رئیس انستیتو پاستور ایران : واکسن پاستوکووک ۱۰۰درصد از مرگ کرونایی جلوگیری می کند

به گزارش ربات کشاورز رئیس انستیتو پاستور با اشاره به اینکه اوایل شهریور نتایج واکسن ایران و کوبا (پاستوکووک) تحلیل می شود اظهار داشت: این واکسن جلوی انتقال را ۷۵ درصد می گیرد و تا ۱۰۰درصد از موارد مرگ و میر جلوگیری می کند.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، دکتر علیرضا بیگلری امروز در نشست خبری که به صورت آنلاین در محل وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: واکسنی که به صورت همکاری مشترک با کوبا همزمان با شیوع بحران کرونا آغاز کردیم درحال تست کارآزمایی فاز سوم است.
وی اظهار داشت: تابحال در فاز سوم، این واکسن در ۸ شهر ایران به ۲۴ هزار نفر تزریق شده است.
بیگلری با اشاره به اینکه اوایل شهریور ماه نتایج این فاز از واکسن پاستوکووک مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد، اظهار داشت: بنا داریم پس از آن نتایج را به سازمان بهداشت جهانی اعلام نماییم.
رئیس انستیتو پاستور ایران با تکیه بر این که امیدواریم تاییدیه را از سازمان بهداشت جهانی دریافت نماییم تصریح کرد: اولویت اول تأمین نیاز دو کشور ایران و کوبا است و پس از آن بنا داریم سایر کشورها را از این واکسن تأمین نماییم.
به گفته وی، این واکسن در تاریخ سلامت کشور یک اتفاق ماندگار خواهد بود و الان نظر خیلی از کشورها را معطوف خود کرده است. رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: موسسه انستیتو پاستور ایران با شروع بحران کرونا چندین مسئولیت را پذیرفت که از آنها به خوبی برآمده اند.
بیگلری اضافه کرد: در ابتدا مبحث تشخیص کووید ۱۹ بر عهده انستیتو پاستور قرار گرفت و دقیقاً این مورد زمانی بود که با محدودیت کیت مواجه بودیم.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه با اقداماتی که انجام دادیم توانستیم در کوتاه ترین زمان ممکن تشخیص کرونا را به بالاترین میزان برسانیم، اظهار داشت: پس از مبحث تشخیص کرونا، متمرکز به مبحث واکسن شدیم.
رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: ما همواره درصدد بودیم واکسن موثر، کارا، ایمن، با عوارض کمی را داشته باشیم، ازاین رو همکاری مشترک خویش را که با کوبا از دو سال قبل از شیوع کرونا شروع کرده بودیم، در راه تولید واکسن کووید ۱۹ قرار دادیم.
بیگلری افزود: انستیتو پاستور ایران با انستیتو فینلای کوبا پیش از این همکاری مشترکی در زمینه واکسن ذات الریه کودکان را شروع کرده بود که ما درصدد آمدیم این همکاری را با عنایت به اپیدمی کرونا به واکسن کووید ۱۹ اختصاص دهیم.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون واکسن ذات الریه کودکان یا پونوموکوک را کمتر کشوری تولید می کند، اظهار داشت: اما کشور کوبا توان تولید این واکسن را داشت و ما از انستیتو پاستور وارد همکاری مشترک با این کشور شدیم.
رئیس انستیتو پاستور ایران با تکیه بر این که برای تولید بسیاری از واکسن ها از زیرساخت واکسن ذات الریه استفاده می نمایند، اظهار داشت: بر همین مبنا با یک تصمیم مدیریتی به فکر ایجاد زیرساخت لازم برای تولید واکسن کووید ۱۹ افتادیم.
به گفته بیگلری، خوشبختانه تابحال فازهای یک و دو در کوبا و فاز سه بالینی واکسن پاستوکووک-ایران یا سوبرانا-کوبا خصوصیت های خوبی دارد و نتایج این تست ها نشان داده علاوه بر کارایی، ایمن و بی خطر است.
رئیس انستیتو پاستور ایران با تکیه بر این که از همان ابتدا باید واکسنی ساخته میشد که در مقابل جهش ها مقاوم باشد، اظهار داشت: از همان روزها پیشبینی می شد که در کرونا جهش های مختلفی خواهیم داشت و برای ساخت این واکسن هوشمندی به کار برده شدو این واکسن خاصی است و ایمنی خوبی را بوجود می آورد اما در عین حال بی خطر است.
وی خاطرنشان کرد: واکسن هایی که ساخته شده است برای زیر ۱۸ سال قابلیت استفاده دارد و مطالعه شده است و ایمنی خوبی دارد.
بیگلری اظهار داشت: مهم تر از همه این است که برای واکسن دوز یادآور ساخته شود. در واقع می دانستیم که پس از مدتی که واکسن ها ایجاد می شود به یادآور نیاز خواهد داشت.
وی اضافه کرد: بسیاری از شرکت ها تازه آغاز کرده اند به ساخت دوز یادآور اما ما در این مطالعه دوز یادآور را از ماه ها پیش آماده داشتیم. دوز یادآور می تواند برای کسانی که پیش از این به کرونا مبتلا شده اند و یا واکسن های دیگری دریافت کرده اند می تواند یادآور مهم و موثر باشد.
رئیس انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: این واکسن می تواند بعنوان دوز دوم در بسیاری از واکسن های دیگر هم مورد استفاده قرار بگیرند که بسیاری از این موارد مطالعه شده است.
وی تصریح کرد: کارآزمایی های بالینی در کوبا نشان داد در کشوری که بیشتر مبتلا شدن بر اثر واریانت های آفریقای جنوبی و کالیفرنیایی هستند و این واریانت ها واکسن گریز هستند و کارآیی واکسن ها از ۷۰ درصد به ۱۰ درصد کاسته می شود، این واکسن خوشبختانه درصد کارآیی را بالا برد. ر کوبا با دو دوز استفاده از این واکسن ۶۵ درصد کارایی در مقابل واریانت های جدید داشته است.
بیگلری اظهار داشت: نشان داده شد اگر جهش های سخت داشته باشیم کافی است دو دوز از این واکسن تزریق نماییم در این صورت کارآیی واکسن به ۹۱.۲ درصد ارتقا می یابد. همینطور جلوی انتقال را تا ۷۵ درصد می گیرد و تا صد در صد از موارد مرگ و میر جلوگیری می کند.
وی اضافه کرد: پیام هایی دریافت می نماییم که به این واکسن توجه جهانی شده است. کارآزمایی بالینی ایران هم در ۸ شهر بر ۲۴ هزار نفر و در مجموع ۶۸ هزار نفر این واکسن را در دو مرحله دریافت کرده اند و اوایل شهریورماه اطلاعات را به سازمان بهداشت جهانی عرضه می نماییم.
رئیس انستیتو پاستور ایران اضافه کرد: برای این واکسن هم بتوانیم تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را بگیریم اما اولویت اول تأمین نیاز داخلی دو کشور است.
خط تولید صنعتی واکسن پاستووک راه اندازی می شود
رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه راه اندازی خط تولید صنعتی واکسن پاستووک اول شهریور ماه تمام می شود، اظهار داشت: همینطور اوایل پاییز این خط تولید با ظرفیت سه میلیون دوز به بهره برداری می رسد.
بیگلری تصریح کرد: همینطور بر مبنای برنامه ریزی ها بنا داریم خط دوم تولید واکسن پاستووک را از انتهای پاییز با ظرفیت دو برابری به بهره برداری برسانیم.
وی با اشاره به اینکه جمعیت کوبا کمتر از جمعیت ایران است، اظهار داشت: با عنایت به این مورد بناست که نصف واکسن ساخته شده در این کشور به ایران منتقل شود تا پاسخگوی جمعیت کشورمان از لحاظ تأمین واکسن باشد.
رئیس انستیتو پاستور ایران با تکیه بر این که به این صورت تولید در کشور و تولید در کوبا و انتقال آن به ایران می تواند زمینه واکسیناسیون را فراهم سازد اظهار داشت: تا زمانی که احتیاج به تولید واکسن داشته باشیم این خطوط تولید مشغول فعالیت هستند و پس از آن قصد صادرات داریم.
بیگلری خاطرنشان کرد: خط تولید راه اندازی شده برای واکسن پاستووک در کشور در آینده با به انتها رسیدن کووید ۱۹ می تواند بهره برداری های دیگری داشته باشد.
به گفته وی، در اصل ما شهریور ماه تولید انبوه واکسن پاستووک را خواهیم داشت و هر واکسن ساخته شده را تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد.
وی اضافه کرد: ۱۲۰ هزار دوز واکسن مشترک ایران و کوبا به وزارت بهداشت تحویل داده شده و این واکسن این هفته وارد فاز واکسیناسیون عمومی می شود. از اوایل پاییز هم تولید انبوه صنعتی شروع می شود.
واکسن جدیدی در راه است
رئیس انستیتو پاستور ایران از تولید واکسن جدید دیگری در انستیتو پاستور اطلاع داد و اظهار داشت: هم اکنون مطالعات حیوانی واکسن دیگری همزمان با تولید واکسن کرونا در این مجموعه انجام گرفته که دانش فنی آن مختص ایران است.
وی با اشاره به اینکه ایران پنجمین کشور تولیدکننده این واکسن خواهد شد، اظهار داشت: می خواهیم کارآزمایی بالینی این واکسن را پس از اعلام نام آن آغاز نماییم.

منبع: