صالحی در همایش یاوران وقف: وقف سکوی پرتاب رسیدن به اخلاق فاضله است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلان اینکه نقش وقف در توسعه ملی نباید فراموش شود، اظهار داشت: وقف نیازمند نیازسنجی های منطقه ای و ملی است، هراندازه وقف را به نیازهای محله ای، منطقه ای و ملی نزدیک نماییم سنت وقف بیشتر استمرار می یابد، نقش وقف در توسعه منطقه ای، ملی و فراتر از آن مهمست و حال که در گام دوم انقلاب اسلامی هستیم با این نگاه می توان به صورت فردی، اجتماعی و زیرساختی در حوزه وقف آثار گره گشایی را شاهد بود.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی بعداظهر امروز در همایش یاوران وقف که در سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد با اشاره به اینکه برخی سنت ها در عرب پیش از اسلام وجود داشت و اسلام اهتمام کرد دامنه وقف را توسعه دهد، گفت: وقف پس از ظهور اسلام به اندازه ای متحول شد که هریک از صحابه پیامبر حتی بعد از مرگ یک درخت را بعنوان وقف از خود بجای گذاشتند.
وی افزود: پیامبر اکرم(ص) با وقف یک سنت اجتماعی را در جامعه مسلمانان ایجاد کرد، در واقع در تربیت اخلاقی و اجتماعی پیامبر(ص) وقف نقش بسیار مهمی داشت، در همین راستا امام علی(ع) نیز در حوزه وقف و همین طور تاسیسات موقوفه ای اقدامات شایانی داشت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: آنچه وقف را در تعالیم اسلامی و طول ۲۳ سال بعثت پیامبر اکرم(ص) تا این میزان متحول کرد جوهره وقف بود. از زوایه خاصیت های فردی وقف اهمیت دارد برای اینکه وقف روح انسان را به سمت تعالی صیقل می دهد، انسان با وقف از بخل و تنگ نظری دور و در مقابل به سمت نوع دوستی و هستی دوستی نزدیک می شود.
صالحی تصریح کرد: وقف سکوی پرتاب رسیدن به اخلاق فاضله است. تاثیرات اجتماعی وقف هم بسیار زیاد است و محورهای مختلفی برای این امر می توان در نظر گرفت. اگر توازن اجتماعی و تعدیل ثروت یکی از خاصیت های جامعه انسانی است یکی از حوزه ها در این راه وقف است، برای اینکه گردش اختیاری ثروت را ایجاد می کند، درواقع وقف یک دریچه برای محرومیت زدایی به شمار می آید.
وی ادامه داد: کارکرد دیگر اجتماعی وقف همبستگی اجتماعی و نزدیک کردن قلب ها به هم است، در سفرنامه ابن بطوطه آمده است «در سوریه یک نفر برای آزادی مسیحیانی که به این سرزمین آمده و اسیر شده و امکان بازگشت نداشتند موقوفه ای راه اندازی کرده بود». همین طور در میراث جاویدان نیز دکتر شهیدی گفته است «عموزاده ای داشتم که به یزد سفر می کرد و در یکی از سفرهای خود در استفاده از آب انبار اختلافی بین یک یهودی و مسلمان رخ داده بود و نهایتا فرد مسلمان از آنجایی که صیغه نامه وقف برای این مکان قرائت نشده بود آب انبار وقف یهودیان و وعده ساخت یک آب انبار برای مسلمانان داده بود».
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: اینکه وقف یک قدرت همبستگی اجتماعی دارد و می تواند جوامع مختلف را به هم وصل کند برکسی پوشیده نیست، حوزه زیست اجتماعی و زیست بوم انسان یکی از کارکردهای مهم وقف است.
صالحی با اعلان اینکه نقش وقف در توسعه ملی نباید فراموش شود، اشاره کرد: پیشرانی تمدن اسلامی با وقف بود، در پاره ای از مقاطع تاریخی چون دوره صفویه وقف در توسعه ملی ایران بسیار نقش دارد، نقش وقف در توسعه منطقه ای، ملی و فراتر از آن مهمست و حال که در گام دوم انقلاب اسلامی هستیم با این نگاه می توان به صورت فردی، اجتماعی و زیرساختی در حوزه وقف آثار گره گشایی را شاهد بود.
وی با اشاره به سند ارتقای وقف اظهار داشت: در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کوشیدیم وقف را با زندگی اجتماعی پیوند دهیم و بدین جهت سندهای زیادی در حوزه سلامت، محیط زیست، امدادرسانی، حوزه آب و… داشته و این سند در شورای فرهنگ عمومی تصویب و امروز رونمایی گردید، در تلاش هستیم در این سندها ارتباط میان بخشی بین دستگاه های اجرائی و مردم نهاد ایجاد شود که اتفاقاتی که برای حیات اجتماعی چون وقف مهمست شتاب بیشتری پیدا کند.
صالحی اظهار داشت: وقف نیازمند نیازسنجی های منطقه ای و ملی است، هراندازه وقف را به نیازهای محله ای، منطقه ای و ملی نزدیک نماییم سنت کاری وقف بیشتر ادامه پیدا می کند چون محصول وقف برای مردم مشهود است، گاهی ما منتظر هستیم واقف به سمت وقف بیاید اما اینکه به این سمت برویم که چه نیازهایی را در بخش های مختلف داریم کمک می نماید تا این فرصت فراهم گردد تا خیرین، مردم و دستگاه ها در کنار هم قرار بگیرند، در این راستا هراندازه مصادیق عینی تر باشد مسائل با زمینه بهتر در میان همگان نهادینه می شود.
وی بیان کرد: گسترش انجمن ها و تشکل های مردم نهاد در موضوعات خاص نیز از کارکردهای دیگر سند وقف است، در بعضی حوزه ها چون سلامت، مدرسه و… جریان واقفین هرچه سریع تر باشد محصول آنرا زودتر می بینیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخر اظهار داشت: فضای الگودهی به واقفان نیز مهم می باشد، جریان الگوسازی وقف به توسعه کمی وکیفی وقف کمک می نماید و این الگوها و نمادها در شکل متکثری در حال نمایان شدن است.
سازمان اوقاف به دنبال همکای با سایر دستگاه ها برای ارتقای وقف است
در ادامه این همایش حجت الاسلام سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اعلان اینکه واقفان با خدا معامله می کنند، اظهار داشت: یاد و خاطره واقفان را گرامی می داریم و دست گرم آنها را می فشاریم.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان اظهار نمود: در این دوره کوتاه مدیریتی علاوه بر کوشش برای چابک سازی سازمان و اهتمام به نیت واقفان، در حوزه زنجیره های مواد غذایی و کشاورزی و تجهیزات پزشکی نیز ورود کرده ایم. به همین دلیل تفاهم نامه هایی با وزارت خانه های بهداشت، مسکن و شهرسازی، جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش و همین طور جهاد دانشگاهی مبادله شده است.
خاموشی با اشاره به فعالیت بقاع متبرکه در روزهای محرم اظهار داشت: ۵۰۰ هزار هیئت در اماکن روباز بقاع متبرکه و امامزادگان برای برگزاری عزای سیدالشهدا و ایام صفر جانمایی شدند.
امضای تفاهم نامه جهاد دانشگاهی و اوقاف برای محصولات دامی و کشاورزی
در بخش پایانی این مراسم حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به امضای تفاهم نامه بین جهاد دانشگاهی و سازمان اوقاف و امور خیریه در موضوع محصولات دامی و کشاورزی اظهار داشت: در این تفاهم نامه کوشیدیم به موضوع فناوری تولید جنین های مرغوب دامی و همین طور رفع وابستگی به محصولات دامی بپردازیم.
وی افزود: از آنجائیکه بخش قابل توجهی از محصولات دامی چون کره، گوشت و… به کشور وارد می شود به سمت فناوری تکثیر نژادهای مرغوب از دام ها رفته ایم، البته در زمینه تجاری سازی این دام ها نیازند منابع بودیم که با تفاهم نامه با سازمان اوقاف توانستیم به سمت خودکفایی در تولید محصولات دامی و تکثیر سریع دام برویم.
رئیس جهاد دانشگاهی اشاره کرد: در بخش دیگری از تفاهم نامه به سمت تولید بذرهای کشاورزی رفتیم که خیلی از آنها وارداتی و عموما گران قیمت هستند، اتفاقات خوبی دراین زمینه درحال رخ دادن است، این محصولات که با عنوان «بذرهای هیبریدی» مشهور است با کمک های رهبر معظم انقلاب و سازمان اوقاف در حال تولید است و در این فناوری به نتایج خوبی رسیدیم.
گفتنی است در آخر این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و رئیس جهاد دانشگاهی از سند ارتقاء فرهنگ وقف، پوستر جشنواره سراسری وقف چشمه همیشه جاری، سایت کتابخانه تخصصی وقف و فراخوان همایش وقف و سلامت رونمایی گردید.
همین طور در این مراسم با حضور سید عباس صالحی از واقفین برتر کشور که همچون می توان به واقف برگزیده استان کرمان یعنی سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی اشاره نمود تجلیل به عمل آمد.
لازم به ذکر است در این مراسم از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حکم رئیس کارگروه سند ارتقاء وقف به حجت الاسلام خاموشی و حکم دبیری آن به حجت الاسلام عادل ابلاغ گردید.