برای بررسی های علمی و پزشکی؛ کوچک ترین تراشه جهان برای تزریق به بدن تولید شد

پژوهشگران دانشگاه کلمبیا موفق به تولید کوچک ترین سیستم تک تراشه ای جهان شدند که با بهره گیری از سوزن قابل تزریق به درون بدن است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از نیواطلس، از این سیستم می توان در وهله اول برای اندازه گیری دمای بدن و نیز انجام بررسی های گسترده تر علمی و پزشکی استفاده نمود.
پیش از این ایمپلنت های مجهز به سنسور برای کنترل سطح اکسیژن بدن یا وضعیت سیگنال های عصبی تولید شده بودند، اما آنها حاوی اجزای مختلفی بوده و از راه بلعیدن وارد بدن می شدند. اما این سیستم جدید تک تراشه ای که دارای مدار کامل است تنها کمتر از ۰.۱ میلیمتر مکعب مساحت دارد.
بنابراین سیستم مذکور ابعادی به اندازه گرد و غبار دارد و حتی از کوچک ترین کامپیوتر دنیا نیز کوچک تر است که ۰.۳ میلیمتر مکعب مساحت داشت. تراشه این سیستم تنها با بهره گیری از میکروسکوپ قابل مشاهده می باشد. سیستم مورد اشاره یک مبدل پیزوالکتریک را در خود جای داده که بعنوان یک “آنتن” برای دریافت برق و نیز برقراری ارتباط بی سیم عمل می کند.
سیستم مذکور همین طور دارای یک سنسور حرارتی برای اندازه گیری دمای محیط اطراف است و پس می توان از آن برای کنترل آنی دمای بدن استفاده نمود. از این محصول می توان در آینده با نصب سنسورهای جدید برای اندازه گیری فشار خون، سطح قند خون و بررسی سیستم تنفسی بدن استفاده نمود.