رییس پارك ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی مطرح كرد برگزاری اولین جشنواره ایده های برتر فناوری های نرم و صنایع خلاق فرهنگی

رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی با تشریح محوریت اصلی اولین دوره از جشنواره «ایده های برتر فناوری های نرم و صنایع خلاق فرهنگی» معتقد است؛ خمیرمایه اصلی صنایع فرهنگی ایده های نو در فرهنگ است و ما تا ایده فرهنگی نداشته باشیم، محصول فرهنگی هم نداریم.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی با اشاره به محوریت اصلی اولین دوره از جشنواره «ایده های برتر فناوری های نرم و صنایع خلاق فرهنگی» که به مناسبت سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی برگزار می گردد اظهار داشت: خوشبختانه در چند سال اخیر صنایع فرهنگی موضوع مهمی در فرهنگ کشور شمرده شده است؛ به شکلی که امروزه در ادبیات رایج توسعه ایران این مساله (صنایع فرهنگی) بیش از گذشته ترویج می شود. به اعتقاد من خمیرمایه اصلی صنایع فرهنگی ایده های فرهنگی است و ما تا ایده فرهنگی نداشته باشیم، محصول فرهنگی هم نداریم.

وی ادامه داد: بااینکه پروسه تبدیل ایده به محصول فرهنگی وظیفه اصلی مراکزی مانند پارک های علم و فناوری است. اما باید کمک گردد که ایده پردازان از پله نخست که رونق ایده های فرهنگی است، بالا بروند؛ تا ما انتظار تولید محصول فرهنگی را داشته باشیم.

دکترایمانی خوشخو اظهار داشت: پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی که یک پارک تخصصی و منحصربه فرد دراین زمینه است، برای توجه به این مهم و رونق هرچه بیشتر صنایع فرهنگی می خواهد که در بخش حمایت و تشویق ایده های خلاقانه فرهنگی فعالیت کند؛ به همین دلیل جشنواره «ایده های برتر فناوری های نرم و صنایع خلاق فرهنگی» را طراحی کرد. از همین روی به مناسبت سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی فراخوانی اعلام شده است که در رشته های مختلف حوزه فرهنگ ازجمله فناوری های هنری، فناوری های آموزش، میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع شنیداری و دیداری، صنایع دستی، موسیقی، هنرهای تجسمی، فناوری اطلاعات، اسباب بازی سرگرمی، طراحی صنعتی، گرافیک نشر و چاپ، معماری، هنرهای نمایشی، نقاشی، عکاسی مد و پوشاک، رسانه، بازی های رومیزی، تبلیغات و بازاریابی علاقه مندان می توانند آثار خودرا ارسال نمایند.

رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی اظهار داشت: من یقین دارم افراد زیادی در کشور می باشند که یا توانایی ایده پردازی دارند یا ایده هایی دارند که هنوز جایی مطرح نشده است. این جشنواره شاید اولین امکانی باشد که موقعیت خوبی را برای افراد فراهم می آورد و به ترویج ایده پردازی فرهنگی می پردازد. پیش بینی شده است که ایده های برتر موردحمایت پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی قرار گیرد. همین طور مقرر است به لحاظ دریافت مشاوره در پخته تر شده ایده و استقرار ایده های برتر که قابلیت تبدیل به موسسه دارند، در این مجموعه اقداماتی صورت گیرد. این ها جزو موارد تشویقی برای ایده های برتر است و امیدواریم در زمان بندی تعیین شده که هشت مردادماه سال جاری است، اطلاع رسانی خوبی صورت گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که نگاه شما نسبت به جریان به کارگیری فناوری و دانش روز در جشنواره «ایده های برتر فناوری های نرم و صنایع خلاق فرهنگی» چیست؟ اظهار داشت: ازآنجایی که پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی نگاه خاصی به فناوری و دانش دارد، باید به بحث تلفیق فناوری با صنایع فرهنگی ایده های فرهنگی توجه ویژه داشته باشیم و حتما دراین زمینه با نگاه به فناوری جشنواره را برگزار می نماییم. خوشبختانه دستگاه های خوبی ازجمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اتاق تجاری، صندوق شکوفایی و نوآوری، اتاق تجاری، صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق، برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق، سازمان های تجاری سازی و اقتصاد دانش بنیان جهاددانشگاهی و دانشگاه علم و فرهنگ با مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی به همکاری برای برگزاری این جشنواره می پردازند.

وی با اشاره به روند حمایت پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی از ایده ای برتر در این جشنواره اظهار داشت: ابتدا ایده ها داوری می شوند که در چند بخش خروجی دارند؛ ایده هایی که بسیار عالی هستند و قابلیت تبدیل به محصول رادارند در مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی موردحمایت قرار می گیرند؛ اما ایده هایی که در درجه متوسط قرار می گیرند و قابیلت بالایی دارند، با صاحبان ایده تماس گرفته می شود تا با ارائه پیشنهادهایی بتوانند ایده خودرا پرورش دهند و درنهایت آن دسته از ایده هایی که در مراحل اولیه قرار دارند می توانند در دوره های بعدی این جشنواره شرکت نمایند.
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، «جشنواره ایده های برتر فناوری های نرم و صنایع خلاق فرهنگی» با محوریت فناوری های اجتماعی، فناوری های رسانه ای، فناوری های هنری، فناوری آموزش، میراث فرهنگی، گردشگری، موسیقی، صنایع دستی، صنایع دیداری – شنیداری، فناوری اطلاعات، هنرهای تجسمی، اسباب بازی و سرگرمی، طراحی صنعتی، گرافیک، نشر و چاپ، معماری، هنرهای نمایشی، نقاشی، عکاسی، مد و پوشاک، رسانه، بازی های رومیزی، تبلیغات و بازاریابی برگزار می گردد و متقاضیان تا ۸مردادماه ۱۴۰۰ فرصت دارند تا ایده های خودرا به شماره تماس ۰۹۰۲۴۳۴۳۸۴۵ بوسیله واتساپ ارسال نمایند.