یک مقام مسئول در معاونت علمی؛ ۶۰ طرح کلان ملی در حال اجرا می باشد

معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۶۰ طرح کلان ملی در حوزه سلامت، ۳۷ طرح در حوزه کشاورزی، ۲۰ طرح در حمل و نقل پیشرفته و ۱۳ طرح در حوزه انرژی درحال اجراست.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی، پیمان صالحی در مراسم رونمایی از طرح های کلان فناورانه معاونت علمی و فناوری ضمن اشاره به نقشه راه پویا و روزآمد طرح های کلان فناورانه دارای اولویت کشور اظهار داشت: راهبردهای حمایتی معاونت علمی و فناوری مبتنی بر همین نقشه راه است که به صورت مستمر بروزرسانی می شود. در این راستا، طرح هایی که برای اولین بار در کشور تولید می شود و به آنها نیاز جدی و راهبردی وجود دارد، مورد حمایت قرار گرفته و توسط بهره بردار بخش خصوصی یا دولتی به مرحله نهایی می رسد.
صالحی با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با راهبردهای مختلفی از طرح های کلان ملی فناوری حمایت می کند، افزود: کاهش ریسک پروژه برای بهره برداران، حمایت مالی از تولید، کمک به دریافت استانداردها و مجوزها و معافیت های مالی و گمرکی تنها بخشی از راهبردهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پشتیبانی از این طرح ها به حساب می آید.
به گفته وی، هم اکنون بیشتر از ۶۰ طرح کلان ملی در حوزه سلامت، ۳۷ طرح در حوزه کشاورزی، ۲۰ طرح در حمل و نقل پیشرفته و ۱۳ طرح در حوزه انرژی در حال اجرا می باشد.
معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ضمن اشاره به ایجاد خط حمایتی ویژه از محصولات دانش بنیان ایران ساخت اضافه کرد: در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، بیشتر از یک هزار میلیارد تومان تجهیزات ایران ساخت خریداری شده که سهم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیشتر از سایر بخش ها است؛ وزارت آموزش و پرورش هم با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیشتر از ۹۳۰ میلیاردریال تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت خریداری نموده است که ترویج فرهنگ استفاده از این تجهیزات و باور دانش آموزان به تولید داخلی و فناوری بومی را به همراه خواهد داشت.
صالحی افزود: نمایشگاه سال جاری هم همچون سالهای پیش با رویکرد پویایی و تغییر، پکیج های ویژه ای را برای بخش های مختلف در نظر گرفت که برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۲ پکیج شبیه ساز پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی با حمایت ۵۰درصدی خرید معاونت در نظر گرفته شده است.
معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به حرکت مرکز طرح های کلان ملی در راه خودکفایی و توانمندی اظهار داشت: سالانه بیشتر از ۵۰۰میلیون عدد بذر هیبرید، نیاز صنعت کشاورزی کشورمان است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری جهاد کشاورزی، بخشی از این نیاز در کشور تولید می شود.
وی از تأمین ۲۰درصد از نیاز کشور به بذرهای هیبرید تا آخر سال جاری به دست شرکتهای دانش بنیان اطلاع داد و اضافه کرد: هر عدد از این بذرها با قیمتی حداقل ۱۱ هزار تومان خریداری می شود در حالیکه نمونه ایران ساخت با هزینه ای کم تر از یک دهم نمونه وارداتی، نیاز کشور را تأمین می کند. با تأمین ۲۰درصد از نیاز کشور به واردات تا آخر سال جاری، در راه خودکفایی این محصول گام برمی داریم.