در گزارش ربات کشاورز اعلام شد؛ خط تولید واکسن بیماری ماهیان سردآبی راه اندازی می شود

به گزارش ربات کشاورز مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان از طریق اندازی خط تولید واکسن بیماری (دهان قرمزی) در ماهی های سردآبی اطلاع داد.

دکتر احمد عرفان منش عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: توسعه تولید آبزیان برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن انسان همچون اقدامات مهمی به حساب می آید به طوریکه در سیاست های کشور هم به این مورد اشاره شده است.
وی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه تولید ۶۰۰ هزارتن ماهی در قفس مد نظر قرار گرفته شده است، اظهار داشت: ازاین رو می بینیم که در سیاست های کشور هم توسعه آبزی پروری گنجانده شده است.
عرفان منش تصریح کرد: از آنجایی که منابع آبی کشور ما محدود است و چندسالی می شود که میزان این منابع ثابت باقی مانده است ازاین رو در حوزه آبزیان می بایست آبزی پروری را در پیش بگیریم.
وی با تکیه بر اینکه زمانیکه آبزی پروری توسعه می یابد قاعدتاً مشکلات آن هم با این صنعت توسعه می یابد، اظهار داشت: ازاین رو باید به فکر رفع این مشکلات بر سر راه توسعه آبزی پروری باشیم به طوریکه باید مبحث مورد مداقه توسط افراد علمی کشور قرار بگیرد.
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه از سال ۸۴ در مجموعه جهاددانشگاهی فعالیت می نماییم، بیان نمود: حالا این تحقیقات در مرکز رشد سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران توسعه پیدا کرده و به مرحله ای رسیده که به صنعت خدمات رسانی کند.
عرفان منش با اشاره به اینکه هم اکنون بیماری در ماهی قزل آلا یکی از اشکالات آبزی پروری در ماهیان سردآبی است، اظهار داشت: این مشکل سبب تعطیلی مزارع پرورش قزل آلا شده و حتی پیش از این شرایط اقتصادی و شیوع بیماری کرونا هم بوده است.
وی اظهار داشت: یکی از اقدامات ما در زمینه تولید واکسن برای ماهیان سردآبی است که از سال ۹۲ شروع شده است و اخیرا موفق به دریافت دریافت مجوز از سازمان دامپزشکی شدیم؛ زیرساخت برای راه اندازی خط تولید هم در حال انجام می باشد.
وی در مورد این واکسن اظهار داشت: ماهی های سردآبی گرفتار بیماری دهان قرمز آنتروباکتریایی (یرسینیوزیس) با عامل باکتریایی یرسینیا راکری می شوند که اغلب مزارع پرورش ماهی در کشور را درگیر کرده است بنابراین در صدد برآمدیم واکسنی برای این بیماری را به نتیجه برسانیم.
عرفان منش تصریح کرد: متأسفانه در هر فصلی و در هر سنی این ماهیان با این بیماری درگیر می شوند که این سبب خسارت هایی برای صنعت آبزی پروری خواهد شد؛ این بیماری خصوصاً در فصل سرما با سایر بیماری ها در ماهیان سردابی همراه می شود که این مورد مزارع آبزی پروری را متضرر می کند.
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی اظهار داشت: با عنایت به این که زیرساخت های این واکسن با حمایت معاونت علمی و فناوری و زیر نظر ستاد توسعه زیست فناوری در حال اجرایی می باشد می توانیم این واکسن را به تولید انبوه برسانیم.
وی افزود: پیشبینی می شود که تا آخر سال خط تولید واکسن یرسینیوزیس برای بیماری ماهیان سردآبی در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران راه اندازی شود؛ همینطور بنا داریم در این خط تولید ۳۰ میلیون دوز در سال تولید نماییم.
وی با تکیه بر اینکه حالا دانش فنی تولید و ساخت این واکسن را به دست آورده ایم و برای نخستین بار در مقیاس صنعتی در کشور به تولید می رسد، اضافه کرد: امیدواریم که مزرعه دارها برای پروش این نوع ماهیان سردآبی به دستاوردهای کشور در این حوزه ها اعتماد کنند و از این محصول استفاده کنند.