در دیدار با رئیس و هیات امنای جهاد دانشگاهی قالیباف: جهاد دانشگاهی بعنوان یک مجموعه انقلابی و پیشران مورد توجه است

به گزارش ربات کشاورز رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اولویت اول ما باید خنثی سازی تحریم ها باشد اظهار داشت: اگر این گونه باشد دشمن می داند که نیازی دیگر به او وجود ندارد و دیگر آن زمان تحریم معنای نخواهد داشت.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس و هیات امنای جهاد دانشگاهی بعد از آنکه طیبی رئیس این سازمان گزارشی را از فعالیت و عملکرد مجموعه متبوع خود عرضه داد ضمن تبریک به مناسبت روز خبرنگار و سالگرد تشکیل سازمان جهاد دانشگاهی اظهار داشت: مقام معظم رهبری از این مجموعه بعنوان مولود انقلاب یاد کردند؛ بسیار حائز اهمیت می باشد. ۱۷ مرداد و روز خبرنگار را به همه عزیزان تبریک و یاد و خاطره شهدای جهاد دانشگاهی و شهدای خبرنگار را گرامی می دارم.
وی اضافه کرد: امروز توفیق است که در خدمت عزیزان و هیات امنای جهاد دانشگاهی و مسئولان و در خدمت نمایندگان و همینطور در کنارعزیزانی که از جهاد دانشگاهی استان های دیگر به صورت مجازی با ما هستند باشم.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: علم و دانش زمانی اثر می گذارد که گره از کار مردم باز کند و در خدمت مردم و جامعه باشد. ما باید با تکیه به فرهنگ قرآنی، و خاندان (ع) شرایط زندگی را بگونه ای برای مردم آرام نماییم و یک آرامشی را برای مردم فراهم نماییم که مردم بتوانند بندگی خدا کنند. ولی متاسفانه امروزه در این حوزه کارنامه مورد قبولی نداریم. فکر می کنید مشکل ما در کجا می باشد؟ آیا امکانات نداریم؟ به نظر می آید این گونه نیست و امکانات خوبی فراهم است.
قالیباف افزود: قصد ندارم زیاد به آمار و ارقام اشاره کنم ولی به صورت کلی ما حدود ۵ میلیون بشکه نفت مصرف داخلی داریم که البته با وجود شرایط و مشکلاتی که در حوزه صادرات نفت وجود دارد میزانی هم در این عرصه مورد توجه است. اما به هر شکل ۸ میلیون ظرفیت مورد توجه به صورت کلی است که اگر بشکه ای ۵۰ دلار هم حساب نماییم بیشتر از ۱۶۰ میلیارد دلار در این بخش هزینه می نماییم.
وی بیان نمود: اما باید به این مورد دقت کنیم که چرا امروز گرفتار مشکل هستیم؟ مهم ترین مشکل در حوزه مدیریت و نداشتن یک حکمرانی درست در جای خودش است. همه ظرفیت های مادی و منابع انسانی ما با یکدیگر هم افزایی ندارد و از طرفی دیگر شاهد ناعدالتی و تبعیض هستیم در همین حوزه مصرف انرژی که به آن اشاره کردم باید بگویم که امکان دارد یک نفر یک بشکه نفت مصرف کند یکی ۲۳ بشکه. این یعنی ناترازی.
قالیباف بیان نمود: این ناترازی در مصرف، تولید، در ساختار بودجه، در مدیریت، در صندوقهای بازنشستگی و در کسری بودجه حتی در جمعیت و مبحث آب و توزیع جمعیت هم به چشم می خورد. در بعضی از نقاط کشور ۲۳ برابر و یا ۲۴ برابر ظرفیت تراکم داریم. یعنی در یک درصد خاک بیشتر از ۲۳ درصد از جمعیت متراکم شده است. حال هر فناوری و هر تکنولوژی هم به کار گرفته شود نمی تواند مشکلات آلودگی صوتی و آلودگی هوا را در آن منطقه اصلاح کرد. بر همین مبنا است که می گوییم در مدیریت و در حکمرانی شاهد مشکل هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی بعنوان یک مجموعه انقلابی و پیشران مورد توجه است البته در کنار این مجموعه پیشران های دیگری هم در کشور داریم اما باید دقت کنیم قبل از داشتن اینها باید تعیین تکلیف شود که اصلا پیشران های ما کدام هستند. آیا باید در تمام موضوعات بعنوان اولویت اول ورود کنیم؟ یعنی هم قطار و مترو بخواهیم هم انرژی هسته ای بخواهیم هم تحول در حوزه کشاورزی بخواهیم و پزشکی؟ آیا امکان این وجود دارد؟
وی افزود: ما می توانیم با برنامه کشور را از این نابسامانی های اقتصادی نجات دهیم؛ به شرط اینکه به یک فهم مشترک و اتفاق نظر در مجلس و دولت، دانشگاه و بخش های خصوصی دست پیدا نماییم. ما باید امروز اولویت ها را مشخص کنیم؛ باآنکه که روحیه جهادی؛ فرهنگ گذشت و تلاش و ایمان به سنت های الهی و ایمان به مردم بسیار حائز اهمیت می باشد. هر کجا در این چهل ساله در حوزه های مدیریتی و فرهنگی و یا فناوری شاهد یک تحول بودیم در آن قسمت با چشم خود دیده ایم که مردم کار صحیح را انجام داده اند. یعنی در هر مقطعی که مراکز علمی با مراکز مدیریتی در ارتباط با خود برای مثال با مراکز صنعتی ارتباط مطلوبی داشته اند و صاحبین اصلی کار و متخصصین به آن حوزه وارد شدند شاهد یک تحول موثر بودیم. ولی متاسفانه امروزه ما در حوزه مدیریت از این قسمت فاصله گرفته ایم.
قالیباف بیان نمود: چرا در زمان پیدا کردن وزیر دنبال این نباشیم آن کسی را که در میدان در این ۴۰ ساله به خوبی درخشیده انتخاب کنیم؟ و چرا باید صرفاً به دنبال افراد خاص در محدوده خاصی هستیم؟ در حوزه ای مثل صنعت و بازرگانی بطور قطع دارای افراد نخبه ای هستیم. امکان دارد مدرک آن فرد هم برای مثال لیسانس باشد ولی در ۳۰ سال قبل تجربه درخشانی داشته باشد، اما ما اینها را نمی بینیم. وقتی می گویم مردم سازی مهم می باشد، یعنی همین.
رئیس مجلس بیان نمود: در بعضی از حوزه ها مقاومت هایی وجود دارد تا برخی اتفاقات رخ ندهد. گاهی آنقدر مقاومت وجود دارد تا به آن نتیجه ای که باید رسید نرسیم؛ چون که در این مقاطع مدیریت تضاد منافع در کشور اجازه کار نمی دهد. یا گاهی همچون اولویت های ما مشخص نیست؛ حتی اگر تلاشی هم بکنیم نمی توانیم آن مبحث مورد نظر را به بازار برسانیم و یا صادر کنیم؛ چون که مبحث در اولویت ما قرار نداشته است. پس ابتدا باید نیاز بازار و نیاز خریدار را مورد توجه قرار داد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تکیه بر اینکه امروز جهاد دانشگاهی بعنوان یک پیشران در ارتباط با دیگر مجموعه ها مورد توجه می باشد بیان نمود: لازم است در اینجا از دکتر کاظمی در مجموعه رویان هم یادی کنیم؛ تاریخچه مدیریت آن مجموعه باید مورد توجه باشد. معتقدم مشکل اساسی ما در کشور بحث مدیریت است این مشکل اساسی و جدی ما است؛ اگر این مورد حل نشود نمی توانیم اولویت ها را مشخص و مشکلات را رفع نماییم. نمی توانیم مبحث استاندارد را حل نماییم و یا امکان صادرات را فراهم نماییم. دیگر مشکلی در این عرصه ها وجود دارد به علت ضعف مدیریتی و درست و صحیح حکمرانی نکردن است یعنی هم خویش را خسته و هم مردم را اذیت می نماییم.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به بیش یا ۲۵ سال قبل نگاهی بیندازیم، چند بار گفته ایم در تولید گوشت یا گوشت سفید خودکفا شده ایم؟ در چه چیزی یا در کجا خود کفا شده ایم ؟ آیا امروز در نهاده های دامی مشکل نداریم؟ غذا و دارو را وارد نمی کنیم؟ چرا می گویید خودکفا شده اید؟ در بعضی مواقع جوجه ها را هم وارد می کنید. صرفاً در اینکه جوجه ها بر مبنای غریزه خود غذا می خورند و رشد می کنند شاید خودکفا شده باشیم، مدت زیادی است که می گوییم در این بخش خود کفا شده ایم، اما این گونه نیست. این ها منصفانه نیست؛ البته می پذیرم که بخشی از مشکلات این حوزه بر گردن شخص من هم می باشد. ما هم باید در حوزه قانون گذاری و نظارت این مورد را حل و فصل نماییم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز دیگر بهانه ای برای کار نکردن وجود ندارد. در این مقطع شرکتهای دانش بنیاد، پیشران ها، جهاد دانشگاهی و همه دلسوزان باید در کنار هم این مسائل را رفع نماییم. مجلس هم مصمم است در این بخش مسائل را دنبال کند. در بودجه سال ۱۴۰۰ در حوزه جهاد دانشگاهی تلاش داشتیم افزایش بودجه لحاظ شود در حوزه توانمند سازی محرومین، مناطق محروم، توجه ویژه ای داشتیم ولی باید دقت کنیم که همه این ها مسکن می باشد. ما باید در اصلاح ساختار حرکت درستی انجام دهیم اولویت ها را مشخص و مشکلات را حل و فصل نماییم. تمام این ظرفیت هایی مالی و منابع انسانی ما هم احتیاج به تدبیر و سیاست درست دارد. که در کنار آن باید در جهت کنار گذاشتن قوانین مزاحم اقدامات صحیحی را انجام دهیم و دولت را متمرکز نماییم. و در کنار این مورد هم جلوی ناترازی ها را هم بگیریم. مجلس در برنامه های خود می خواهد به این سو حرکت نماید و ان شاء الله کابینه هم در اسرع وقت معرفی می شود و ما می توانیم دست به دست هم دهیم و تا قدمهای موثری برداشته شود.
قالیباف در انتها افزود: در حوزه تحریم ابتدا باید به خنثی سازی دقت کنیم و سپس به دنبال رفع تحریم ها باشیم اولویت ما این است که عزتمندانه با عنایت به حق و حقوق مردم و منفعت اقتصادی کشور در این راه قدم برداریم؛ زمانی که دیگر دشمن بداند به او نیازی وجود ندارد دیگر تحریم معنایی ندارد؛ آنها امروز قبول کردند که فشار حداکثری اثری ندارد؛ با اینکه مردم در زحمت هستند و باید زحمت را از دوش آنها برداریم.

منبع: