حرکت با نور؛ تولید نخستین پهپاد بی سیم زیرآبی جهان

به گزارش ربات کشاورز محققان موفق به تولید نخستین پهپاد بی سیم زیرآبی جهان شدند که از نور برای حرکت استفاده می نماید. تا پیش از این پهپادهای زیرآبی وابسته به کابل های مخابراتی و ارتباطی بودند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از نیواطلس، شرکت سوئیسی اکس ری، پهپادی بی سیم و زیرآبی به نام هیدرومیا تولید کرده که از انعطاف و توانایی های منحصر به فردی برخوردار می باشد. با عنایت به این که امواج رادیویی در زیر آب به خوبی قادر به حرکت نیستند، پهپادهای زیرآبی تا به امروز از راه کابل های بلند فرامین را دریافت و اطلاعات را منتقل می کردند. از این کابل ها معمولاً برای انتقال برق هم استفاده می شود.
سنگین بودن این کابل ها باعث می شود که روند حرکت پهپادهای زیرآبی هم کند شود. گاهی اوقات این کابل ها به موانع مختلف هم برخورد می کنند و قطع می شوند.
اما نخستین پهپاد زیرآبی بی سیم دنیا از یک سیستم ارتباطی منحصر به فرد معروف به لوما استفاده می نماید که داده های دیجیتال را در درون آب و از راه پالس های نوری سریع منتقل می کند.
لوما پالس های نوری ال ای دی آبی رنگ و ۴۷۰ نانومتری را بین دو مودم اپتیکال جابجا می کند که یکی در درون پهپاد و دیگری بر روی زمین نصب شده است. با عنایت به انتقال داده ها با سرعت ۱۰ مگابیت بر ثانیه از این طریق امکان جابجایی ویدیوهای فوق دقیق هم وجود دارد.
البته برد ارتباطی این فناوری در آب تمیز و غیرآلوده تنها ۵۰ متر است و امید می رود این برد در آینده به ۱۰۰ متر افزایش یابد. پهپاد زیرآبی بی سیم مذکور ۷۰ سانتیمتر طول، ۷ کیلوگرم وزن و قدرت مانور شش درجه ای دارد و عمر باتری آن ۶ تا ۸ ساعت است. این پهپاد سال آینده به بازار می آید.

منبع: