل کارگروه تخصصی و آغاز توانمندسازی متقاضیان -زنان سرپرست خانوار- در دو زمینه حصیربافی و تولید پوشاک تحت آموزش حرفه ای قرار گرفته شدند.
مدیر اجرایی طرح تصریح کرد: در این طرح، الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی پیاده سازی شده و جمعیت تحت پوشش، بوسیله آموزش های ارائه شده پیشرانان توانمندسازی و به بازار فروش وصل شدند که منجر به اشتغال و کسب درآمد برای افراد زیرمجموعه طرح گردید. جهاد دانشگاهی بعنوان یک نهاد توسعه ای و در امتداد ماموریت های خود به موضوع اشتغال ورود کرده و خوشبختانه در این راه توانسته ارائه خدمت نماید.

شناسایی حلقه های مفقوده و احصا مشکلات طرح
رئیس جهاد دانشگاهی بوشهر اشاره کرد: در نهایت و بعد از شیوع کرونا نیز با راه اندازی سه کارگاه، زنان سرپرست خانوار به تولید ماسک موردنیاز مراکز درمانی پرداخته و با استفاده از توانمندی که در طرح اتفاق افتاده بود، این طرح در مبارزه با کرونا سهمی هر چند کوچک داشت.
احمدی زاده اشاره کرد: راهنمایی و مشاوره، ارزیابی متقاضیان و اتصال به بازار قسمتی از مشکلات احصا شده از آغاز طرح بوده که جهاد دانشگاهی با لطمه شناسی، حلقه های مفقوده را شناسایی کرده است و امیدواریم بتوانیم این اشکالات را رفع نماییم.

آغاز ثبت نام طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان
وی با اشاره به اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی در استان مبتنی بر الگوی نوین افزود: ثبت نام در طرح توسعه مشاغل خانگی شروع شده که در این طرح که تفاهم نامه آن درخلال جهاددانشگاهی و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی منعقد شده آموزش و توانمندسازی و اتصال به بازار ۵۴۳۰۰ نفر هدف گذاری شده است که سهم استان بوشهر ۱۵۰۰ نفر است.
مدیر اجرایی طرح توسعه مشاغل خانگی استان بوشهر اضافه کرد: ثبت نام متقاضیان بوسیله سامانه inhb.ir شروع شده و تا اختتام مهرماه فرصت ثبت نام وجود دارد. همچون آثار مثبت این طرح فرهنگسازی و ترویج مشاغل خانگی، خوداشتغالی متقاضیان، بهبود معیشت افراد تحت پوشش طرح و کمک به توسعه فرهنگ کارآفرینی، اتصال صاحبان کسب و کار خانگی به بازارهای هدف و بنگاه های پیشران، ایجاد و توسعه برند ملی در محصولات و خدمات خانگی، استانداردسازی، برندسازی و اتصال به بازار محصولات خانگی متقاضیان مشاغل خانگی، افزایش فرصت های شغلی بوسیله مهارت آموزی و توانمندسازی نیروی انسانی، شناسایی برندهای (ملی و استانی)، بنگاه های بالادستی و پشتیبان ها در حوزه مشاغل خانگی است.
رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر عنوان کرد: انتظار ما از دستگاه های اجرایی همراهی جهت هر چه بهتر اجرا شدن طرح و از بانک ها همکاری در اعطای تسهیلات خرد به افراد تحت پوشش طرح جهت راه اندازی مشاغل خانگی است.