در گزارش ربات کشاورز اعلام شد؛ امکان تولید ۱۰ هزار موتور برقی ظرف ۸ ماه

مدیر طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته اظهار داشت: جایگاه شارژ موتورهای برقی ایرانی در منطقه ۱۲ راه اندازی می شود.

دکتر سید شهریار زینی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت موتور سیکلت های برقی ایرانی که در ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی درحال پیگیری است، اظهار داشت: این موتورها توسط متخصصان شرکتهای دانش بنیان طراحی و ساخته شده و درحال انجام تستهای نهایی جهت دریافت گواهینامه استاندارد و پلاک هستند.
مدیر طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری اضافه کرد: البته چند نمونه هم موفق به دریافت پلاک شدند و درحال شماره گذاری هستند.
زینی با اشاره به اینکه عمده ماژول های موتورسیکلت های برقی توسط محققان کشور در شرکتهای دانش بنیان ساخته شده اظهار داشت: مردم هم می توانند از این موتورها استفاده کنند اما مقرر است در گام اول از این موتورها در چارچوب ناوگانی برای پیک موتوری استفاده گردد.
وی افزود: با تفاهم بین ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، معاونت حمل و نقل شهرداری تهران و متقاضی، خرید ۵۰ دستگاه از این موتورها نهایی شده است و الان به درخواست متقاضی، اصلاحاتی روی موتور برقی در حال انجام می باشد.
جانمایی موتورهای برقی برای شارژ
زینی با اشاره به اینکه این موتور پس از تایید وارد قرارداد برای تولید ۵۰ نمونه می شود، افزود: آمادگی انعقاد قرارداد ۵ تا ۱۰ هزار موتورسیکلت برقی و تحویل آن طی ۸ ماه وجود دارد. همینطور گام مهم بعدی، ایجاد جایگاه موتورهای برقی برای شارژ شدن است که این مهم هم با همکاری شرکت کنترل کیفیت و یک شرکت دانش بنیان درحال پیگیری است.
زینی تصریح کرد: با شهرداری تهران و شرکت دیگری رایزنی هایی داشتیم که جایگاه شارژ موتورهای برقی را به نتیجه برسانیم و برهمین اساس، درحال جانمایی و موقعیت سنجی جایگاه شارژ موتورهای برقی هستیم.
وی با اشاره به اینکه در این راستا مقرر است در فضای حداقلی این جایگاه را تعیین نماییم، اظهار داشت: طبق آخرین نتایج بررسی در شروع کار، به احتمال زیاد جایگاه شارژ این موتورها را در منطقه ۱۲ قرار می دهیم؛ چونکه این منطقه از نظر آلایندگی وضعیت خوبی ندارد و این که رفت و آمد موتورسیکلت ها به این منطقه بیش تر از سایر مناطق تهران است.
مدیر طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری افزود: همینطور این منطقه در اولویت تجهیز زیرساخت جایگاه های شارژ موتورسیکلت برقی قرار دارد.
وی تصریح کرد: علاوه بر پیک موتوری، مردم هم می توانند موتورهای برقی خویش را شارژ کنند و اساسا این جایگاه های شارژ تمامی پروتکلهای شارژ استاندارد را پشتیبانی می کند.
زینی در مورد حمایت دولت به سبب توسعه وسائط نقلیه برقی اضافه کرد: امیدوارم که دولت در جهت هرچه بهتر فرهنگ استفاده از خودرو ها و موتورسیکلت برقی، تسهیلات و مشوق های بهتری را جهت استفاده عموم مردم ایجاد نماید و به صورت مشخص در گام اول ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر را در مورد موتورسیکلت های برقی به تصویب برساند که این مورد اساسا در کاهش قیمت تمام شده این موتورها نقش بسزایی دارد.
وی اضافه کرد: به تبع با کاهش قیمت و رقابتی شدن بازار فروش آن در بازار بهبود یافته و بدین ترتیب یکی از آلاینده ترین وسیله نقلیه در تهران رفته رفته تبدیل به موتورسیکلتی بدون آلودگی و دوستدار محیط زیست خواهد شد.