باد یونی صنعت خشک کردن میوه را متحول می کند

ربات کشاورز: پژوهشگران سوئیسی فناوری جدیدی برای خشک کردن سریع و ایمن میوه ها با حفاظت از خواص آنها ابداع نموده اند که باد یونی نام گرفته است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از نیواطلس، این فناوری نه فقط موجب تبخیر سریع آب میوه ها بدون نیاز به صرف زمان طولانی و قرار دادن آنها در مقابل نور خورشید می شود، بلکه سبب صرفه جویی زیادی در وقت و هزینه فعالان این صنعت می شود.
تا قبل از این گرما دهی روشی متداول برای خشک کردن میوه ها بود. اما نتیجه استفاده از آن از بین رفتن طعم و مزه میوه ها و خواص تغذیه ای آنها بود. استفاده از یک روش جایگزین غیر گرمایی که مبتنی بر استفاده از فن های بزرگ است، بااینکه سبب حفظ نسبی طعم و خواص تغذیه ای می شود، اما مستلزم صرف وقت زیاد و مصرف مقدار زیادی برق است.
روش جایگزین مناسب که فاقد همه این ضعف هاست، باد یونی نام دارد. هوا متشکل از گازهایی مانند اکسیژن، دی اکسیدکربن و نیتروژن است. اتم های تشکیل دهنده مولکول های گاز شامل الکترون های منفی و پروتون های مثبت هستند. هنگامی که هوا بوسیله گذر یک سیم دارای شارژ مثبت بالا باشد، الکترون ها به سمت بالا کشیده شده و پروتون ها دفع شده و از الکترون ها جدا می شوند.
اگر در این شرایط یک جریان گرمایی نیز به هوا تزریق شود روند تفکیک مولکولی تسهیل می شود. این فناوری باد یونی نام گرفته و با بهره گیری از آن بدون ایجاد گرمای شدید، صرف وقت زیاد یا مصرف برق بالا می توان هر دو طرف میوه های قرار گرفته بر روی یک سطح هادی را خشک کرد و آنها را برای عرضه به بازار آماده کرد.
شرکت امپای سوئیس که این فناوری را ابداع کرده برای صنعتی سازی آن در حال مذاکره با برخی شرکت های خرده فروشی میوه های خشک در این کشور است.

منبع: