در نشست هم اندیشی رییس جهاددانشگاهی و معاون امور صنایع وزارت صمت تاکید شد؛ مدیریت زنجیره فناوری چندین محصول راهبردی با مشارکت جهاددانشگاهی

ربات کشاورز: در نشست هم اندیشی رئیس جهاددانشگاهی و معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت بر مدیریت زنجیره فناوری چندین محصول راهبردی کشور با مشارکت جهاددانشگاهی تاکید گردید.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، ، دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی در نشست هم اندیشی با دکتر مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت که ۱۹ آبان ماه در محل این وزارتخانه برگزار شد، بر استفاده از توانمندی های فناورانه جهاددانشگاهی برای حل مشکلات ونیازهای اساسی جامعه اصرار کرد و اظهار داشت: جهاددانشگاهی با برنامه ریزی و حمایت دولت چندین طرح فناورانه که مشکل صنعت کشور نیز هست، در حال اجرا دارد.

وی با اعلان اینکه به جهت اینکه محصولات فناورانه جهاددانشگاهی در داخل کشور استفاده گردد باید اقدامات حمایتی صورت گیرد اضافه کرد: متأسفانه با وجود ساخت تجهیزات زیادی توسط جهاددانشگاهی، درحال حاضر این تجهیزات از شرکت های خارجی خریداری می شوند.

رئیس جهاددانشگاهی با تاکید بر اینکه در زمینه تامین مواد اولیه و تجهیزات خاص باتوجه به فناور بودن جهاددانشگاهی نیازمند حمایت بیشتر است، به اجرای پروژههای کاتالیست خودرو و سیستم رانش واگن مترو توسط جهاددانشگاهی اشاره نمود و اظهار داشت: پروژه واگن ملی مترو تا بهمن ماه امسال به بهرهبرداری خواهد رسید که در این راستا برای تامین واگن های مورد نیاز خطوط متروی تهران می توان از ظرفیت ها و توانمندی های داخل کشور و جهاددانشگاهی بهره برد.

حمایت از کارهای فناورانه جهاددانشگاهی

در ادامه این جلسه دکتر صادقی نیارکی نیز ضمن اعلام آمادگی برای پشتیبانی از کارهای فناورانه جهاددانشگاهی تاکید کرد: سیاست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت پشتیبانی از ساخت داخل و بومی سازی محصولات و تجهیزات مورد نیاز کشور است.

وی با اعلان اینکه پشتیبانی از بومی سازی و ساخت داخل حدود ۱۴۰ گروه کالایی در دستور معاونت صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت قراردارد عنوان کرد: برای پشتیبانی از فناوری های تولید شده در جهاددانشگاهی تفاهم نامه ی همکاری مشترک بین جهاددانشگاهی و معاونت امور صنایع وزارت صمت با موضوعات مشخص و راهبردی تدوین و اجرائی شود.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه درباب استفاده از ظرفیت جهاددانشگاهی برای ساخت داخل واگن مترو، دستور جلسه مشترک با شهرداری تهران، واگن سازی تهران، وزارت کشور و ستاد حمل و نقل، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و جهاددانشگاهی را دادند تا برای تامین واگن مورد نیاز کشور برنامه ریزی شود.

دکتر صادقی نیارکی همین طور درباب بومی سازی مونولیت سرامیک کاتالیست خودرو به سبب نیاز آتی کشور به این فناوری بر حمایت کامل از جهاددانشگاهی اصرار کرد و اظهار داشت: وزارت صمت مخالف واردات به صورت CBU (پیش ساخته) است و علاقه داریم با بهره گیری از ظرفیت فناورانه جهاددانشگاهی و مشارکت سرمایه گذاران، کسب و کارهای فناورانه با ارزش اقتصادی بالا را در کشور راه اندازی نماییم.

وی در زمینه خرید خارجی نیز باتوجه به ضرورت انتقال و بومی سازی فناوری اعلام آمادگی کرد تا جهاددانشگاهی بعنوان یک نهاد فناور در کنار وزارت صمت انتقال و بومی سازی فناوری را انجام دهد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، بر طبق پیشنهاد رئیس جهاددانشگاهی درباب مدیریت زنجیره فناوری محصولات راهبردی، دکتر صادقی نیارکی آمادگی وزارت صمت را برای اجرای مدیریت زنجیره فناوری چندین محصول راهبردی با مشارکت جهاددانشگاهی اعلام نمود.

منبع: