رفع تشنگی با مصرف گیاه خرفه در ماه مبارک رمضان

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اظهار داشت: مصرف خرفه، خشکی، گرمی و حرارت بدن را فرو نشانده و سفارش می شود که از شربت حاوی تخم خرفه Portulaca oleracea یا سبزی خرفه در وعده افطار و سحر جهت رفع تشنگی و خواص بی نظیر آن استفاده گردد.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر رضا غفارزادگان ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای کلیه مسلمانان در این ماه پرفضیلت، عنوان کرد: خرفه بعنوان غذای برتر آینده معرفی مـی شـود، چـرا کـه دارای خیلی از ترکیبات مغذی و غنی از آنتی اکسیدان و اسید های چرب می باشد. از آنجائیکه حدود ۷۰ درصد از بدن ما را آب تشکیل می دهد، اهمیت آنرا نمی توان نادیده گرفت. کمبود آب بدن با اهمیت ترین عاملی است که می تواند برای روزه داران موجب مشکلات زیادی همچون خستگی، سرگیجه، سردرد و عدم تمرکز شود.

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی درباب خواص این گیاه اظهار نمود: مصرف خرفه، خشکی، گرمی و حرارت بدن را فرو نشانده در برطرف شدن و تسکین دردهای ناشی از حرارت و گرمی بدن و درمان اختلالات و التهابات مجاری ادراری موثر است و برای رفع و پیش گیری از تشنگی در ماه مبارک رمضان بسیار مفید بوده و سفارش می شود که از شربت حاوی تخم خرفه یا سبزی خرفه در وعده افطار و سحر جهت رفع تشنگی و خواص بین نظیر آن استفاده گردد.

وی اضافه کرد: بررسی ها نشان میدهد در مناطقی که این گیـاه مصـرف می شود شیوع پایین سرطان و بیماری قلبی گزارش شده اسـت که احتمالاً به سبب وجود اسـیدهای چـرب امگـا ۳ موجـود در خرفه است. مواد موثره این گیاه شامل اگزالیک اسید، کینامیک اسید، کافئیک اسید، مالئیک اسید، اسید سیتریک، کومارین ها، فلاونوئیدها، آلانین، تانن، آلفا لینولئیک اسید و گلیکوزوئیدهای منوتروپینی می باشد و مشخص شده که آلکالوئیدها همچون مهم ترین مواد شیمیایی این گیاه می باشد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، غفارزادگان بیان کرد: خرفه منبع غنی از آنتی اکسیدانهایی مانند ویتامین A، B1، B2، C، E، بتا کاروتن و سایراسید آمینه های ضروری می باشد. همین طور این گیاه منبع غنی از مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، فسفر، مس و پتاسیم می باشد.