برگزیده جشنواره خوارزمی مطرح كرد 2 مانع پیشرفت شركتهای دانش بنیان

به گزارش ربات کشاورز برگزیده جشنواره بین المللی خوارزمی ضمن اشاره به ۲ مانع پیشرفت شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: رقابت با بخش دولتی و تغییر قوانین از موانع اصلی پیشرفت شرکتهای دانش بنیان به حساب می آید.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، عبدالرضا یعقوب زاده مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده ونتیلاتور مراقبت های ویژه بزرگسالان و اطفال و برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی امروز در مراسم تقدیر از برگزیدگان خوارزمی که به صورت آنلاین در وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: اگر در ایران نگاهی به آینده داریم و درصدد هستیم که کشوری پیشرفته از نظر صنعتی داشته باشیم منطقاً چاره ای جز اینکه شرکتهای بزرگ صنعتی مبتنی بر تحقیقات لوکوموتیو صنعت شوند و شرکتهای کوچک تر را هدایت کنند نداریم.
وی با اشاره به اینکه تابحال رشدهایی در شرکتهای صنعتی داشته ایم، تصریح کرد: اما باید وضعیت این شرکتها از وضع موجود بهتر شود و این پتانسیل در کشور ما به خوبی وجود دارد.
یعقوب زاده اظهار داشت: پتانسیل کشور ما معادن و عامل خارجی نیست بلکه همین جوانان و محققان کشور هستند که باید این جوانان را در کشور نگه داریم و با حمایت های مادی و معنوی نگذاریم از کشور بیرون بروند. باید بتوانیم برای این پژوهشگران پروژه های خوب تعریف نماییم.
به گفته وی، حالا در وضعیتی هستیم که بعضی از این جوانان توانسته اند با اقداماتشان در کشور، همه دنیا را شگفت زده کنند.
وی با تکیه بر اینکه باید دغدغه مسؤلان نگه داشتن این جوانان باشد، اظهار داشت: نباید بگذاریم این جوانان از کشور بیرون بروند و همیشه از مسؤلان خواسته ایم اقداماتی در جهت ایجاد انگیزه جوانان انجام دهند که در کشور بمانند.
وی با تکیه بر اینکه رصد این جوانان کار سختی نیست، اظهار داشت: میزان رفتن و ماندن جوانان کشور نشان از این است که چقدر توانسته ایم بستر برای آنها فراهم نماییم که پیشرفت کنند یا مزاحم آنها بوده ایم که بروند.
یعقوب زاده با اشاره به اینکه البته خیلی از این افراد که رفته اند پشیمان هستند اما روی بازگشت را ندارند، اظهار داشت: تغییر قوانین از عواملی است که سبب عدم پیشرفت شرکتهای دانش بنیان می شود؛ هم اکنون قانون معافیت های مالیاتی همچون قوانین است که بوجود آمده و شرکتها از آنها بهره می برند اما سال جاری این قانون در حال تغییر است.
وی اضافه کرد: همینطور بخش خصوصی باید انگیزه های کافی را برای رقابت داشته باشد و اگر بخش دولتی بخواهد با انتقال تکنولوژی و واردات محصولاتی که توانایی تولید آن در شرکتهای دانش بنیان وجود دارد می تواند انگیزه محققان کشور را کمتر کند.
وی اضافه کرد: در واقع این اقدام بخش دولتی مانع، سونامی و عامل ضد انگیزه بزرگ برای شرکتها است که نباید این اتفاق بیافتد.

منبع: