ضرورت افزودن رشته های جدید مطابق با نیازهای هرمزگان در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی

هرمزگان رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان هرمزگان با تاکید بر لزوم افزودن رشته های جدید مطابق با نیازهای استان در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اظهار داشت: با اهمیت ترین مانعی که حالا دراین زمینه وجود دارد، بحث ماموریت هایی است که برای جهاد دانشگاهی تعریف شده و همین طور نیازهایی که برای استان وجود دارد که امیدواریم این مرکز با رفع موانع موجود بتواند در زمینه افزودن رشته های کاربردی مطابق با نیاز شغلی، اقتصادی و صنعتی استان، موفق عمل کند.

مهدی میرزاده کوهشاهی، بامداد امروز (۱۸ بهمن ماه) در حاشیه بازدید از مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی طی نشستی با سرپرست جهاد دانشگاهی هرمزگان، اظهار نمود: کارنامه همکاری مجموعه جهاد دانشگاهی و دانشگاه علمی کاربردی استان هرمزگان نشان از آن دارد که این دو نهاد قابل تفکیک از یکدیگر نیستند.

وی با اشاره به اینکه مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی منظم ترین، به روز ترین، دقیق ترین و علمی ترین مجموعه از مراکز علمی کاربردی است، اضافه کرد: دارند مرکز جهاد دانشگاهی نگاهی علمی دارد و بخشنامه ها برمبنای پروتکل های علمی در آن اجرا می شود و ما برمبنای عملکرد گذشته اش به آینده اش بسیار خوشبین هستیم. درباب ستاندن مجوز گسترش دوره های علمی کاربردی نیز، با رایزنی هایی که داشتیم نگاه مثبتی به این مجموعه به وجود آمده است.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان هرمزگان اشاره کرد: مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی هرمزگان در زمینه تعامل، کیفیت آموزشی و کیفیت فضا، سرآمد مراکز ماست. اعتماد بسیار خوبی نیز در جامعه نسبت به جهاد دانشگاهی وجود دارد. در حال فراهم کردن بستری هستیم تا این نهاد بتواند بازوی خوبی برای تامین نیروی مورد نیاز استان و گسترش رشته هایی که منجر به کارآفرینی می شود، باشد.

میرزاده بیان کرد: همکاران ما در دانشگاه علمی کاربردی نگاه ریزبین و سختگیرانه ای دارند و امیدوارم مرکز جهاد دانشگاهی هرمزگان بتواند به زودی بسترهای مناسب را برای بسط رشته ها و مراکز جدید فراهم آورد.

وی درباب افزودن رشته های جدید مطابق با نیازهای استان در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اظهار داشت: با اهمیت ترین مانعی که حالا دراین زمینه وجود دارد، بحث ماموریت هایی است که برای جهاد دانشگاهی تعریف شده و همین طور نیازهایی که برای استان وجود دارد که امیدواریم این مرکز با رفع موانع موجود بتواند در زمینه افزودن رشته های کاربردی مطابق با نیاز شغلی، اقتصادی و صنعتی استان، موفق عمل کند.

میرزاده در آخر عنوان کرد: آقای خوشنود، رئیس جدید مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی هرمزگان نیز کوله باری از تجربه دراین زمینه دارد و خوشنامی وی در مجموعه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی و شرکت تایدواتر، بستر و زمینه خوبی برای فعالیت در مرکز جهاد دانشگاهی خواهد بود.

همچنین سرپرست جهاد دانشگاهی هرمزگان نیز در این نشست، اظهار نمود: شکل گیری، شکوفایی و رشد واحدهای دهه هشتاد جهاد دانشگاهی مانند واحد هرمزگان، در بیرون از محیط دانشگاه بوده است. واحدهای نسل اول جهاد دانشگاهی از سال ۵۹ در شهرهای بزرگ دانشگاهی و با اهدافی مشخص در کنار دانشگاه ها شکل می گرفت و برای نسل اول واحدهای جهاد دانشگاهی حضور نهادی نوپا با ماموریتی خاص در بیرون از دانشگاه غیرقابل تصور بود، اما برخلاف واحدهای نسل اول، واحدهایی مثل هرمزگان برمبنای تجربیات نسل اول در دورانی شکل گرفتند که دولت های مستقر اراده خودرا بر هدایت جهادهای دانشگاهی به بیرون از دانشگاه ها گذاشته بودند و به همین دلیل این فضا در شکل گیری واحد هرمزگان در شروع کار نیز موثر بود.

محمد دل پسند افزود: دانشگاه علمی کاربردی به لحاظ تاکید ویژه بر آموزش های مهارتی و کاربردی، نزد نهاد جهاد دانشگاهی از جایگاه خاصی برخوردارست. برای مثال همکاران ما هم اکنون اهتمام خودرا برای شناسایی رشته های صنعتی و کاربردی متناسب با نیازها و ظرفیت های اقتصادی و توسعه ای استان به کار گرفته اند و با اعتمادی که همکارانم در مرکز علمی کابردی به رویکرد همیشه مثبت مدیریت واحد استانی دانشگاه علمی کاربردی به همآوایی موجود در میان دو مجوعه دارند، این تلاش ها هرچه سریعتر به نتیجه ای ملموس منجر شود تا ذینفعان دانشگاه از ثمرات آن بهره مند شوند.

سرپرست مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بندرعباس نیز در این جلسه عنوان کرد: در مدت کوتاهی که عهده دار این سمت شدم، مطالعاتی بر روی پتانسیل ها و امکانات استان داشتیم و حدود ۲۳ رشته مورد شناسایی و توجه قرار گرفت. مجموعه ای از رشته ها نیز وجود دارند که به صورتی مختص این استان هستند، که تا حالا در دانشگاههای مرکز استان ایجاد نشده اند و یا اگر به وجود آمده به شکلی رها شده و ناموفق بوده اند.

بیژن خوشنود اظهار داشت: دستورالعمل هایی برمبنای قوانین دانشگاه علمی و کاربردی برای تعریف رشته های جدید وجود دارد. ممکنست رشته هایی که می خواهیم اضافه نماییم، متناسب با ماموریت های جهاد دانشگاهی شناسایی نشود، چونکه کاموریت جهاد عمدتا در حوزه فناوری اطلاعات و فرهنگ تعریف شده است. امید داریم که با حمایت دانشگاه علمی کاربردی هرمزگان و توانایی تخصصی موجود، بتوانیم این رشته ها را ایجاد نماییم تا علمی کاربردی ها خدمتی متناسب با مزیت های استان داشته باشند.

وی اشاره کرد: به نظر می رشد دانشگاهها در استان هرمزگان همانند سایر نقاط کشور با بخش صنعت فاصله دارند. بعنوان مثال استان هرمزگان یکی از مهم ترین نقاط کشور در بحث انبارداری و دپوی کالاهای صادراتی و وارداتی است. انبارداری یکی از رشته های مهم در بنادر کشورهایی مانند سنگاپور و امارات است و به صورت پیشرفته در این عرصه کار می کنند. درآمدزایی بسیار زیادی نیز در این عرصه وجود دارد اما متاسفانه به صورت تخصصی ورود نکرده ایم. این رشته تحت عنوان تجاری، گرایش انبار داری در دانشگاه علمی و کاربردی موجود است.

سرپرست مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بندرعباس اشاره کرد: یکی دیگر از رشته هایی که باید در هرمزگان ارائه می شده، رشته گازرسانی است. طرح های گازرسانی در استان هرمزگان شروع شده و ما باید پیش از اینکه این طرح ها اجرائی شوند، این رشته را ایجاد می کردیم. ده ها هزار آپارتمان در استان باید گازرسانی شوند اما آموزشی در این عرصه نداریم. رشته گازرسانی خانگی هم در دوره های تک پودمان و هم در دوره های طولانی مدت موجود است. مطالعات اولیه ای نیز دراین زمینه انجام شده اما نیاز به کار کارشناسی دارد تا بتوانیم از روندهای قانونی بهره برده و این رشته را ایجاد نماییم.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، میرزاده کوهشاهی رئیس دانشگاه علمی کاربردی هرمزگان با حضور در جهاد دانشگاهی استان از بخش های مختلف مرکز علمی کاربردی این واحد بازدید و با دل پسندسرپرست جهاددانشگاهی هرمزگان ملاقات و گفتگو کرد.