شیرآلات نانویی مقاوم به خوردگی و سختی تولید شد

ربات کشاورز: یک شرکت دانش بنیان با پوشش نانوساختار تزئینی به روش PVD موفق به تولید شیرآلات ساختمانی مقاوم به خوردگی و سختی بالا شده است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، در ساخت شیرآلات بهداشتی ساختمانی، علاوه بر جنس و کیفیت ماده مورد استفاده، عواملی همچون هندسه شیرآلات و رنگ پوشش به کار رفته حائز اهمیت می باشد. بطور کلی شیرآلات از دو جنس آلیاژ برنج یا سرب خشک ساخته می شوند و تنها روکش های آنها است که تفاوت های ظاهری در آنها به وجود می آورد.
استفاده از پوشش بر سطح شیرآلات، با هدف ایجاد مقاومت در مقابل سایش و خوردگی و همین طور افزایش زیبائی انجام می گیرد. بصورت خاص، اعمال پوشش های نانوساختار سبب افزایش سختی و مقاومت به خوردگی بیشتر در مقایسه با پوشش های ضخیم تر می شود. از طرفی، رنگ مهم ترین خاصیت پوشش های تزئینی است.
یکی از روش های رایج در اعمال پوشش های نانوساختار، رسوب فیزیکی بخار (PVD) است. این روش قابلیت ایجاد لایه نازک با ضخامت کمتر از ۱۰۰ نانومتر را فراهم نموده و چسبندگی و یکنواختی مناسبی در روی زیرلایه را به ارمغان می آورد.
یک شرکت دانش بنیان با فناوری نانو و استفاده از پوشش نانوساختار تزئینی به روش PVD مبادرت به تولید شیرآلات ساختمانی کرده است که علاوه بر زیبایی، عملکرد این محصول را افزایش داده است.
این شیرآلات در حمام، روشوئی، توالت و آشپزخانه به کار می آید.
از خاصیت های کاربرد فناوری نانو برای تولید نانوپوشش ها می توان به سختی بالا و مقاومت به سایش مطلوب، مقاومت به خوردگی مناسب، تمیزشوندگی آسان، دارای پرلاتور کاهنده مصرف آب، رسوب پذیری کم تر سطح به سبب طراحی خاص بدنه، ساختار ارگونومیک بدنه، پاشش به طور پودری، بدون رسوب اشاره نمود.

منبع: