تولید کامپیوتر کوانتومی با پردازنده ۱۰۰ کیوبیتی و اتم های صفر مطلق

به گزارش ربات کشاورز یک شرکت تجاری برای نخستین بار موفق به تولید کامپیوتر کوانتومی ۱۰۰ کیوبیتی شده که پردازنده آن مجهز به اتم هایی است که تا دمای نزدیک به صفر مطلق سرد شده اند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از زد دی نت، کنترل اتم های مذکور در این دما با استفاده از لیزر انجام می شود و از این طریق قدرت پردازش کامپیوتر کوانتومی مذکور به میزان قابل ملاحظه ای ارتقا می یابد.
شرکت آمریکایی کلد کوآنتا که در زمینه سرد کردن اتم ها تخصص دارد اخیرا از پردازنده کامپیوتر کوانتومی جدیدش رونمایی کرده که به منظور تولید کامپیوتر کوانتومی ۱۰۰ کیوبیتی مورد استفاده قرار گرفته است. این کامپیوتر هیلبرت نام دارد و رونمایی از آن در اواخر سال ۲۰۲۱ انجام می شود.
سرد کردن دمای اتم ها در حد صفر مطلق (حدود منفی ۲۷۳ درجه سانتیگراد) تولید پردازنده های کوانتومی با توان پردازش بالا را ممکن می کند. تا پیش از این آی بی ام با تولید پردازنده کوانتومی ۶۵ کیوبیتی پیشتاز بود و حالا کامپیوتر هیلبرت با آن رقابت می کند. کلدکوانتا می خواهد در سالهای آینده کامپیوتر های کوانتومی با توان پردازش بالاتر هم تولید نماید و حتی برای تولید کامپیوتر کوانتومی ۱۱۲۱ کیوبیتی در سال ۲۰۲۳ برنامه ریزی نموده است.

منبع: