در یک شرکت دانش بنیان؛ موتورهای پرقدرت کم مصرف یورو ۶ تولید می شوند

ربات کشاورز: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان امکان طراحی و ساخت خانواده های موتورهای پرقدرت کم مصرف یورو ۶ را فراهم آوردند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، مجتبی میرسهیل مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولیدکننده موتورهای سه سیلندر کم مصرف یورو ۶ امروز در آئین رونمایی از طرح های ملی معاونت علمی که بصورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، اظهار داشت: در این خط تولید خانواده موتورهای پرقدرت کم مصرف یورو ۶ به تولید می رسند.
وی اضافه کرد: همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تهران و کلان شهرها با آلاینده ها و آلودگی های زیست محیطی و در نهایت تعطیلی شهر و مدارس رو به رو شدند که از همان سال ها تصمیم گرفته شد طرحی برای حل این مساله اجرائی شود.
میرسهیل اظهار داشت: در این راستا طرحی فرابخشی و فراوزارتخانه ای توسط وزارت نفت، وزارت صمت، معاونت علمی و صندوق توسعه ملی برای رفع اشکال سوخت خودرو ها و آلایندگی ها تعریف شد.
وی افزود: در ابتدا موضوع واردات و سپس انتقال فناوری عنوان شد که در نهایت تصمیم گرفته شد بجای واردات انتقال فناوری داشته باشیم. در همان سال ها قرارداد انتقال فناوری در اتریش برای تولید موتورهایی با مصرف ۵ لیتر در صد کیلومتر منعقد شد و طی دو سال این موتور به مرحله طراحی و رونمایی رسید.
میر سهیل افزود: با بر هم خوردن برجام با چالش هایی رو به رو شدیم که یکی از آنها امتناع همکاری سازندگان اروپایی بود و همین موجب شد که طراحی موتور را در کشور در پیش بگیریم و موتور ساخت داخل را داشته باشیم. بدین جهت این کارخانه برای طراحی و ساخت خانواده موتورهای پرقدرت کم مصرف یورو ۶ افتتاح شد که حالا می تواند ۲۰ هزار موتور را در سال به تولید برساند.
وی در پاسخ به سوال رئیس جمهور اظهار داشت: ما تا اختتام امسال با قراردادی که با یک خودروساز خصوصی داشته ایم امکان تولید ۲۰ هزار موتور خودرو را داریم و این ظرفیت در سال های آتی به ۷۵ هزار، ۱۵۰ هزار و ۵۰۰ هزار موتور با سرمایه گذاری های بیشتر خواهد رسید.
میرسهیل با تاکید بر اینکه در امتداد زنده نگه داشتن این محصول با همکاری دانشگاه تهران درصدد برآمدیم که مجهزترین آزمایشگاه ملی قوای محرکه را در کنار این خط تولید راه اندازی نماییم، اظهار داشت: در این آزمایشگاه می توانیم خودرو های الکتریکی، هیبریدی و احتراقی را آزمایش نماییم و این یکی از مجهزترین آزمایشگاه های قوای محرکه است که در کشور با همکاری دانشگاه تهران امروز به مرحله رونمایی می رسد.
وی اشاره کرد: با این اقدام دانشگاه تهران به جمع ۵ دانشگاه برتر در حوزه توسعه قوای محرکه می پیوندد.

منبع: