رییس جهاد دانشگاهی: اثبات نموده ایم که توان تولید بهترین فناوری های پیچیده را داریم

به گزارش ربات کشاورز رئیس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: تشکیل نهاد علمی، فرهنگی و فناورانه جهاد دانشگاهی، حاصل دم مسیحایی امام (ره) بود که در روح جوانان کشور دمیده شد و روحیه خودباوری در زمینه توسعه علم و فناوری را در آنان ایجاد کرد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی امروز در همایش ملی (نهمین دوره اردوی فرهنگی- آموزشی) طریق جاوید با محوریت «انقلاب اسلامی و مقاومت؛ بیداری مستضعفان جهان» با اشاره به نقش امام (ره) در تسلیم نشدن جمهوری اسلامی، کشورهای اسلامی و کشورهای تحت ستم در مقابل توسعه علمی و فناورانه کشورهای غربی پیشرفته که زیرساخت اقتدار اقتصادی و نظامی آنها را شکل داده است، اظهار داشت: اگر به سال های پیش از انقلاب اسلامی ایران و حتی کمی قبل تر بازگردیم، در غفلت مسلمانان، جوامع غربی به توسعه علمی خوبی دست پیدا کردند؛ علم را تبدیل به فن کردند و این فناوری مبنای توسعه اقتصادی و نظامی آنها شد.
رییس جهاد دانشگاهی اضافه کرد: جوامع غربی با هدف تداوم و استمرار این توسعه و اقتدار اقتصادی و فناوری در حوزه نظامی، نیاز به منابع طبیعی داشتند و استعمار کشورها راهی بود که این امکان را برای آنها فراهم می کرد. اما هرچه پیشرفت علم و فناوری سریعتر شده و ارزش افزوده علم نسبت به مواد مختلف مانند نفت و معادن بیشتر مشخص می شد، حتی در مقاطعی، استعمار مستقیم فقط با هدف دستیابی به منابع دیگر ضرورتی نداشت، برای اینکه ارزش افزوده ای که علم و فن در محصولات نظامی و غیرنظامی به وجود آورده بود، بسیار بیشتر بود. پس جوامع غربی بهتر دیدند که بجای استعمار نظامی، حاکمان دست نشانده داشته باشند و تمرکز خودرا بر توسعه علمی و فناورانه خود بگذارند و اهتمام کنند که سایر جوامع را از توسعه علمی و فناورانه باز بدارند.
طیبی اشاره کرد: این احساس در خود ما بعنوان دانشجویی که پیش از انقلاب در دانشگاه تحصیل می کردیم، وجود داشت که به عمد قصد دارند اگر بعنوان مثال دانشجوی ما در یک دانشکده فنی درس می خواند، در نهایت مهندسی شود که بتواند مونتاژ کار خوبی برای صنعت غربی ها باشد. جوامع غربی با توسعه علم و فناوری خود، به این نتیجه رسیده بودند که نمی توان سایر جوامع را محروم نگه داشت و به صلاح است که صنایع مونتاژ را به کشورهای دیگر منتقل کرد و در این شرایط، نیروهایی که در سطح دانشگاه تربیت می شدند، در سطح مونتاژ بودند. غرب تمایل داشت دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکترا راهی خارج از کشور شوند و بعد با دیدن پیشرفت و رفاهی که در کشور خود دارند، این نیروهای نخبه را برای خود نگه داشته و جذب کنند که موجب تسریع روند علم و فناوری در کشور خود شوند.
رییس جهاد دانشگاهی اظهار داشت: پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام (ره) و بیداری که امام در نسل جوان ایران در زمینه خودباوری ایجاد کرد و سخن معروف امام که “اگر بخواهیم می توانیم”، انگیزه زیادی در نسل جوانان ایجاد کرد که مشکلات و عقب ماندگی های کشور را رفع کند. در جوامع دانشگاهی و در بین جوانان طرفدار انقلاب این بحث مطرح بود که با پیروزی انقلاب چه کار نماییم تا این عقب ماندگی ها را جبران نماییم. تشکیل جهاد سازندگی این فکر را ایجاد کرد که شاید ما هم بتوانیم نهادی بوجود بیاوریم که در زمینه علم و فناوری بتواند الگوسازی های خوبی در کشور انجام دهد.
وی اضافه کرد: تشکیل نهاد علمی، فرهنگی و فناورانه جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۵۹، حاصل دم مسیحایی امام (ره) بود که در روح جوانان کشور دمیده شد و روحیه خودباوری در زمینه توسعه علم و فناوری را در آنان ایجاد کرد؛ اینکه خود ما قادر به تولید علم و تبدیل آن به فن و حرکت در مرز علم هستیم. این علم و فن می تواند مبنای اقتدار اقتصادی و دفاعی کشور باشد.
طیبی اظهار داشت: سازمان جهاد دانشگاهی حالا پس از ۴۰ سال اثبات نموده است که می تواند در پیشرفته ترین علوم در مرز علم و فناوری حرکت نماید. کاری که امروز در زمینه پارکینسون انجام می دهیم، حرف نویی برای جهان است که فاز آزمایشگاهی و حیوانی خودرا با موفقیت کامل پشت سر گذاشته و وارد فاز انسانی شده است. در حوزه های صنعتی مختلف مثل نفت، گاز، پتروشیمی و مخابرات اثبات نموده ایم که توان تولید بهترین فناوری های پیچیده را داریم.
رییس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: باوجود اینکه اثبات نموده ایم که توان توسعه علم و فناوری را داریم و می توانیم اقتصاد قوی دانش بنیان، متکی بر توسعه علم و فناوری داخلی داشته باشیم، اما هنوز به خوبی از این الگوسازی ها استفاده نمی نماییم.
طیبی اشاره کرد: آنچه امام (ره) فرمودند، در نهادی که مولود مبارک انقلاب اسلامی بود، محقق شد و امروز با افتخار اعلام می کنم که در جهاد دانشگاهی، در حال اجرای بزرگترین پروژه های علمی و فناورانه هستیم که عمدتاً با حمایت مستقیم رهبر معظم انقلاب در حال اجرا هستند.

منبع: