چلغوز، گیاهی موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن

عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی اظهار نمود: مصرف گیاه چلغوز به علت وجود چربی غیراشباع و اسیدآمینه سبب تقویت حافظه، چشم و سیستم ایمنی بدن می شود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، گیاه Pinus gerardiana با نام انگلیسی Chilgoza Pine گونه ای از جنس گیاه کاج است که بومی کشورهای پاکستان، افغانستان و نواحی هیمالیا است و در ایران به صورت خودرو دیده نمی گردد. امروزه بذرهای این گیاه با نام عمومی چلغوز یا کلغوز به صورت وارداتی در بازار ایران وجود داشته و عرضه می گردد. برگ های درخت چلغوز سوزنی شکل و دانه های آن پر چرب و سرشار از اسید های چرب غیر اشباع مفید و همینطور اسید های آمینه ضروری برای بدن است. این دانه خواص و فواید فراوانی دارد و بنابراین استفاده از این گیاه برای سلامتی بدن انسان بسیار موثر است.

دکتر سعید توکلی، مدیر مرکز خدمات تخصصی آنالیز و فرآوری گیاهان دارویی و عضو هیات علمی این پژوهشکده ضمن اشاره به اینکه طبع این گیاه گرم است، اظهار داشت: گیاه چلغوز به علت داشتن منیزیم باعث از بین رفتن بیخوابی های شبانه می شود. همینطور پتاسیم و منگنز موجود در چلغوز باعث تعادل فشار خون شده و دردهای عضلانی، تنش، اضطراب و خستگی مفرط را از بین برده و باعث رفع سنگ مثانه می شود.

وی، مهم ترین خاصیت این گیاه دارویی را تقویت سیستم ایمنی، افزایش عملکرد مغز، تقویت حافظه و درمان تیرگی پوست برشمرد و تصریح کرد: چلغوز با چربی ها و فیبری که دارد باعث کاهش اشتها شده و در نتیجه کاهش وزن را به دنبال خواهد داشت. چلغوز سرشار از تک چربی اشباع نشده است. این نوع چربی علاوه بر کاهش کلسترول خون، باعث حفاظت از سرخرگ ها از هرگونه صدمه و در نتیجه سبب پیشگیری از حملات قلبی می شود.

دکتر توکلی تصریح کرد: چلغوز منبع عالی از پتاسیم و منگنز و سرشار از ویتامین E، K، نیاسین و فیبر است. وجود این مواد مفید در این دانه باعث تعادل در سطح فشار خون و حفظ سلامت قلب می شود. چلغوز دارای میزان بالایی از آنتی اکسیدان ها است که این عامل باعث حافظت سلول های بدن از صدمه های رادیکال های آزاد می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دکتر توکلی تصریح کرد: چلغوز منبع غنی از آهن است که باعث افزایش گلبول های قرمز بدن می شود. وجود ویتامین A و E در چلغوز برای سلامت چشم و پوست موثر و مفید می باشد. این گیاه در درمان بیماری های کلیوی، کبد، سرماخوردگی و دردهای عضلانی بسیار موثر بوده و چربی غیراشباع موجود در چلغوز در زمان مصرف سکته قلبی، تپش قلب و کلسترول خون را می کاهد. مصرف گیاه چلغوز به علت وجود چربی غیراشباع و اسیدآمینه سبب تقویت حافظه، چشم و سیستم ایمنی بدن می شود.