توسط پژوهشگران پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی حاصل شد؛ دستیابی به دانش فنی تولید چهار نوع رنگ کارامل

به گزارش ربات کشاورز با هدف تدوین دانش فنی بومی برای تولید انواع رنگ های کاراملی در کشور، طرح تحقیقاتی تدوین دانش فنی تولید چهار نوع رنگ کارامل در مقیاس آزمایشگاهی در پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران جهاددانشگاهی با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، طرح پژوهشی “تدوین دانش فنی تولید رنگ کارامل نوع ۱، نوع ۲، نوع ۳ و نوع ۴ در مقیاس آزمایشگاهی” با موفقیت به پایان رسید. عباس بایگان، مدیر این پروژه تحقیقاتی ضمن اشاره به اینکه این طرح تحقیقاتی با هدف تدوین دانش فنی بومی برای تولید انواع رنگ های کاراملی در کشور انجام شد، اظهار داشت: رنگ های کارامل، رنگ اصلی و طبیعی برای غذاها و نوشیدنی ها هستند و در چهار گرید مختلف ساخته شده که هرکدام کاربرد خاصی را در صنایع غذایی و دارویی دارند.

وی اضافه کرد: کارامل از رنگ زرد تا قهوه ای تیره استفاده شده و بخش قابل توجهی از بازار کلی رنگ را تشکیل می دهد. شکل گیری رنگ قهوه ای مطلوب عموماً با قهوه ای شدن غیرآنزیمی همراه می باشد که مهم ترین آنها واکنش های غیرآنزیمی “مایلارد” و “کاراملیزاسیون” است. در واکنش کاراملیزاسیون، کربوهیدرات ها (قندها) در غیاب ترکیبات حاوی نیتروژن و در حضور کاتالیست های مختلف گرم شده و ابتدا آب از دست داده و سپس متراکم یا پلیمریزاسیون شده و به مولکول های پیچیده با وزن های مولکولی مختلف تبدیل می شوند. رنگ های ملایم کارامل با طعم خوش، در مراحل اولیه تولید می شوند، اما با ادامه واکنش، محصولات با وزن مولکولی بالاتر ساخته شده و خصوصیت های عطر و طعم، تلخ تر می شوند.

عضو هیأت علمی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران جهاددانشگاهی تاکید کرد: بیشترین کاربرد رنگ های کارامل در صنایع تولید نوشابه (کولا)، سرکه سازی، ماءالشعیر، نان و شیرینی و کیک، فراورده های گوشتی، انواع سُس، نوشیدنی های انرژی زا و… هستند.

مدیر این پروژه تحقیقاتی خاطرنشان کرد: تیم اجرایی این طرح متشکل از اعضای هیات علمی و متخصصین صنایع غذایی، شیمی و مهندسی شیمی “پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران”، قریب به یک سال تلاش شبانه روزی در شرایط سخت کرونا و محدودیت های تحریمی کشور، با طراحی راکتور و تجهیزات جانبی، موفق به سنتز رنگ های کارامل با گریدهای ۱ تا ۴ شدند که محصولات ساخته شده با انجام آنالیزهای استاندارد مورد تایید قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران جهاددانشگاهی، کارفرمای این پروژه، “شرکت تعاونی تولیدی زرین پارسین سپهر” می باشد که با حمایت های این شرکت این پروژه برای نخستین بار در کشور با موفقیت به پایان رسید.