تبدیل علم به ثروت، خاصیت متمایز جهاددانشگاهی

به گزارش ربات کشاورز مرکزی معاون پژوهشی جهاددانشگاهی استان مرکزی اظهار داشت: این نهاد فقط به دنبال تولید علم نیست بلکه در تلاش است علاوه بر فعالیت در زمینه علمی، از محل تولید علم، ثروت نیز تولید نماید که این مهم یکی از خاصیت های مهم جهاددانشگاهی است که سبب تمایز این نهاد با سایر نهادهای دانشگاهی شده است.

محسن مرادی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: جهاد دانشگاهی یک نهاد برگرفته از بطن انقلاب اسلامی است و همین رویش از دل انقلاب اسلامی با اهمیت ترین خاصیت برای این نهاد شمرده می شود، در حقیقت این نهاد بمنظور رفع مشکلات بر زمین مانده و ارائه خدمات به وجود آمده است.

وی با اشاره به این که جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی و غیردولتی است، اضافه کرد: همین ماهیت سبب چابکی و تسریع در ارائه خدمات این نهاد شده است و بعنوان یک نهاد دانش بنیان مسائل مختلف را برمبنای علم و دانش طرح و بررسی می کند.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی استان مرکزی با تاکید بر نقش جهاد دانشگاهی در رفع سریع تر مسائل و مشکلات نسبت به سایر نهادها اشاره کرد: این نقش آفرینی قابل مقایسه با نقش آفرینی هیچ دستگاه دیگری نیست چونکه این نهاد غیردولتی است و از طرف دیگر، از استعداد نخبگان جوان استفاده می نماید و در نهایت، خاصیت انقلابی بودن این مجموعه در به ثمر رسیدن این فعالیت ها و رفع مسائل و مشکلات تاثیر به سزایی دارد.

مرادی خاصیت دیگر جهاددانشگاهی در زمینه پژوهش را علاوه بر پرداختن به حوزه علمی، تبدیل علم به ثروت از طرف این نهاد دانست و افزود: این نهاد تنها به دنبال علم نیست بلکه در تلاش است علاوه بر فعالیت در زمینه علمی، از علم حاصل شده ثروت نیز تولید نماید و به صورتی در قالب این روند در زندگی روزمره مردم موثر باشد که این رویکرد یکی از خاصیت های مهم جهاددانشگاهی است و سبب تمایز این نهاد با سایر نهادها و مراکز دانشگاهی شده است.

وی بیان کرد: جهاددانشگاهی باتوجه به ماهیت شبکه ای بودن خود و استقرار واحدهایش در سراسر کشور و اتصال این واحدها به یکدیگر، توان بالایی در هم افزایی توانمندی های واحدهای خود در عرصه های مختلف به ویژه در حوزه پژوهش دارد که در نهایت به افزایش قدرت این نهاد منجر گردیده است.

وی درباب میزان بهره مندی کشور و استان از ظرفیت های گوناگون جهاد دانشگاهی، معتقد می باشد، این نهاد در استان هایی که توانسته اند از ظرفیت های بالقوه و بالفعل جهاد دانشگاهی در امتداد رفع نیازهای استان استفاده کنند، رشد و ارتقای بیشتری را تجربه کرده است و مردم آن استانها نیز از توانایی ها و ظرفیت های این نهاد در جهت رفع مشکلات شان بیشتر بهره برده اند و اساسا ظرفیت های جهاددانشگاهی در این استانها به خوبی مورد توجه و استفاده دستگاه های استان نیز واقع شده است ولی برخی استانها در این بحث چندان جدی نبوده اند که یا استان اراده و عزم استفاده از این ظرفیت ها را نداشته یا تعامل دوطرفه به خوبی شکل نگرفته است.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی استان مرکزی با اعلان اینکه استان مرکزی از استان هایی است که این تعامل و شناخت به خوبی بین جهاد دانشگاهی و دیگر دستگاه های آن شکل نگرفته است. در حقیقت شناخت استان از ظرفیت های این نهاد هنوز آنچنان که باید نیست و یکی از دلیلهای آن اینست که جهاددانشگاهی نتوانسته توانمندی ها و ظرفیت های خودرا در زمینه های مختلف آنچنان که باید به نمایش بگذارد و نوعی عدم شناخت نسبت به این ظرفیت ها سبب شده نهادهای حاکمیتی و مدیران ارشد استان شناخت کافی نسبت به این نهاد نداشته باشند.

وی همین طور اشاره کرد: از طرفی هیچ گاه برنامه مدونی نیز وجود نداشته که مسائل و مشکلات استان در قالب آن بصورت ویژه شناسایی شده و در امتداد رفع آنها یک ماموریت مشخص به جهاددانشگاهی محول شود در نتیجه تا حالا از این ظرفیت به خوبی در استان استفاده نشده است.

مرادی با اشاره به مسئولیت هایی که دولت جدید می تواند به جهاددانشگاهی محول کند، افزود: بهتر است شورای عالی انقلاب فرهنگی به این مهم توجه کند که جهاددانشگاهی در نقشه جامع علمی کشور چه جایگاه و چه وظیفه ای دارد و در نهایت با مشخص کردن یک ماموریت مشخص برای این نهاد، جهاد دانشگاهی موظف به حرکت در راه این ماموریت شود که این یک برد دو طرفه برای کشور است چونکه هم توان این نهاد بر یک یا چند هدف متمرکز شده و هم یک یا چند نیاز اساسی کشور رفع می شود. دولت جدید باید نقش جهاددانشگاهی را در کشور مشخص نماید تا این نهاد با حرکت در این راه با بکارگیری ظرفیت های خود، به رفع مشکلات کشور کمک نماید.

وی بیان کرد: جهاددانشگاهی استان مرکزی علاوه بر این که در زمینه علوم انسانی ورود کرده و کارهای خوبی داشته در زمینه صنعتی و کشاورزی نیز باید ورود کند که البته این مهم نیازمند مطالعه است تا دریابیم مزیت های رقابتی استان چیست تا جهاد بتواند نیازها و خلاءها را رفع کند.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی استان مرکزی درباب بودجه های پژوهشی افزود: با توجه به این که جهاددانشگاهی نهادی است که باید هزینه هایش را خود تامین کند، در چندسال اخیر به جهت نوسانات اقتصادی پیش آمده، جهاد دانشگاهی در زمینه بودجه متضرر و گرفتار کمبود شده است. البته در چند سال اخیر از طرف سازمان برنامه و بودجه، در بودجه های خرد برای مباحث پژوهشی برای دستگاه های مختلف بصورت متمرکز عمل می شود، اما مشکل اینجاست که این بودجه زیاد نبوده و نیازمند تقویت است و بودجه های پراکنده باید تجمیع شوند.

مرادی با اعلان اینکه مشکل بعدی این است که اولویت بندی مسائل استان به خوبی صورت نمی گیرد، افزود: هم اکنون پروسه مربوطه صحیح نیست و خیلی از موارد پژوهشی که انجام می شود، اولویت استان نیست که این مهم نیازمند اصلاح است.

منبع: