گیاهان دارویی موثر در بهبود زخم های ناشی از بریدگی

برخی گیاهان دارویی مانند حنا، گزنه، گل ماهور و عصاره گیاه خار مریم، با دارا بودن خاصیت ضد التهابی، در بهبود و ترمیم زخم ها موثر هستند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، پوست، بزرگ ترین و سنگین ترین عضو موجود در بدن انسان است که علاوه بر نقش های مهمی که در محافظت، دفع مواد زاید و کمک به سنتز ویتامین D دارد، ارگان مهم حسی است که می تواند یک نقش اساسی در حفظ هموستاز بدن ایفا نماید. از میان رفتن تمامیت پوست می تواند ضایعات و بیماری هایی را برای فرد ایجاد نماید که منجر به ناتوانی های جسمی و حتی مرگ او گردد.

دکتر رضا غفارزادگان، رییس و عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با اشاره به این که در ده های اخیر، استفاده از طبّ گیاهی بعنوان یک روش کارآمد و راهبردی، در دستور کار بیشتر کشورهای دنیا همچون ایران قرار گرفته است عنوان نمود در پزشکی سنتی ایران، شیوه های بسیار گوناگونی در استفاده از گیاهان برای درمان بیماریها مشاهده می شود که باتوجه به وسعت جغرافیایی و گوناگونی بسیار زیاد پوشش گیاهی کشور ما، این همسویی دارای توجیه کاملا منطقی می باشد.

وی اشاره کرد: عصاره گیاه خارمریم، توانایی بهبود زخم را داراست. اثرات ضد التهابی و کاهنده استرس اکسیداتیو سیلیمارین در سلولهای پوستی ایجادشده توسط اشعه فرابنفش در تحقیقی توسط پژوهشگران به اثبات رسیده است. همین طور گیاه کلپوره بوسیله کاهش التهاب، جمع کردن رادیکالهای آزاد و مواد اکسیدانی و همین طور جلوگیری از ایجاد عفونت و رشد میکروارگانیسم ها، روند ترمیم زخم را بهبود میبخشد.

دکتر غفارزادگان اضافه کرد: گیاه دیگری که در بهبود زخمهای ناشی از بریدگی تاثیر دارد حنا می باشد. وجود لاوسون در گیاه حنا خاصیت ضد التهابی دارد و همین طور این گیاه دارای ترکیبات گلیکوزیدی است که مهارکننده فعالیت ماکروفاژها و در نتیجه مهار تولید واسطه های شیمیایی التهابی هستند. بیشترین تأثیر این گیاه، بر روی فازهای التهاب، تکثیر و بازسازی در راه ترمیم زخم می باشد.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی اشاره کرد: فلاونوئیدهای موجود در گیاه گل ماهور خصوصاً در روند ترمیم زخمها، بعنوان عامل مؤثّری در از بین بردن رادیکالهای آزاد بواسطه مهار سنتز نیتریک اکسید محسوب میشوند. همین طور گیاه جغجغه که فعالیت انقباض دهندگی و ضد میکروبی این گیاه در ضمن مراحل التیام زخم موثر است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دکتر غفارزادگان اضافه کرد: گیاه گَزَنه دارای ترکیبات مختلف همچون مقادیر زیادی هیستامین می باشد و گزارش هایی دالّ بر تأثیر هیستامین بر روند التیام زخم موجود می باشد. همین طور گیاه یونجه پاکلاغی دارای فعالیت آنتی اسپاسمودیک بوده و احتمال می رود که این خاصیت، کمک به سزایی به التیام زخم نموده و منجر به کوتاه شدن زمان التیام زخم می گردد.