توسط محققان کشور؛ پنل های خورشیدی ساختمانی بومی سازی شد

ربات کشاورز: متخصصان کارآفرین ایرانی بازگشته به کشور موفق به ساخت پنل های خورشیدی ساختمانی شدند و درصدد هستند خط تولید این پنل ها را راه اندازی کنند.

دکتر علی دبیریان مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس و کارآفرین ایرانی بازگشته به کشور از سوئیس در گفتگو با خبرنگار مهر درباره محصول تولیدی در این شرکت اظهار داشت: اخیراً استفاده از انرژی خورشیدی بواسطه پنل های خورشیدی به موضوع مهمی در کشور تبدیل گشته است بنا بر این ما هم به سمت تولید این پنل ها رفته ایم.
وی با اعلان اینکه در صدد برآمدیم که پنل های خورشیدی ساختمانی تولید نماییم، اظهار داشت: به سبب این که تولید چنین پنل هایی هنوز در کشورهایی مانند چین رایج نشده و در کشورهای اروپایی ایجاد می شود، می تواند ارزش افزوده بالایی داشته باشد بدین جهت به سمت ساخت این پنل های خورشیدی ساختمانی روی آوردیم.
به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان، این پنل های خورشیدی ۱۰۰ وات هستند و می توانند جایگزین مناسبی برای روشنایی ساختمان ها و نورگیرها باشند برای همین استفاده از فلز آلومینیوم کاربردی در نورگیرها کمتر می شود.
دبیریان با اعلان اینکه نمونه خارجی این پنل های ساختمانی در کشور وجود ندارد، اظهار داشت: هم اکنون چنین پنل هایی در اروپا استفاده می شود.
وی اظهار داشت: به سبب این که چین به سمت تولید این پنل ها نرفته می تواند محصول رقابت پذیری با ارزش افزوده بالا در کشور ما شود.
دبیریان افزود: پنل های نیروگاهی و بزرگ ارزش افزوده کمتری نسبت به پنل های کوچک دارند بدین جهت ورود به این عرصه می تواند رقابتی و سودآور برای کشور باشد.
این کارآفرین با اعلان اینکه نمونه های آزمایشی این پنل تست شده و آماده تولید است، اظهار داشت: بنا داریم خط تولید این پنل های خورشیدی ساختمانی صد وات را تا اختتام تیرماه در پارک فناوری پردیس و در چهاردانگه راه اندازی نماییم.
به گفته این محقق، ما در صدد هستیم که به مرور تمام قطعات مورد نیاز این پنل ها را بومی سازی نماییم.
وی با اعلان اینکه بحث پنل های خورشیدی و تولید کامل آن در کشور نیاز به سرمایه گذاری عظیمی دارد، اظهار داشت: اما از طرف دیگر لازم است که مصرف کشور در زمینه پنل های خورشیدی در سال به بالای ۲۰۰_۳۰۰ وات برسد که در ایران کمتر از این مقدار است.

منبع: