در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی؛ نبات رژیمی کم کالری تولید شد

محققان در مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی موفق به تولید نبات رژیمی کم کالری شدند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، دکتر قدیر رجب زاده مدیر مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با اشاره به اینکه محققان این موسسه موفق به تولید نبات رژیمی کم کالری شدند، اضافه کرد: این فناوری حاصل اجرای پروژه مشترک موسسه علوم و صنایع غذایی با بخش خصوصی بود که با هدف دستیابی به فناوری تولید نبات با کالری کاهش یافته انجام شده است.
وی اظهار داشت: به علت پیچیدگی فرآیند کریستالیزاسیون قندهای کم کالری و تفاوت آن با ساکاروز در این پروژه پس از جایگزینی کامل ساکاروز با قندهای کم کالری و اصلاح فرمولاسیون، فرایند کریستالیزاسیون با قندهای انتخابی طراحی و بهینه سازی شد.
وی خاطرنشان کرد: در این پروژه برای نخستین بار در دنیا کریستال بزرگ رشدیافته به هم پیوسته از قندهایی غیر از ساکاروز و با کالری کاهش یافته به شکل نبات تولید شد.
رئیس مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی بیان نمود: محصول نهایی تولید شده در این پروژه قابل مصرف برای همه افراد جامعه بخصوص افراد حساس به مصرف ساکاروز و قندهای پرکالری است.
دکتر سمیرا یگانه زاد، مدیر گروه فرآوری مواد غذایی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و مجری این طرح تحقیقاتی با اشاره به اینکه نبات علاوه بر ایران در آمریکا و برخی دیگر از کشورها تولید می شود اظهار داشت: یکی از محصولات پر مصرف که امروزه به صورت صنعتی تولید می شود و در جهان و بخصوص در کشور ایران به میزان زیادی بعنوان شیرین کننده نوشیدنی هایی نظیر چای استفاده می شود نبات است.
وی اضافه کرد: نبات کریستال رشد یافته ساکاروز می باشد که مکان اولیه تولید آن ایران و هندوستان ذکر شده است، در فرایند تولید نبات کریستالهای درشت ساکاروز در اثر سردشدن محلول فوق اشباع شکر تولید می گردند.
وی بیان نمود: عوامل مختلفی نظیر دما، درجه فوق اشباعی و تلاطم در زمان فرایند، بر شکل، اندازه و ظاهر کریستال نهایی موثر است.
عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی افزود: از آنجائیکه ساکاروز قند اصلی تشکیل دهنده این محصول می باشد، مصرف آن برای خیلی از افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت و افراد مبتلا به عارضه چاقی و اضافه وزن مضر می باشد. این درحالیست که می توان با تولید نبات حاوی قندهای کم کالری این مشکل را برطرف کرد.

منبع: