نماینده ولی فقیه در هرمزگان: جهاد دانشگاهی ظرفیت وصل کردن حلقه دانشگاه ها و صنایع را دارد

ربات کشاورز: هرمزگان اعضای هیئت رئیسه جهاد دانشگاهی استان، بامداد امروز، ۱۸ فروردین ماه، به مناسبت شروع سال ۱۴۰۰ با نماینده ولی فقیه در هرمزگان دیدار کردند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان، در این دیدار اظهار نمود: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) امسال را بعنوان سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نام گذاری کردند و سهم جهاد دانشگاهی و جامعه نخبگانی و دانشگاهی در تحقق این شعار و همین طور در امتداد تمدن سازی در گام دوم انقلاب اسلامی، نقش بسیار مهمی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد عبادی زاده اضافه کرد: جامعه نخبگان حلقه وصل توده های مردم به رهبر فرزان انقلاب(مدظله العالی) هستند و جهاد دانشگاهی در راه تمدن سازی، یکی از مهم ترین سهم ها را در حوزه های سخت افزاری و به ویژه نرم افزاری با تولید علم و فرهنگ دارد. جهاد دانشگاهی در امتداد بسترسازی تمدن نوین اسلامی در گام دوم انقلاب و آماده سازی مردم با قدم گذاشتن در راه علم و آگاهی بخشی، نقش بی بدیلی را ایفا می کند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان اشاره کرد: وقتی حرف از رف موانع تولید می شود، ذهن ها به سمت موانع اداری می رود اما یکی از مهم ترین اقدامات برای رشد و توسعه تولید، رفع موانع علمی است. امروز در فضای صنعت و مجموعه های تولیدی، موانع علمی بسیاری وجود دارد که جز با ورود دانشگاهیان رفع نمی شوند، بدین جهت باید به سمت تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت پیش رویم.

عبادی زاده عنوان کرد: وقتی مسئله ای تولید می شود، جامعه نخبگان باید پاسخگو باشند. علما همیشه به دنبال پاسخی برای چگونگی مدنی و اجتماعی بودن انسان و اینکه چه چیزی انسان های را در کنار هم قرار می دهد، بوده اند. از نظر ابن سینا، سرشت و فطرت انسان او را به سمت زندگی اجتماعی می کشاند و از دید علامه طباطبایی، اضطرار و نیاز انسان ها را در کنار هم قرار می دهد. ضرورت ها ما را محکوم به ادامه مسیر می کنند و ضرورت حل مسائل مهم جامعه نیز می تواند جامعه نخبگانی ما را وادار کند که به سمت پیدا کردن راهکاری برای حل مسائل بروند.

وی افزود: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مفهوم شعار سال قبل را با ادبیات دیگری در سال جدید گنجاندند و آنرا تکمیل کردند. این مسئله نشان دهنده آنست که در سال گذشته، باوجود همه تلاش ها نتوانستیم به اهداف نظام و شعار سال دست یابیم. جهاد دانشگاهی بعنوان مجموعه ای متکی به خود، کارهای خوبی را در حوزه های پژوهشی، آموزشی و فرهنگی دارد. برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت به ویژه در حوزه مزیت ها و ظرفیت های بالقوه استان هرمزگان، می تواند پشتیبان خوبی برای بخش تولید باشد.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان اضافه کرد: در حوزه توسعه سواحل مکران از ابتدایی ترین کارهایی که باید صورت بگیرد، این است که جامعه محلی احساس کند صنعتی که در کنارش قرار گرفته، فرهنگ جدید و سبک زندگی اجتماعی جدیدی با خود آورده که تمام منافع و باورهای او را زیر سؤال نخواهد برد. اگر می خواهیم جامعه محلی را همراه نماییم، باید توسعه با منافع او نیز سازگاری داشته باشد.

عبادی زاده تصریح کرد: برگزاری دوره های نیازمحور کوتاه مدت برمبنای ماموریت های استان، می تواند در پیشبرد برنامه های چشم انداز تمدن نوین اسلامی، بسیار اثرگذار باشد. جهاد دانشگاهی باید متناسب با نیازهای منطقه، ماموریت های آموزشی را هدف گذاری و رشته های متناسب با نیاز استان را راه اندازی کند. دریا بزرگ ترین ظرفیت استان بوده و نیاز دریایی ما تنها شیلاتی نیست. امروز به رشته هایی چون حقوق دریا، تجارت دریا، گردشگری دریا، حقوق حمل و نقل و… نیاز داریم.

وی اظهار نمود: امروز اقتصاد جهان دریامحور بوده و بیش از ۸۰ درصد شهرهای پیشرفته دنیا در کنار سواحل هستند. اما شهرهای ساحلی و بندری ما وضع مطلوبی ندارند و فقر و بی روحی ساحل بر چهره این شهرها نشسته است. جهاد دانشگاهی تلاش کند با کارهای پژوهشی درزمینهٔ دریا، موانع و نقیصه های علمی این حوزه را برطرف کند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان اضافه کرد: ارتباط با دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. قسمتی از کارهای جهاد دانشگاهی با هم افزایی ها پیش می رود. حضور فیزیکی جهاد دانشگاهی در دانشگاه ها می تواند دستاوردهای فرهنگی بزرگی را رقم زند. متأسفانه بیشتر مجموعه ها کارهای علمی، پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی خودرا بصورت جزیره ای انجام می دهند و نمی توانند حلقه ها را به هم وصل کنند. اما جهاد دانشگاهی ظرفیت وصل کردن حلقه دانشگاه ها و صنایع را دارد و می تواند در این عرصه گام های مؤثری بردارد.

سرپرست جهاد دانشگاهی هرمزگان نیز در این دیدار اظهار نمود: پس از جابجایی های مدیریتی در جهاد دانشگاهی، بازبینی هایی در سیاست های جاری در جهت بهبود پروسه کارهای خود صورت دادیم. همچون اینکه در معاونت پژوهشی، تمرکز ویژه خودرا به حضور و فعالیت در حوزه شیلات، صنایع و فناوری های دریایی معطوف کردیم.

محمد دلپسند اضافه کرد: همین طور در حوزه آموزش، تأسیس مرکز تخصصی آموزش کوتاه مدت صنایع فلزی و صنایع بندری را جهت مهارت افزایی فعالان صنعت، در دستور کار خود قرار دادیم. اولویت ما در این عرصه گام برداشتن در امتداد تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی است. برای توسعه سواحل مکران نگاه ملی ویژه ای صورت گرفته و جهاد دانشگاهی استان هرمزگان، آمادگی افزایش ظرفیت های این منطقه در حوزه آموزش های نیازمحور را دارد.

سرپرست جهاد دانشگاهی هرمزگان اشاره کرد: در حوزه دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی نیز در رشته ها بازبینی هایی صورت داده و افزودن رشته های صنعتی، شیلاتی و خدمات بندری و دریایی را در دستور کار خود قرار داده ایم و از مهرماه آینده به سمت رشته هایی می رویم که تکیه بر مزیت های استان دارد.

دلپسند افزود: در حوزه مرکز رشد، کوشیدیم اکوسیستم کارآفرینی را با برگزاری رویدادها و نشست های تخصصی در استان، تقویت نماییم. بدین جهت فعالیت مستمری را در حوزه رویدادهای استارتاپی دریامحور آغاز نموده ایم که در مرحله خوبی قرار دارد. در کنار آن طرح توسعه مشاغل خانگی را در دست اجرا داریم که خوشبختانه در فاز ثبت نام، بین استان های کشور جایگاه اول را کسب کردیم و در فاز آموزش نیز جایگاه خوبی داریم.

وی بیان کرد: در حوزه فرهنگی، خبرگزاری های ایسنا و ایکنا و همچنینی سازمان دانشجویان ما کارهای خوبی در سطح استان دارند و ما آماده هرگونه همکاری و تعامل با دفتر نمایندگی ولی فقیه در هرمزگان در امتداد تحقق شعار سال و بسترسازی تمدن نوین اسلامی در گام دوم انقلاب هستیم. خبرگزاری های وابسته به جهاد دانشگاهی خصوصاً ایکنا باتوجه به رسالتی که در امتداد ترویج فرهنگ اسلامی برگرفته از قرآن کریم دارد، آماده تعامل بیشتر با این دفتر در جهت برگزاری نشست ها، سلسله میزگردها و گفت وگوهای تخصصی، ساخت کلیپ های ویدئویی و تهیه گزارش های مختلف برای ترویج هرچه بیشتر فرهنگ قرآن، سبک زندگی ایرانی اسلامی و همین طور تمدن سازی نوین اسلامی است.

سرپرست جهاد دانشگاهی هرمزگان در آخر تصریح کرد: همین طور گفت وگوهایی با مسئولین دانشگاه هرمزگان جهت حضور فیزیکی جهاد دانشگاهی در این دانشگاه مادر برای هم افزایی بیشتر در حوزه های علمی، پژوهشی و فرهنگی داشته ایم که امیدواریم تحقق آن با ریشه کن شدن ویروس منحوس کرونا و همین طور تأکیدات نماینده ولی فقیه در هرمزگان، تسریع یابد. ارتباط هرچه بیشتر با صنایع بزرگ استان نیز از اهداف دیگر ماست تا بتوانیم پاسخگوی نیازهای آموزشی، علمی و پژوهشی این صنایع باشیم.

منبع: