رئیس پژوهشکده زخم و ترمیم بافت: ورود محققان کشور به تولید پانسمان های نوین برای بیماران پروانه ای

به گزارش ربات کشاورز رئیس پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی اظهار داشت: محققان کشور در حال ساخت پانسمان های نوین بیماران پروانه ای هستند که این پروژه توسط پژوهشکده هدایت می شود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، سیدمهدی طبایی دبیر هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت امروز در نشستی خبری که به صورت آنلاین در جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار داشت: این کنگره باتوجه به شرایط خاص کنونی و پاندمی کرونا به صورت آنلاین و با حمایت اساتید خوب و فعال در این عرصه از ۱۲ تا ۱۴ آذرماه انجام می شود.
وی با اعلان اینکه این کنگره فرصت خوبی برای بهره مندی پژوهشگران از تجربیات اساتید در حوزه زخم و ترمیم بافت است، اظهار داشت: همانند سالهای گذشته سخنرانانی از سایر کشورها همچون آمریکا، استرالیا، آلمان، مالزی، لبنان، پاکستان، آفریقای جنوبی در این کنگره خواهیم داشت.
وی اشاره کرد: باتوجه به اهمیت موضوع زخم و ترمیم بافت این کنگره برگزار می گردد و آخرین دستاوردهای حوزه زخم های دیابتی و عروقی توسط پژوهشگران ارائه خواهد شد.
رئیس پژوهشکده زخم و ترمیم بافت اظهار داشت: زخم در کشور ما همچون موضوعاتی است که به صورت خاص آن پرداخته می شود برای اینکه چالش هایی در ترمیم زخم های مزمن وجود دارد که باید به آن توجهات دیگری داشته باشیم برای اینکه عدم توجه به این مساله بار اقتصادی به کشور و بار روانی به بیماران وارد خواهد شد.
این متخصص پوست و مو اظهار داشت: یک تا دو درصد جمعیت دنیا درگیر زخم های دیابتی و عروقی هستند و برمبنای آخرین آمار ۶.۵ میلیون نفر در آمریکا به این زخم های مزمن مبتلا هستند که این مساله هزینه ای برابر با ۲۵ میلیارد دلار برای این کشور خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه البته هنوز آمار دقیقی از تعداد مبتلایان به زخم های مزمن در کشور احصا نشده است، اظهار داشت: اما بحث درمان آن بعنوان یک بیماری مهمست برای اینکه در جامعه جهانی علت هایی همچون اضافه وزن، سبک زندگی، افزایش سن و افزایش تعداد سالمندان بر اهمیت این مساله می افزاید.
به گفته وی، معمولا زخم های مزمن اندام های تحتانی را درگیر می کند که این مدل اختلال حرکت قطع عضو و عوارض روحی و روانی بیمار می شود.
رئیس پژوهشکده زخم و ترمیم بافت با اشاره به برگزاری این کنگره اظهار داشت: بواسطه این برنامه می توان فرصت های جدیدی را برای پژوهشگران فراهم آوریم و درباب پاندمی کرونا و افراد مبتلا به زخم های مزمن نیز اطلاعاتی مورد تبادل قرار بگیرد.
طبایی اظهار داشت: محور های این کنگره درمان زخم و کرونا و تله مدیسی است که این مساله مورد توجه دنیا قرار گرفته است.
وی با اشاره به یکی از نتایج برگزاری کنگره ترمیم زخم در سال قبل اظهار داشت: موضوع پانسمان های زخم بیماران پروانه ای همچون مباحثی بود که در سال قبل در این کنگره مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
طبایی با تاکید بر اینکه هنوز این پانسمان در کشور تولید نمی گردد، اظهار داشت: از یک سال قبل پروژه ملی در پژوهشکده زخم با عنوان تولید پانسمان های نوین برای بیماران EB پیش می رود که امیدواریم در آینده شاهد تولید این پانسمان ها باشیم.
وی افزود: با توجه به این که بیماران پروانه ای در کودکان خردسال به صورت ژنتیکی وجود دارد که این زخم های مزمن باید با پانسمان های نوین و پیشرفته به صورت روزانه تحت درمان قرار بگیرند. بدین جهت کشور ما نیز به این حوزه ورود پیدا کرده است.

منبع: