رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران: مشکلات سخت اقتصادی فرصتی بود تا با اتکا به توانمندی های داخلی خلاءهای صنعتی را پر نماییم

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران اظهار داشت: تحریم ها و مشکلات اقتصادی بوجود آمده از جانب کشورهای خارجی از یک منظر سبب کاهش تولید و بروز مشکل به منظور زندگی مردم شده است اما از منظر دیگر برای سازمان هایی مشابه جهاد دانشگاهی وظیفه و مسئولیت بزرگی را بوجود آورده تا بتواند خلاء ورود دانش و نیازمندی های صنعت را با اتکا به توانمندی های داخلی پر کند.
دکتر مسعود کمبرانی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه با اصل تحریم موافق نیستیم و آنرا به سود کشور نمی دانیم در ادامه اظهار نمود: اما در جنگ اقتصادی و جهت عبور از این شرایط سخت، با باور به توانایی داخلی، همه تلاش خویش را برای تولید محصولات دانش بنیان و رفع برخی نیازهای صنعت به عمل می آوریم.
وی ادامه داد: سازمان جهاد دانشگاهی تهران در جهت ایجاد فناوری های نوین و تولید محصولات دانش بنیان چندین طرح پرارزش را پارسال به ثمر رسانده و یا در دست اجرا دارد.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران افزود: تولید کریستالیزاتورهای ریخته گری پیوسته برای صنایع فولاد، مس و آلومینیوم، تولید واکسن برای آبزیان، تولید فرمون های جنسی برای مقابله با آفات گیاهی، دستیابی به فناوری ارتقاء کیفیت نفت خام و تولید انواع نهال های میوه به روش کشت بافت از مهم ترین پروژه های فناورانه و پرارزش در سازمان جهاد دانشگاهی تهران هستند که توانسته اند بعضی از نیازهای صنایع و کشور را برطرف نموده و گامی کوچک در جهت کاهش تبعات حاصل از تحریم به حساب آید.
تأکید بر لزوم استفاده از توان جوانان نخبه و نوآور و تلاش سازمان های آینده نگر در جذب این افراد
دکتر کمبرانی با تاکید بر لزوم استفاده از توان جوانان نخبه و نوآور در ادامه تصریح کرد: سازمان های آینده نگر باید حداکثر تلاش خویش را برای جذب نیروی انسانی نخبه و نوآور به عمل آورند و با تلفیق تجربه و شور جوانی، محصولات خویش را متناسب با نیاز روز جامعه و صنعت توسعه دهند.
وی با اعتقاد به اینکه در دنیای کنونی سرعت تغییر و تولید علم بسیار زیاد است و هر سازمانی از این مورد غافل شود بدون شک رو به افول و شکست خواهد بود، اظهار داشت: جوانان نخبه و نوآور و افراد خوشفکر از موثرترین و ارزشمندترین عوامل در بروز ایده های جدید و پیشرفت علم هستند. ایجاد محیط مناسب برای حضور این جوانان، می تواند کمک موثری به خلق ایده و نظریه های جدید علمی کند.
«منش» بستری مناسب برای جذب و حضور جوانان خلاق با ایده های نو
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران اضافه کرد: مراکز نوآوری و شکوفایی( منش) می تواند بستر مناسبی برای حضور جوانان خلاق با ایده های نو فراهم آورد. در این مراکز صاحبان ایده، از مشاوره ها و امکانات اولیه برای توسعه فکر و ایده خود بهره مند شده و مسیر تبدیل ایده به محصول را در زمان کمتر و با ضریب موفقیت بیشتر طی می کنند.
دکتر کمبرانی خاطرنشان کرد: سازمان جهاد دانشگاهی تهران در همین راستا، مبادرت به برنامه ریزی برای تأسیس «منش» متناسب با تخصص های خود کرد و با عنایت به امکانات بسیار خوبی که در اختیار دارد، پیشنهاد مناسبی را برای کسب مجوز به ستفا عرضه کرد و خوشبختانه این پیشنهاد در اسرع وقت بررسی و با تأسیس این مرکز در سازمان جهاد دانشگاهی تهران موافقت شد.
وی تصریح کرد: در ایام اخیر مقدمات راه اندازی این مرکز در ساختمان آموزش این سازمان در بلوار کشاورز فراهم شده و ان شاا… در آینده نزدیک شاهد افتتاح آن و آغاز فعالیت در سه حوزه تخصصی آموزش منابع انسانی، مواد شیمیایی و مواد فلزی خواهیم بود.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران ابراز امیدواری کرد که با حضور و جذب افراد نخبه و ایده های جدید در این مرکز، امکان مشارکت و سرمایه گذاری در تجاری سازی ایده های برتر فراهم گردد و همینطور زمینه جذب نیروهای نخبه بعنوان نیروهای متخصص در گروه های تخصصی سازمان ایجاد شود.
حضور اساتید دانشگاه تهران در پروژه های جهاد دانشگاهی
دکتر کمبرانی اظهار داشت: مجاورت سازمان جهاد دانشگاهی تهران و دانشگاه تهران منافع و مزایای بسیاری برای دوطرف داشته و دارد. حضور اساتید دانشگاه تهران در پروژه های جهاد دانشگاهی سابقه ای طولانی دارد و دستاوردهای خوبی برای طرفین بوجود آورده است. همینطور حضور معاونت فرهنگی این سازمان در دانشگاه تهران توانسته است اثرات فرهنگی و اجتماعی خوبی برای دانشجویان به دنبال داشته باشد.
اعلام آمادگی جهاد دانشگاهی تهران برای همکاری با واحدهای استانی جهاد دانشگاهی
وی ادامه داد: سازمان جهاد دانشگاهی تهران در زمینه های متنوعی از علوم پایه و فنی و مهندسی و همینطور رشته های مختلف علوم انسانی از سابقه و توانمندی خوبی برخوردار می باشد و تلاش می نماییم و در حد نام و استعداد این سازمان، در اجرای طرح های کلان ملی و پروژه های فناورانه جهاد دانشگاهی حضور داشته باشیم.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین فعالیتهای این سازمان که با حمایت معاون پژوهش و فناوری و معاون محترم هماهنگی جهاد دانشگاهی درحال پیگیری است، اجرای پروژه های بین واحدی است. سازمان جهاد دانشگاهی تهران در حوزه تخصصی آبزی پروری، تولید نهال های میوه به روش کشت بافت و همینطور تولید مشترک مواد شیمیایی و فلزی آمادگی همکاری با واحدهای استانی جهاد دانشگاهی را دارد.
دکتر کمبرانی خاطرنشان کرد: ویرایش برنامه هفتم توسعه جهاد دانشگاهی در حال انجام می باشد و کمیته های تخصصی در حوزه های مختلف تشکیل شده است. من هم افتخار حضور در کمیته تخصصی حوزه پژوهشی و فناوری را دارم و امید می رود نتیجه همفکری های انجام شده در جلسات کمیته، به برنامه ای عملیاتی و مثمرثمر برای سالهای آتی جهاد دانشگاهی منجر شود.