۲۸ حوزه صنایع نرم و خلاق معرفی گردید

ربات کشاورز: ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق در راهبردی جدید ۲۸ حوزه کلان را بعنوان بستر فعالیت صنایع نرم و خلاق معرفی نمود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری، صنایع نرم و خلاق در بعضی کشورهای توسعه یافته سهم بسیار قابل توجهی از تولید ناخالص ملی را به خود مختص کرده است. بر این اساس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، تلاش دارد تا با ترغیب هر چه بیشتر فعالان استارت اپی به فعالیت در این عرصه آنها را با مزیت های تاسیس شرکت خلاق آشنا کند.
پیش از این تنها ۹ حوزه کلان بعنوان بخش هایی که در آن مجوز شرکت خلاق صادر می شود، وجود داشت. این تقسیم بندی ۹گانه به شکلی بود که همه طیف های صنایع نرم و خلاق را در بر نمی گرفت.
در دوره جدید ستاد با بررسی واقعیت های میدانی زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی کشور، راهبردی جدید اتخاذ نموده است. بر این اساس تعداد بخش های فعالیت شرکت های خلاق به ۲۸ بخش مجزا رسید، هر کدام از این بخش ها نیز خود طیف وسیعی از مشاغل، نوآوری ها و زمینه های کار و فعالیت را در بر می گیرد.
انیمیشن و فیلم، بازی ویدئویی و موبایلی، تولید محتوای صوتی و تصویری، خدمات شهری و منزل، سلامت و سبک زندگی، فروشگاه و نمایشگاه، کتاب، تولید محتوا، چاپ و نشر، مالی، سرمایه گذاری، بیمه، مشاوره خدمات کسب وکار، پی نمایی (کمیک استریپ)، ملزومات پزشکی و تجهیزات توانبخشی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، واقعیت افزوده مجازی ترکیبی، آموزش یادگیری اشتغال، طراحی معماری و ساختمان، صنایع دستی میراث فرهنگی و گردشگری، هنرهای تجسمی و نمایشی، کتاب چاپ تولید محتوا چاپ و نشر، رسانه های صوتی و تصویری، مد و پوشاک، گیاهان دارویی و طب سنتی، خدمات فناوری اطلاعات، خدمات شهری و منزل، حمل و جابجایی، تبلیغات و بازاریابی، خوراک و نوشیدنی، محیط زیست و انرژی، گیاهان کشاورزی دامپزشکی، خدمات زیرساخت توسعه کسب وکار صنایع خلاق، سایر صنایع خلاق و فرهنگی، نام ۲۸ حوزه ای است که از طرف ستاد اعلام شده است.
فعالان خلاق، استارتاپها، شرکت ها، دانشگاهیان، پژوهشگران فعال و همه علاقه مندان در هر یک از این ۲۸ حوزه می توانند برای تاسیس شرکت خلاق به دبیرخانه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق مراجعه کنند.

منبع: