طی یک فراخوان اعلام شد؛ بکارگیری توان شرکتهای فناور برای تولید مواد اولیه واکسن کرونا

ربات کشاورز: فراخوانی برای بکارگیری توانمندی شرکت های فناور داخلی در تامین مواد اولیه پروژه های واکسن کرونا از طرف ستاد توسعه زیست فناوری و ستاد اجرائی فرمان امام خمینی(ره) منتشر گردید.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد اجرائی فرمان حضرت امام رحمت الله مقابل بعنوان دو مجموعه پیشرو در شکل دهی به اکوسیستم توسعه فناوری در کشور، مبادرت به سرمایه گذاری و پشتیبانی از طرح های مواد اولیه واکسن کرونا با بهره گیری از ظرفیت داخلی کرده است.
شرکت های توانمند در زمینه تولید محیط های کشت، مواد معدنی با گرید دارویی مورد نیاز در فرآیندهای تولید واکسن، ژل های تخلیص و ادجوانت های فرمولاسیون و همین طور مواد پلی استایرنی مورد نیاز در کشت های سلولی می توانند در این فراخوان شرکت کرده و ضمن کوشش برای تامین نیاز کشور به مواد اولیه، از حمایت های لازم برخوردار شوند.
در حال حاضر چند طرح توسعه واکسن کرونا در کشور در حال پیگیری است و به نظر می آید، باوجود تمامی فشارها، تحریم ها و مشکلات اقتصادی، عزم ایران برای ورود واکسن های کرونای ملی به بازار دارویی کشور در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ جدی است.
در حال حاضر به سبب شدت نیاز به این واکسن ها، مواد اولیه مورد نیاز در فرآیندهای تولید نیز کاملاً در دنیا کمیاب شده است؛ به نحوی که تعدادی از ساده ترین مواد اولیه مورد نیاز نیز صف های خرید بعضاً ۶ ماهه را پیش روی خود می بینند.
از این رو این فراخوان برای پژوهشگران و شرکتهای دانش بنیان از طرف ستاد زیست فناوری و ستاد اجرائی فرمان امام انتشار یافته تا مواد اولیه تولید واکسن هم توسط پژوهشگران به تولید برسد و دراین زمینه بی نیاز شویم.

منبع: