با بومی سازی قطعات صنعت ریلی؛ توسعه صنعت ریلی در کشور شتاب گرفت

به گزارش ربات کشاورز یک شرکت دانش بنیان موفق شده است با بومی سازی برخی قطعات مهم در صنعت ریلی گامی اساسی در این عرصه بردارد.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری، بابک ابدالی رئیس هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: این شرکت با تمرکز بر تولید قطعات و تجهیزات صنعتی از دهه ۶۰ شمسی تاسیس شده است. نفت، گاز، آب و فاضلاب همچون صنایعی هستند که ما بر روی آن تمرکز داریم.
وی اضافه کرد: با توسعه گروه تحقیق و توسعه شرکت وارد صنعت ریلی کشور شدیم و تلاش داریم تا با بومی سازی قطعات مختلف در این صنعت گامی برای خودکفایی هر چه بیشتر کشور برداریم.
رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان افزود: همچون محصولات ما در حوزه ریلی چرخ بانداژ قطار و چرخ مونوبلوک قطار است؛ این قطعات همچون محصولاتی است که پیش از این به صورت کامل از خارج کشور وارد می شد.
این فعال دانش بنیان ضمن توضیح فرآیند علمی بومی سازی قطعات و تجهیزات اضافه کرد: در شرکت با رصد نیازهای فناورانه حوزه ریلی و اولویت بندی، تلاش کردیم که برای این نیازها پاسخ های فناورانه عرضه نماییم و بر این اساس چرخ مونوبلوک و چرخ بانداژ را که قطعه ای استراتژیک به حساب می آید را انتخاب کردیم.
ابدالی بیان نمود: در صورتیکه این قطعات به صورت انبوه تولید شوند، اساسا با قیمت رقابتی عرضه می شوند. این قطعات مواد مصرفی قابل توجهی نیاز دارند و ۷۰ تا ۷۵ درصد آنها از فولاد تشکیل می شود. همینطور در کنار این موارد، قطعاتی مانند فلنچ های تاور توربین های بادی و بدنه شیرهای توپی سایز بالا، همچون برخی محصولات دیگر ساخته شده در این واحد صنعتی است که در صنعت گاز کشور کاربرد دارند.
وی اضافه کرد: هم اکنون با بومی سازی قطعات ریلی با مقاومت و مخالفت بالای افراد حقیقی و حقوقی واردکننده روبرو شده ایم، همینطور بعضی از خریداران هم برای جایگزینی محصول ایرانی با محصول وارداتی تردید دارند. نهادهایی مانند وزارت صمت می توانند در این حوزه به ما کمک کنند.
ابدالی ضمن تاکید بر توان شرکتهای دانش بنیان برای بومی سازی همه قطعات مورد نیاز صنعت ریلی اظهار داشت: در صورت ممنوعیت واردات کالاهای خارجی، این شرکت از این توان برخوردار می باشد تا همه نیاز کشور را در این حوزه تأمین کند. همینطور تخصیص سرمایه لازم برای توسعه خطوط تولید، دیگر حمایتی است که می تواند باعث برتری کالای دانش بنیان ایرانی در مقابل رقبای خارجی شود.