نماینده مردم شهرستان بانه و سقز در مجلس شورای اسلامی: کارهای جهاددانشگاهی زمینه توسعه شهرستان بانه را فراهم می آورد

کردستان نماینده مردم شهرستان بانه و سقز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توانمندی و پتانسیل های جهاددانشگاهی کردستان اظهار داشت: کارهای جهاددانشگاهی زمینه ساز توسعه شهرستان بانه را فراهم می آورد.
بهزاد رحیمی، امروز، هشتم بهمن ماه در دیدار با رئیس و معاونان جهاددانشگاهی استان اظهار نمود: کرونا تمام کارهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و آموزشی جامعه را تحت شعاع قرار داده است و جهاددانشگاهی هم از این قضیه مستثنی نیست.
وی ادامه داد: توسعه نهاد علمی و فرهنگی جهاد در مرحله اول نیازمند تلاش جهادگران و در مرحله دوم حمایت مسئولان استان کردستان بوده است تا در سایه آن شاهد توسعه هرچه بیشتر استان باشیم.
رحیمی بیان کرد: جهاددانشگاهی بعنوان یک نهاد علمی، در مراکز شهرستانی باید از حالت آموزشی خارج شده و سایر کارهای پژوهشی، علمی، فرهنگی و اشتغال را در شهرستان ها فعال کند.
وی با اشاره به توانمندی و پتانسیل های جهاددانشگاهی کردستان اظهار داشت: کارهای این نهاد، زمینه ساز توسعه شهرستان بانه را فراهم می آورد.
نماینده مردم شهرستان های بانه و سقز در مجلس شورای اسلامی اعلام نمود: جهاددانشگاهی باید به پروژه های توسعه ای استان ورود پیدا کند و از ظرفیت مرزی بانه و ظرفیت های علمی سقز نهایت استفاده را ببرد.
وی با تاکید بر فعال شدن مراکز رشد و نوآوری در سطح شهرستان های استان اضافه کرد: فعال شدن این مراکز سبب می شود تا جوانان در این شهرستان ایده های خودرا عملی کرده و به تجاری سازی و اشتغالزایی برسانند.
جهاددانشگاهی باید به اجرای طرح توسعه شهرستان بانه ورود پیدا کند
رستم پور، فرماندار شهرستان بانه نیز در ادامه این دیدار اظهار نمود: جهاددانشگاهی باید به اجرای طرح توسعه شهرستان بانه ورود پیدا کند و دراین زمینه مشارکت فعالانه داشته باشد.
وی ادامه داد: در این راستا فرمانداری بانه برای رشد و توسعه جهاد در این شهرستان آمادگی خودرا اعلام می کند.
فرماندار شهرستان بانه، مرزی بودن را از پتانسیل های مطلوب برای توسعه این شهرستان دانست و اعلام نمود: باید از این پتانسیل نهایت استفاده را برد.
وی از تخصیص اعتبارات متوازن استانی برای تکمیل ساختمان نیمه تمام جهاددانشگاهی آگاهی داد و اظهار داشت: دفتر مرکزی جهاددانشگاهی باید نگاه ویژه ای به استان کردستان داشته باشد و ستاد استانی نیز از مراکز شهرستانها بیشتر حمایت کند.

اعلام آمادگی جهاددانشگاهی کردستان برای کارهای برون مرزی
اکبر اسدی، رئیس جهاددانشگاهی کردستان در ادامه این دیدار با تشکر از همراهی و همدلی مسئولان بانه، اظهار نمود: فرهنگ اصیل و غنی کردستان برگ برنده و سرمایه اجتماعی بسیار باارزش این استان است.
وی ادامه داد: جهاددانشگاهی کردستان برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر در جامعه و انجام کارهای گزین و فاخر در حوزه های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اشتغال تمام تلاش خودرا به کار گرفته است.
این مقام مسئول بیان کرد: یکی از مؤلفه های اصلی این نهاد استفاده از ظرفیت دانشجویان و جوانان در کارهای خود است که در این راستا به راه اندازی خبرگزاری ایسنا که برآمده از جامعه دانشگاهی و دانشجویان بوده، اقدام نموده است.
وی ادامه داد: مراکز آموزشی جهاددانشگاهی اشتغال محور هستند و پژوهش های این نهاد علمی به صورت کاربردی و مسئله محور هستند.
وی با اشاره به کارهای حوزه اشتغال و تجاری سازی، اظهار داشت: طرح مشاغل خانگی از طرح های اجرائی این نهاد انقلابی بعنوان یک الگوی موفق اشتغال توانسته است ضمن شناسایی و توانمند کردن افراد جویای کار و علاقمند زمینه اتصال به بازار آنان را نیز فراهم می آورد.
اسدی با اشاره به اینکه مرکز نوآوری و شکوفایی به دنبال تیم سازی و مهارت آموزی جوانان و تبدیل ایده آنان به عمل بوده است، اشاره کرد: در این راستا این مراکز باید در شهرستان های استان توسعه یابد.
وی به کارهای فرهنگی اشاره نمود و اضافه کرد: مرکز افکارسنجی ایسپا، خبرگزاری بین المللی قرآن ایکنا، خبرگزاری دانشجویان ایسنا، سازمان انتشارات، مرکز گردشگری همچون مراکز فرهنگی جهاددانشگاهی کردستان بوده که می توانند خدمات خودرا در تمام استان عرضه کنند.
اسدی تاکید کرد: نیازمند پشتیبانی از مسئولان برای توسعه کارهای این نهاد در شهرستان بانه هستیم.
او در آخر از اعلام آمادگی برای کارهای برون مرزی آگاهی داد و تصریح کرد: در صورت حمایت مسئولان، می توانیم کارهای خودرا در زمینه های پژوهشی، اشتغال، خون بندناف، محصولات تولیدی در حوزه های فنی و مهندسی، کشاورزی، گیاهان دارویی و… در اقلیم کردستان عراق توسعه دهیم.
گفتنی است؛ نماینده شهرستان های سقز و بانه و رئیس و معاونان جهاددانشگاهی استان در ادامه این دیدار از ساختمان نیمه تمام جهاددانشگاهی کردستان بازدید کردند و نماینده مردم شهرستان های بانه و سقز در مجلس شورای اسلامی درباب حمایت و تامین اعتبار برای تکمیل این پروژه قول مساعد داد.