یک مقام مسئول ؛ فروش ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی دانش بنیان ها

رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری با اشاره به اینکه تحریم و کرونا ضریب نفوذ نوآوری را در کشور ما بالا بردند، اظهار داشت: سال قبل شرکتهای دانش بنیان ۱۸۰ هزار میلیارد فروش داشتند.

دکتر اسماعیل قادری فر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سال ۹۹ یک سال تحریمی همراه با فشارهای سخت به مردم بوده که انتشار کرونا هم شرایط را سخت تر کرد اما میتوان اظهار داشت که این سال برای شرکتهای دانش بنیان شکوفایی و رونق خوبی داشته است.
وی تصریح کرد: تا آخر سال ۹۹ تعداد شرکت ها از مرز ۵۷۰۰ شرکت دانش بنیان عبور کرده و مفهوم جدید شرکتهای خلاق که طی دو سال گذشته در معاونت شکل گرفته تعدادشان به ۱۳۰۰ شرکت رسیده است.
وی در مورد فروش شرکتهای دانش بنیان و خلاق اظهار داشت: پارسال این شرکت ها بالغ بر ۱۸۰ هزار میلیارد تومان فروش داشته اند به صورتی که سال ۹۷، فروش شرکت ها برابر با ۱۲۰ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۸، حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بوده و این نشان داده است که در سال ۹۹ با وجود شرایط سخت، شاهد فروش بیشتر شرکتهای دانش بنیان بوده ایم.
قادری فر ضمن اشاره به گام بزرگ شرکت ها در زمینه تحول در تولید و تجاری سازی توسط دانش بنیان ها پارسال اظهار داشت: ما در سال ۹۹ شاهد این بودیم که شرکتهای دانش بنیان به عرصه بزرگ بنگاه های صنعتی ورود پیدا کردند و داخلی سازی ۸۵ درصدی یک رام قطار ملی نمونه بارز دستاوردهای محققان پارسال بوده است.
به گفته رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری، با عنایت به شعار سال که «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» از جانب مقام معظم رهبری نامگذاری شده، سال جاری سال رویکرد اقتصادی می باشد که مبحث پشتیبانی و رفع موانع موجود، استانداردها، ورود به بازار نظام تأمین مالی از دغدغه های شرکت ها هست که باید رفع شوند.
به گفته قادری فر، ما شاهد این هستیم که جهش تولید در کسب و کار شرکتهای دانش بنیان و خلاق به وجود آمده و ضریب نفوذ نوآوری توسط شرکت ها در زنجیره کسب و کار کشور افزوده شده که پیشبینی می نماییم سال جاری هم، سال پررونق تری برای شرکتهای دانش بنیان نوآور و خلاق در زنجیره توسعه اقتصادی کشور باشد.
وی تصریح کرد: تحریم و کرونا دولبه قیچی بودند که ضریب نفوذ نوآوری را در کشور ما بالا بردند و این مسیر در حال توسعه است.