رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی تاکید کرد: استفاده از ذخایر ژنتیکی در امتداد ارتقاء کیفیت زندگی و پیشرفت کشور

به گزارش ربات کشاورز رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی به مناسبت «روز ذخایر ژنتیکی و زیستی» اشاره کرد: شرایط اقلیمی متنوع کشور ما به شکلی است که موجب تنوع زیستی بالا در گیاهان، جانوران و میکروارگانیسم ها شده است و این یک سرمایه عظیم ملی است که درصورت استفاده صحیح می توان قاطعانه چهره فقر و گرسنگی را از این کشور زدود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، هم زمان با ۱۵ فروردین ماه که در تقویم کشورمان بانام «روز ذخایر ژنتیکی و زیستی» نام گذاری شده است، دکتر سید مجید تولیت، رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در پیامی اشاره کرد: کشور ایران به سبب شرایط اقلیمی خاص از تنوع ژنتیکی و زیستی بالایی برخوردار است؛ از طرفی همین تنوع زیستی عظیم، به سبب شرایط مختلف مانند حوادث طبیعی، دستکاری ها و بی توجهی انسان سبب انقراض و یا از بین رفتن گونه های مختلف گیاهی، جانوری و میکربی شده است. این در حالیست که در دنیای امروز با بهره گیری از این ذخایر و منابع زیستی در حوزه های مختلف خصوصاً بیوتکنولوژی، نانو بیوتکنولوژی، کشف دارو و واکسن برای بیماریهای صعب العلاج، لاعلاج و بیماریهای همه گیر به ثروت عظیمی دست یافت.

در ادامه این پیام آمده است: از موهبت ها و نعمت های بی شمار خالق هستی، ثروت های فراوانی است که در دل طبیعت برای بشر از زمان خلقت تا حالا به ودیعه گذاشته شده است. گذشت زمان و پیشرفته ای بیش از پیش علمی هرروز دریچه تازه ای را به روی همگان گشوده و سبب شده تا انسان به اهمیت و ارزش حتی ریزترین موجودات زنده و نقش آنها در تنوع زیستی و زنجیره حیات پی ببرد.

همه این موجودات زنده (اعم از گیاهان، جانوران، میکروارگانیسم­هاو… ) و در اقلیم ها و شرایط جغرافیایی مختلف پراکنده هستند، نه فقط تأثیر زیادی در همه عرصه ها از تولید غذا گرفته تا تولید دارو، درمان بیماریها، محیط زیست و غیره دارند، بلکه بعنوان تنوع زیستی و ژنتیکی هر کشور و ثروت ملی و آینده حیات بشریت به شمار می روند و رکن اصلی برای امنیت غذایی، امنیت سلامت و امنیت اقتصادی هستند که باید در جهت حفظ و نگهداری آنها کوشید.

کشور ایران به سبب شرایط اقلیمی خاص از تنوع ژنتیکی و زیستی بالایی برخوردار است؛ از طرفی همین تنوع زیستی عظیم، به سبب شرایط مختلف مانند حوادث طبیعی، دستکاری ها و بی توجهی انسان سبب انقراض و یا از بین رفتن گونه های مختلف گیاهی، جانوری و میکربی شده است. این در حالیست که در دنیای امروز با بهره گیری از این ذخایر و منابع زیستی در حوزه های مختلف خصوصاً بیوتکنولوژی، نانو بیوتکنولوژی، کشف دارو و واکسن برای بیماریهای صعب العلاج، لاعلاج و بیماریهای همه گیر به ثروت عظیمی دست یافت.

بنابراین حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی و استفاده از تکنولوژیهای جدید برای بهره مندی از این ثروت ملی بمنظور توسعه و پیشرفت کشور و ایجاد کارهای درآمدزا و بهره رسان، از اهمیت بالایی برخوردارست.

روز ذخایر ژنتیکی و زیستی، بهانه ای است تا یک دفعه دیگر یادآور شویم که چگونه از این مزیت الهی محافظت و در امتداد بهبودی و ارتقای کیفیت زندگی، سطح سلامت و پیشرفت کشور بهره مند شویم. پس گرامیداشت روزی از ایام سال به نام «ذخایر ژنتیکی و زیستی» در کشور جمهوری اسلامی ایران را می توان بعنوان اولین گام فرهنگی برای حفاظت و بهره برداری صحیح از این نعمات باارزش الهی دانست. شرایط اقلیمی متنوع کشور ما به شکلی است که موجب تنوع زیستی بالا در گیاهان، جانوران و میکروارگانیسم ها شده است و این یک سرمایه عظیم ملی است که درصورت استفاده صحیح می توان قاطعانه چهره فقر و گرسنگی را از این کشو زدود. امید است تا با همیاری همه اقشار در حفظ و حراست از این گنجینه های باارزش کشورمان کوشا بوده و برغنای آنها بیافزاییم.

این مرکز بعنوان یک بخش خدمتگزار در حوزه ذخایر ژنتیکی افتخار آنرا دارد که طی ۱۳ سال قبل توانسته است هسته مرکزی برای جمع آوری، شناسایی، حفاظت و تکثیر این ذخایر را فراهم سازد. از خداوند متعال خواهان توفیق در حفاظت از این گنجینه باارزش هستیم.

منبع: