رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا خبرداد؛ تولید ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا اختتام آذر

به گزارش ربات کشاورز رییس کمیته علمی مقابله با کرونا اظهار داشت: تا انتهای تیر ماه ۱۱ میلیون دوز، تا مرداد ماه ۲۱ میلیون دوز و در انتهای آبان و آذر ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا را به تولید می رسانیم.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، دکتر مصطفی قانعی عضو پیوسته و رئیس گروه آینده نگاری، نظریه پردازی و رصد کلان سلامت فرهنگستان علوم پزشکی امروز در برنامه ای با مضمون «چالش کووید ۱۹ و برون رفت از آن به کمک واکسن تولید داخل در دولت ۱۴۰۰» که در محل فرهنگستان علوم برگزار شد، تولید واکسن و چالشهای آنرا مورد بررسی قرار داد.
قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری در این برنامه اظهار داشت: هم اکنون ۷ واکسن در فاز پیش بالینی هستند.
قانعی با تکیه بر این که باید چندین واکسن کرونا را در حوزه تولید قرار می دادیم، اضافه کرد: حمایت ها از این واکسن ها انجام شده و سه میلیون دوز واکسن تا آخر خرداد خواهیم داشت.
به گفته وی، این تولید واکسن کرونا می تواند مشکل عدم واردات واکسن را حل کند و راهی برای برون رفت از این مسئله باشد.
وی اضافه کرد: تحقیقات نشان داده می توانیم دوزهای بعدی واکسن های وارداتی را با واکسن داخلی تزریق نماییم. بعنوان مثال واکسن های آسترازنکا و اسپوتنیک را می توانیم با واکسن های مشترک انستیتو پاستور و کوبا حل نماییم و این شدنی است تا از وضعیت همه گیری کرونا خارج شویم.
قانعی در مورد تأمین دوزهای واکسن داخلی در زمان بندی های مشخص اظهار داشت: تا انتهای تیر ماه ۱۱ میلیون دوز، تا مرداد ماه ۲۱ میلیون دوز و در انتهای آبان و آذر ۳۰ میلیون دوز واکسن را به تولید رسانده ایم.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تکیه بر این که باید ظرفیت واکسیناسیون را به روزی یک میلیون دوز برسانیم، اظهار داشت: تا در صورت تولید این واکسن های داخلی تزریق را عقب نیاندازیم.
قانعی تصریح کرد: در هر صورت تا انتهای آبان و آذر تزریق از تولید داخل انجام می گیرد اما باید این تولیدات داخل توسط دولت پیش خرید شود چونکه امکان دارد سناریوی سه دوز واکسن را داشته باشیم.
وی با تکیه بر این که واکسیناسیون به شرط حمایت است، اظهار داشت: کلاً تولید واکسن در کشور باید از جانب دولت حمایت شود و پیش خریدهایی صورت بگیرد. در واقع باید به نحوی پذیرش ریسک تولید حل شود تا تولیدکننده بتواند واکسن خویش را به مرحله تولید برساند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تکیه بر این که در صورتی می توانیم صادرات واکسن داشته باشیم که بتوانیم به اندازه یک سال ذخیره استراتژیک از واکسن در انبارها داشته باشیم، اظهار داشت: در این صورت می توانیم به مبحث صادرات واکسن فکر نماییم.
وی تصریح کرد: کشور باید قابلیت خرید و تزریق را داشته باشد که این مورد هم لازم است در برنامه بودجه سال جاری گنجانده شود و با خرید واکسن به فکر تأمین واکسن و واکسیناسیون باشیم.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه هنوز در کل دنیا نتوانسته اند واکسیناسیون را به صورت صددرصدی انجام دهند، اظهار داشت: هنوز هیچ کشوری به ۷۰ درصد واکسیناسیون هم نرسیده و در بعضی موارد می بینیم که با وجود واکسیناسیون ویروس های جدید کرونا در آن کشور دیده شده است.
وی افزود: بعنوان مثال در شیلی علیرغم واکسینه شدن، موارد جدید کرونا گزارش شده است.
قانعی در مورد وضعیت واکسیناسیون کشور اظهار داشت: تابحال ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر واکسن دوز اول و نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر دوز دوم را دریافت کرده اند؛ با این تفاسیر ۵ میلیون دوز در ایران به افراد و گروه های خاص تزریق شده است.
وی با اشاره به اینکه وضعیت ایران در زمینه واکسیناسیون کمتر از نیم درصد در تزریق دوز دوم است، اظهار داشت: نزدیک سه درصد در کل کشور واکسیناسیون انجام گرفته اما ما باید اقداماتی را برای برون رفت از این شرایط فعلی داشته باشیم تا به واکسیناسیون کلی برسیم.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه تابحال ۲۰ کشور توانسته اند واکسیناسیون را انجام دهند، اظهار داشت: برای برون رفت از این شرایط فعلی چالش هایی وجود دارد که باید این چالش ها برطرف شوند.
قانعی تصریح کرد: ایجاد زیرساخت مدیریت و پایش واکسیناسیون نظارت بر پروژه های تولیدی، تعیین جمعیت هدف، تعیین واکسن مورد نیاز، تعیین محل های انبار و تحویل، تعیین ظرفیت حمل و نقل، مدیریت سایت های پسماند، ریسک سنجی، برنامه ریزی نیروی انسانی و بودجه بندی از اقدامات تأمین واکسن در کشور به شمار می روند.
وی با اشاره به اینکه تأمین کنندگان باید با مشارکت عمومی و خصوصی مورد حمایت قرار بگیرند، باید بتوانیم چالش های واکسن کووید را در کشور حل نماییم و زنجیره حرکت تأمین تا تزریق را میسر نماییم.
قانعی با اشاره به اینکه تأمین واکسن از سه طریق تولید داخل، تولید مشترک و واردات انجام می گیرد، اظهار داشت: تأمین این واکسن ها احتیاج به مدیریت اساسی دارد و در هر یک از این روش ها انبار، تحویل، تزریق، مشارکت بخش خصوصی و … باید بر مبنای یک برنامه ریزی انجام بگیرد.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه باید امکانات بخش دفاعی کشور در سیستم های نظامی در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد، اظهار داشت: این مورد می تواند کمک کننده به زنجیره تأمین تا تولید باشد.
وی با اشاره به اینکه خیلی از کشورها، زیرساخت های تولید واکسن را داشتند، اظهار داشت: تولید ۱۱.۵۲ میلیارد دوز واکسن تا انتهای ۲۰۲۱ در زیرساخت های مهم جهان برنامه ریزی شده است.
قانعی با اشاره به اینکه ۷.۵۵۰ میلیارد دوز واکسن توسط کشورهای مختلف پیش خرید شده است، اظهار داشت: کانادا، اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا و استرالیا چندین برابر جمعیت خود واکسن کرونا را پیش خرید کرده اند.
چالش های پیش روی واردات واکسن کرونا تاکنون
وی ضمن اشاره به چالش های پیش روی واردات واکسن کرونا تابحال اظهار داشت: نقل و انتقال ارز به علت تحریم های موجود و بدعهدی ها در تحویل واکسن در کل جهان از چالش های واردات واکسن به کشور بوده است چونکه ما این بدعهدی ها را از جانب هند دیدیم که واکسن بهارات را به علت عدم صدور مجوز از جانب دادستان این کشور به کشور ما وارد نکردند امکان دارد این چالش مجدد تکرار شود.
وی افزود: برای واردات واکسن همواره نقدهایی وجود داشته که به درستی مدیریت نشده و یا ایران توانایی خرید نداشته اما در واقع بدعهدی ها و عدم اختصاص ارز نیمایی برای واردات وجود داشته است.
قانعی با تکیه بر لزوم رفع این چالش ها اظهار داشت: مقام معظم رهبری هم به این مورد تاکید دارند که در صورت رفع تحریم و یا پس از تحریم نباید یک لحظه هم غفلت کرد.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با تکیه بر این که سیاست های سازمان غذا و دارو باید در مورد تولید واکسن در بخش خصوصی حل و اختلافی که بین وزارت بهداشت و ریاست جمهوری وجود دارد هم مرتفع شود.
وی اضافه کرد: علیرغم این بدعهدی ها و عدم وجود سیاست های درست در زمینه واکسن های وارداتی لازم است متکی به تولید داخل باشیم.
قانعی با اشاره به اینکه واکسن کووایران بعنوان یک واکسن ایرانی تزریق را بزودی بعنوان واکسیناسیون عمومی شروع می کند، و مجوز تزریق اضطراری را دریافت می کند، اظهار داشت: واکسن های ایرانی حالا در وضعیت خوبی هستند که با پشتیبانی از تولید داخل می توانیم چالش های تأمین واکسن را برطرف نماییم.
آخرین وضعیت واکسن های ایرانی کرونا
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا در مورد وضعیت واکسن های ایرانی اظهار داشت: واکسن یکی از شرکت ها در فاز سه بالینی منتظر دریافت مجوز مصرف اضطراری است. این واکسن مبتنی بر ویروس کشته شده است.
وی اضافه کرد: مدل واکسن کونژوگه که مبتنی بر پروتئین نوترکیب است درحال پیمودن فاز سه بوده که با همکاری پاستور و موسسه ای در کوبا ساخته شده است.
قانعی با اشاره به اینکه واکسن کووپارس موسسه سرم سازی رازی مبتنی بر پروتئین نوترکیب در فاز دو بالینی است اظهار داشت: یک شرکت دانش بنیان دیگر با همکاری استرالیا روی واکسن مبتنی بر پروتئین نوترکیب فعالیت می نمایند که در فاز دو بالینی است.
وی در مورد واکسن فخرا اظهار داشت: این واکسن مجوز فاز دو بالینی را اخیرا دریافت کرده است.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا ضمن اشاره به واکسن دیگری که با همکاری دانشگاه بقیه الله و یک شرکت دیگر پیش می رود، اظهار داشت: این واکسن مبتنی بر پروتئین نوترکیب است که پرونده آن در سازمان غذا دارو برای فاز یک درحال بررسی است.
وی در مورد هفتمین مدل واکسن ایرانی کرونا اظهار داشت: همینطور دو شرکت مبتنی بر ویروس کشته شده تحقیقات خویش را به پایان رسانده اند که پرونده آنها حالا به سازمان غذا و دارو ارسال شده است.
قانعی در مورد یکی دیگر از واکسن های کرونا که بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان درحال مطالعه است، اظهار داشت: این شرکت هنوز در مرحله کارآزمایی حیوانی است.
وی در مورد واکسن مبتنی بر mRNA اظهار داشت: این واکسن درحال تحقیقات است که بر مبنای آخرین اطلاعات، کارآزمایی حیوانی آن رو به اتمام بوده و پیشبینی می شود تا آخر سال کارآزمایی بالینی را به اتمام برساند.
چگونگی پشتیبانی از تولید داخل و افزایش توان تولیدی
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا در جهت چگونگی پشتیبانی از تولید داخل و افزایش توان تولیدی واکسن ها اظهار داشت: اختصاص بودجه های دولتی و پذیرش ریسک بخش خصوصی، اعطای ضمانت خرید از جانب وزارت بهداشت و پیش خرید واکسن تولیدی در ابتدای سه فاز بالینی، آغاز تولید فاز صنعتی و ذخیره واکسن در پروژه های مشابه پلت فرم های بین المللی همزمان با فاز یک بالینی و وجود حمایت دولتی در پذیرش ریسک می تواند از عواملی باشد که توان تولیدی را در زمینه واکسن افزایش دهد.
وی اضافه کرد: همینطور کنترل صادرات واکسن تولیدی با واکسینه شدن به میزان حداقل ۴۰ درصد جمعیت هم می تواند از عوامل پشتیبانی از تولید داخل محسوب شود.
قانعی اظهار داشت: برای خارج شدن از این وضعیت و تولید واکسن در کشور باید دولت ها برای واکسن سازها بودجه ای اختصاص دهند تا واکسن سازها معطل تولید نباشند.
وی با تکیه بر لزوم نقش دولت در رفع چالش های تولید واکسن اظهار داشت: وقتی به بخش خصوصی تولید ۲۰ میلیون دوز واکسن محول می شود باید ارز نیمایی برای تأمین مواد اولیه را بگیرد اما این ارز نیمایی اختصاص پیدا نمی کند و در نتیجه قیمت واکسن بالا می رود.
قانعی افزود: در هر صورت دولت باید حمایت های کافی و لازم را در زمینه تولید واکسن داشته باشد و با پیش خرید و پذیرفتن ریسک تولید، فرایند ورود واکسن های داخلی به بازار را تسهیل کند.
به گفته وی، در هر صورت باید ضمانت خرید و تولید صنعتی صورت گیرد، نباید ما صبر نماییم که واکسن فاز سه را بپیماید و بعد به تولید صنعتی برسیم بلکه یکی از طریق های برون رفت از این وضعیت این است که در فاز دو بالینی اجازه تولید صنعتی را به تولیدکننده بدهیم.
قانعی با تکیه بر لزوم تسریع امور رگولاتوری در کشور برای تولید و تأمین واکسن کرونا اظهار داشت: در زمینه تولید واکسن رگولاتور خیلی مهم می باشد.
ضرورت چاپ مقالات واکسن های ایرانی
وی با تکیه بر این که ضروریست این واکسن سازهای داخلی نتایج تحقیقات خویش را به اشتراک گذارند، اظهار داشت: این ضعف جدی است که تابحال چنین موردی نداشته ایم اما باید داده های کارآزمایی بالینی این واکسنها علاوه بر تحقیقاتشان در دسترس باشد که حالا این مورد برای واکسن برکت در حال انجام می باشد.

منبع: