رییس جهاددانشگاهی با تشریح شرایط تحقق شعار سال تاکید کرد؛ آمادگی جهاد برای مدیریت و تولید فناوری های موردنیاز کشور

رئیس جهاد دانشگاهی با تشریح شرایط تحقق شعار سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: برمبنای سفارش مقام معظم رهبری در نامگذاری سال بعنوان «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» بیاییم و الگوسازی های موفق در انجام مگاپروژه های فناورانه برمبنای توان ملی را تکثیر نماییم.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی، دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به نامگذاری سال جاری توسط مقام معظم رهبری تحت عنوان « تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» اظهار داشت: از منظر تحریم تحمیلی بر کشورمان، یکی از اهداف اصلی تحریم کنندگان عدم دسترسی ایران به فناوری ها، قطعات و مواد اولیه موردنیاز برای توسعه تولید و تامین نیازهای صنعتی، غذایی، دارویی و موارد مشابه در حوزه عمومی، شهری بمنظور ضرر رساندن به پیشرفت اقتصادی، مولد، اشتغال و رفاه و ناامید کردن مردم و تضعیف بنیه دفاعی و نظامی کشور با هدف لطمه پذیری مقابل حمایت مستقیم و یا نیابتی به کشور است.
وی افزود: اگر تحریم هم نبودیم و ادعای انقلابی بودن هم نداشتیم، برای داشتن ایرانی قدرتمند و الگو، نیاز داشتیم بمنظور تامین نیازهای خودمان و گرفتن سهم در اقتصاد دنیا و صادرات به سایر کشورها و کمک به ایجاد زیرساخت ها اقتصادی در کشورهای همسو، خودمان دانش تولید فناوری های موردنیاز و روزآمدسازی آنها را برای حفظ رقابت پذیری تولیدمان داشته باشیم.

تحریم ها را نباید مقصر اصلی وضعیت موجود قلمداد کرد
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه بحث اصلی این است که چه تحریم باشیم و چه نباشیم اقتصاد ما باید یک اقتصاد متکی بر تولید ملی و تولید ملی ما باید متکی بر توسعه علمی و فناورانه پیشرفته خودمان باشد، افزود: بارها گفته شده است، دلیل این که وضعیت اقتصادی ما مطلوب نمی باشد و با حالت ایده آل فاصله بسیاری دارد، دلیلهای عمدتا داخلی داشته و نباید تحریم ها را مقصر اصلی وضعیت موجود قلمداد کرد.
دکتر طیبی با اشاره به این که بحث اصلی آنست که ما هنوز اراده ملی برای پیشرفت پیدا نکرده ایم، اظهار داشت: فرق است بین آرزوی پیشرفت داشتن و حتی اهداف خوب ترسیم کردن و مرتب هم تقاضای تحقق آنها را داشتن، تا برنامه ریزی و ساختارسازی و مهیاسازی شرایط برای تحقق اهداف.
وی با اشاره به اینکه “با چه زبانی باید اظهار داشت که نظام ملی علم فناوری و نوآوری ما ناکارآمد است؟!” افزود: در این نظام که مقرر است بنیانگذار اقتصاد دانش بنیان در کشور باشد، یک هم نوایی و هارمونی بین اجزایش وجود ندارد. هر نهادی و هر سازمانی دارد کار خودش را می کند و اراده هایشان نیز هم جهت و هم راستا نیستند که همدیگر را تقویت نمایند و به عبارت دیگر وظایف نهادها و سازمان های تشکیل دهنده این نظام دقیقاً معین نیست.
رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به این که مدیران باید مجری برنامه های تعیین شده برای سازمان یا وزارتخانه خود باشند، نه هم سیاستگذار باشند و هم برنامه ریز و هم مجری؛ اشاره کرد: با عوض شدن هر مدیر حتی در دوران یک دولت، این مسیر مجدداً از صفر شروع و یا دستخوش تغییرات زیاد می شود؛ برای اینکه روش ما تغییر مدیران از صدر تا ذیل وتغییر برنامه ها با عوض شدن دولت ها و مجلس ها است.
دکتر طیبی با اشاره به این که اجرای خوب برنامه ها نیاز به مدیران کارآمد و کاربلد دارد و بهترین محل برای شناسایی و ساخته شدن این مدیران، تشکیل احزاب بسیار قوی است، اضافه کرد: این احزاب نیز باید در منافع ملی کشور و تعیین اهداف چشم انداز، دارای تفاهم ملی باشند تا در گردش های سیاسی، برنامه ریزی پیشرفته کشور گرفتار لطمه جدی نشود.

لزوم الگوسازی های موفق در انجام مگاپروژه های فناورانه
وی با اشاره به اینکه بنظر می رسد الان چشم اندازی برای حرکت در این راه وجود ندارد، عنوان کرد: پس برمبنای سفارش مقام معظم رهبری در نامگذاری سال بعنوان «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» بیاییم و الگوسازی های موفق در انجام مگاپروژه های فناورانه برمبنای توان ملی را تکثیر نماییم.
رئیس جهاد دانشگاهی با ذکر مثالی در این رابطه، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ بزرگترین مگاپروژه فناورانه کشور با طراحی کاملا بومی و ۸۵ درصد ساخت داخل در مدت ۱۸ ماه با موفقیت مورد آزمایش اولیه قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه طراحی و ساخت یک رام قطار هفت واگنه ی مترو کار عظیمی بود که نقطه اصلی انجام آن در زمان بررسی برنامه ششم توسعه کشور در مجلس شورای اسلامی توسط جهاد دانشگاهی گذاشته شد، عنوان کرد: باتوجه به سرعت اجرای پروژه های ساخت خط مترو در کلان شهرهای کشور و هر شهری که جمعیت آن به یک میلیون نفر می رسد، کشور به هزاران واگن جهت راه اندازی خطوط مترو نیاز خواهد داشت.
دکتر طیبی با اشاره به این که همین طور باتوجه به طبیعت خشک و نیمه خشک کشور و افزایش جمعیت و توسعه صنعتی کشور، بدیهی بود که ما نیاز داریم که از آب شیرین کن ها برای تولید آب شیرین قابل شرب و صنعتی از منابع آبی خلیج فارس و دریای عمان استفاده نمائیم، اضافه کرد: با پیشنهاد جهاد دانشگاهی و حمایت مجلس دهم شورای اسلامی، مواد ۳۶ و ۵۴ برای داخلی سازی آب شیرین کن ها و تجهیزات ریلی به ترتیب تا میزان ۷۵ و ۸۵ درصد، چه بوسیله انتقال فناوری در مقابل خریدهای خارجی و چه بوسیله طراحی و ساخت داخلی، گنجانده شد.
رئیس جهاد دانشگاهی افزود: با توقف طرح ساخت دو هزار دستگاه واگن بوسیله فاینانس خارجی و انتقال فناوری تا سقف ۵۵ درصد با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق پژوهش و نوآوری و کارفرمایی شرکت مترو تهران و مسئولیت جهاد دانشگاهی برای طراحی و ساخت سیستم رانش، شرکت واگن تهران برای ساخت بدنه و شرکت مپنا برای ساخت بوژی و چند شرکت دیگر، قرار شد برمبنای ماده ۵۴ برنامه ششم توسعه طراحی و ساخت یک رام قطار هفت واگنه با اتکاء به توان ملی در مدت ۱۸ ماه به میزان ۸۵ درصد تولید داخل انجام پذیرد.
وی با اشاره به اینکه با وجود مشکلات حاصل از تحریم در تامین قطعات، با لطف خداوند و همت جهادی همه دست اندرکاران این پروژه، فاز اول طراحی، ساخت و تست آزمایشی را در آخر ۱۸ ماه با موفقیت به انتها رساندیم و فاز بعدی تست ها در راه است که برمبنای استانداردهای بین المللی انجام می شود، اضافه کرد: چرا این الگو را برای تولید فناوری های موردنیاز سایر صنایع مثل نفت، گاز، پتروشیمی، پالایش و پخش، صنایع در رابطه با کانی های فلزی و غیرفلزی ساخت قطارهای بین شهری سرعت بالا و سایر حوزه هایی که در اولویت توسعه صنعتی کشور قرار می گیرند، تکرار نکنیم؟!

آمادگی جهاد دانشگاهی برای مدیریت و تولید خیلی از فناوری ها
دکتر طیبی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی به سهم خود آمادگی خودرا برای هم مدیریت تولید بسیاری از این فنآوری ها با بهره گیری از ظرفیت کامل کشور و همین طور توان تولید تعداد مناسبی از این فنآوری ها را توسط جهادگران متخصص خود اعلام می نماید، اشاره کرد: همیشه حامی رفع تحریم ها برمبنای سه اصل عزت، حکمت و مصلحت آن هم به خاطر سرعت بخشیدن به تولید فناوری های موردنیاز کشور بوده ایم، اما اگر دشمنان جمهوری اسلامی ایران بخواهند از موضوع تحریم ها مقابل مصالح کشور و خصوصاً اقتدار دفاعی آن سوءاستفاده نمایند، اعلام می نماییم در حال تحریم نیز توان تولید کلیه فناوری های موردنیاز کشور را داریم.
وی با اشاره به اینکه حالا که در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی ایران هستیم، باید سازمان مدیریت و برنامه ریزی که مسئولیت تهیه برنامه را بر عهده دارد و همین طور مجلس شورای اسلامی به صورت شفاف حوزه هایی که باید در آنها صاحب فناوری شویم را مشخص کنند، اظهار داشت: حتی سفارش می نماییم سازمان هایی که باید این مسئولیت را بر عهده بگیرند مشخص شوند و تامین مالی تولید و فناوری ها نیز باید به عهده دولت بوسیله بودجه عمومی و یا بودجه شرکت های بزرگ دولتی و یا موسسات شبه دولتی انجام پذیرد.

هدایت منابع مالی سرگردان به سمت تولید
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به این که برای تجاری سازی انبوه فناوری ها در مقیاس موردنیاز کشور باید با قانونگذاری صحیح منابع مالی سرگردان را به سمت تولید هدایت کرد، افزود: خرید و فروش ارز و طلا در کشور باید شناسنامه دار شود و با وضع مالیات های مناسب از سفته بازی در این عرصه و حوزه های مسکن و زمین که امکان سفته بازی در آنها وجود دارد، جلوگیری کرد.
وی با اشاره به این که نکته مهم دیگر جلوگیری از شبه تولید در کشور است، افزود: خیلی از سازندگان ناموفق و کسانی که به دنبال درآمد آسان و دلالی هستند و برخی واردکنندگان و نمایندگان شرکت های خارجی بعنوان تولیدکننده داخلی، محصولات خارجی را مونتاژ و به صورت SAD وارد کشور نموده و در داخل فقط آنها را پیچ و مهره می کنند.
دکتر طیبی با اشاره به اینکه پروژه های زیادی را می شناسیم که به رغم داشتن تولیدات داخل باکیفیت از این طریق تجهیزات خارجی را وارد و اسم آنرا نیز تولید داخل می گذارند، اشاره کرد: لازم است قوه محترم قضاییه با مفسدان چه در سفته بازی ارز، طلا، زمین و مسکن و واردات تجهیزات خارجی برخورد قاطعانه کند.

تدوین شاخص برای انتخاب مدیران تراز اول اجرایی
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به این که نکته مهم دیگر در آستانه تغییرات حوزه اجرائی کشور، تدوین شاخص برای انتخاب مدیران تراز اول اجرائی کشور است، عنوان کرد: تحقق اقتدار اقتصادی دانش بنیان یک وظیفه ملی است و همه باید در آن سهیم و مسئول باشند.
وی با اشاره به اینکه مدیران ارشدی که وظیفه خودرا فقط تولید یک محصول و یا استخراج موارد خاص بدانند و منشا فناوری برایشان مهم نباشد بلکه اصرار به استفاده از فناوری و تجهیزات خارجی دارند، این مدیران برای تحقق اقتصاد دانش بنیان مناسب نیستند، اشاره کرد: بلکه نیاز به مدیران متعهد، انقلابی، کارآمد و کاربلد داریم که هم حامی درست تولید داخل باشند و هم وظیفه کاری خودرا به خوبی انجام دهند.
دکتر طیبی با اشاره به اینکه ساخت داخل دارای تجربه ۴۲ سال تنها در پس از انقلاب است و باید به آن اطمینان و حتی فرصت خطاهای کوچک بدهیم که یقیناً سریع رفع می شوند، افزود: در هر حوزه ی کارفرمایی که ما مدیران دولتی، غیردولتی، اجرائی و دلسوز، مومن و کارآمدی داشته ایم، ساخت داخل در آن حوزه به شدت رشد کرده و جلوی خرید خارجی هم با جدیت گرفته شده است.

ایجاد آزمایشگاه های مرجع در حوزه های اولویت دار کشور
رئیس جهاد دانشگاهی در آخر سخنانش با اشاره به این که نکته آخر این که ما باید در حوزه های اولویت دار کشور دارای آزمایشگاه مرجع باشیم، اشاره کرد: می توان با خالقان فناوری که قراردادهای بزرگ می بندیم، وام های مناسب جهت ایجاد آزمایشگاه های مرجع داده شود تا بار مالی هم به دولت وارد نشود و کلیه محصولات مهم و راهبردی با استانداردهای بین المللی مدنظر کارفرمایان تست و کنترل کیفیت شوند.