در گزارش ربات کشاورز اعلام شد؛ اجرای طرحهای دانش بنیان در زمینه خوراک دام

به گزارش ربات کشاورز مسئول پروژه های کشاورزی ستاد زیست فناوری معاونت علمی اظهار داشت: کشور ما سالانه میلیاردها دلار در زمینه واردات خوراک دام هزینه می کند در صورتی که می توان با اجرای طرحهای دانش بنیان از این هزینه کاست.

دکتر سیف سهندی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در این ستاد پروژه های در رابطه با نهال های باغبانی، دام و طیور، کودهای زیستی و آفت کش ها، زیست دریا و آبزیان، واکسن، بهداشت دامپزشکی در دام و طیور مورد حمایت قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: در هر یک از این حوزه ها پروژه هایی به ستاد توسعه زیست فناوری ارسال می شود که پس از بررسی ها و تائید، مورد حمایت قرار می گیرند تا به محصول تبدیل شوند.
مسئول پروژه های کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری ضمن اشاره به بخش واکسن اظهار داشت: تابحال طرح های زیادی از تولید مواد اولیه دارویی و واکسن، انواع کیت های تشخیصی و… در حوزه دام و طیور به ستاد آمده است.
وی با تکیه بر اینکه طرح های اولویت دار امنیت غذایی ستاد توسعه زیست فناوری در همین ۵ بخش هستند، اظهار داشت: از دیگر مواردی که اهمیت زیادی دارند خوراک دام است.
مسئول پروژه های کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری اضافه کرد: جهاد کشاورزی از ستاد توسعه زیست فناوری درخواست داشته تا به این حوزه ورود پیدا نماییم و از شرکتهای این حوزه حمایت هایی داشته باشیم.
به گفته وی، شرکتهایی هستند که می توانند ۱۰۰ میلیون دلار از واردات کودهای شیمیایی جلوگیری نمایند ازاین رو در صدد برآمدیم تا از شرکتهای این حوزه حمایت نماییم. وی افزود: کشور ما سالانه ۴.۳ میلیارد دلار برای واردات انواع خوراک دام و طیور هزینه می کند که بخش عمده آن شامل بیشتر از دو میلیارد دلار واردات بیشتر از ۹ میلیون تن ذرت، ۷۰۰ میلیون دلار انواع کنجاله و ۶۰۰ میلیون دلار جو دامی است. سهندی اضافه کرد: اگر ۱۰ درصد این میزان را بتوان با اجرای این طرح های دانش بنیان جایگزین خوراک دام تأمین کرد، می توان انتظار داشت که واردات بخشی از نهاده های دامی در سال اول به ارزش حداقل ۳۰۰ میلیون دلار کاهش پیدا کند و این شروعی برای پوشش بخش عمده این محصولات و تولید آن خواهد شد. وی ادامه داد: در بخش کودها هم پروژه هایی به ستاد توسعه زیست فناوری آمده اند و در حال اجرا هستند. مسئول پروژه های کشاورزی ستاد زیست فناوری اشاره کرد: بخش عمده ای از کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه وارداتی بوده که سالانه بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار برای کشور هزینه دارند و این در حالی است کودهای زیستی به طور متوسط می توانند جایگزین ۳۰ تا ۵۰ درصد مصرف کودهای شیمیایی شوند.

منبع: