دمنوش ها و نوشیدنی های خنک کننده در ماه مبارک رمضان

ربات کشاورز: دمنوش های گیاهی بسیار بهتر از نوشیدنی های گازدار و قندی مضر هستند و می توان این دمنوش ها را در وعده افطار و سحر، جایگزین چای یا نوشیدنی های گازدار و آبمیوه های مصنوعی کرد.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر سعید توکلی، مدیر مرکز خدمات تخصصی آنالیز و فرآوری گیاهان دارویی و عضو هیات علمی این پژوهشکده درباب مصرف دم نوش های گیاهی در ماه مبارک رمضان اظهار نمود: چای سفید که در میان چای ها، از همه کمتر اکسیده شده است، طبیعت سردی دارد و برای نوشیدن در ماه مبارک رمضان سفارش می شود. این چای بسیار سبک و نشاط آور است.

وی اضافه کرد: چای سبز هم یکی دیگر از چای های خنک کننده است، برای اینکه اکسیداسیون پایینی دارد و از این چای برای رفع حرارت و گرمازدگی استفاده می شود. دم نوش گیاهی چای سبز عطش را می کاهد و تولید مایعات بدن را بیشتر می کند و این به این معناست که بدن بوسیله عرق، بیشتر خنک می شود.

دکتر توکلی با اشاره به اینکه گل داوودی طبیعت سردی دارد و دم نوش آن برای روزهای گرم و رفع عطش در ماه مبارک رمضان مناسب می باشد دیگر دم نوش های خنک کننده و مفید برای مصرف در این ماه را برشمرد و عنوان کرد: بابونه هم همچون گل داوودی دارای خواص خنک کنندگی است و بعنوان یک ضدالتهاب از آن استفاده می شود. دانه های سنا برای خنک کردن حرارت گاز معده و کبد مفید هستند. این دانه برای ماه مبارک رمضان بسیار مناسب هستند، برای اینکه روزه داری می تواند موجب یبوست شود.

وی اشاره کرد: دم نوش نعنا فلفلی یا بطور کلی، نعنا بسیار خنک است. می توانید از آن برای تهیه ی انواع نوشیدنی های گرم و سرد استفاده کنید. اگر از برگ های خشک آن استفاده می کنید، آنرا در آب جوش بیاندازید تا خواص آن آزاد شوند.

این عضو هیات علمی علاوه بر معرفی دم نوش های خنک کننده، به معرفی نوشیدنی های خنک کننده نیز پرداخت و عنوان کرد: خاک شیر همچون نوشیدنی خنک کننده گیاهی است که بصورت خودرو در دامنه ی کوه ها و صحراها رشد می کند. خاکشیر دارای اسید استئاریک است. همین طور برای رفع التهاب زخم ها، باز شدن صدا و از میان رفتن کهیر از خاکشیر استفاده می شود. همین طور بیدمشک گیاهی از خانواده بیدها است. بیدمشک دستگاه گوارش را تقویت و ناراحتی های عصبی را درمان می کند و مصرف آن در ماه مبارک سفارش می شود.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر توکلی اشاره کرد: یکی دیگر از دم نوش های گیاهی با طبع سرد عرق کاسنی است. بهترین تصفیه کننده خون کاسنی است. عرق کاسنی خنک کننده بدن و برگ آن مقوی اعصاب است. کاسنی بیماریهای کبدی را برطرف می کند. تمام قسمت های این گیاه کاملا خوراکی است و برای بدن مفید می باشد. شربت سکنجبین نیز دارای طبیعت سرد و خنک است و به صفرابر معروف است. ترکیب شربت سکنجبین و خیار رنده شده برای رفع تشنگی و التهاب ناشی از گرما در ماه مبارک رمضان فوق العاده است.

منبع: