راه اندازی ۱۱ مرکز جامع سلول های بنیادی

به گزارش ربات کشاورز معاونت علمی و فناوری اعلام نمود: ۱۱ مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور افتتاح شد تا علاوه بر تربیت متخصصان، تولید محصولات فناورانه این حوزه رونق گیرد.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری، سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشی بین رشته ای است که اعتلا و رشد آن نیاز به همکاری متخصصان رشته های مختلف دارد. بدین سبب پژوهشگران از حوزه های مختلف از متخصصان بالینی گرفته تا داروسازان، متخصصان علوم پایه پزشکی، مهندسان فنی و مهندسی بافت باید دور هم جمع شوند تا تحقیقات صورت گیرد.
در این مسیر مراکز جامع علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی راه اندازی شدند تا شاهد تجمیع ظرفیت های علمی، نیروی انسانی و تجهیزات فنی و آزمایشگاهی باشیم. ستاد توسعه فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری از این حرکت حمایت کرد.
این مراکز با حمایت ستاد و مشارکت دانشگاه های مادر وابسته به وزارت علوم و وزارت بهداشت در بعضی کلان منطقه ها به وجود آمده اند و بعنوان یکی از با اهمیت ترین ساختارهای منطقه ای توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی فعالیت می نمایند.
تاسیس مراکز جامع علاوه بر این که منجر به رشد علم می شود به افزایش اشتغال متخصصان و دانش آموختگان رشته ها مرتبط می انجامد. هم اکنون ۱۱ مرکز جامع در کشور فعال می باشند.
مراکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه های علوم پزشکی تهران و تبریز در سال ۱۳۹۵ و شیراز در سال۱۳۹۶ با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری راه اندازی شدند.
همچنین در سالهای ۱۳۹۷ تا اسفند ماه ۱۳۹۹ دانشگاه های علوم پزشکی کرمان، یزد، مشــهد، ایران، کرمانشاه و پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس تحت حمایت مادی و معنوی ستاد جهت راه اندازی و تجهیز مرکز جامع قرار گرفتند.
همچنین دانشگاه صنعتی شریف نیز با تامین زیرساخت های لازم و باتوجه به پتانسیل های موجود در دانشگاه جهت راه اندازی این مرکز توانست از حمایت های ستاد بهره مند شود.
طبق توافق نامه تاسیس این مراکز بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با دانشگاه های علوم پزشکی، مقرر است ظرف مدت ۳ سال، حداقل پنج دانش آموخته دکتری تخصصی و پسا دکترا مبتنی بر ماموریت منطقه ای تعیین شده برای مرکز پذیرش و تربیت شوند.
همچنین ۳ محصول دانش بنیان و ۳ خدمت بالینی مبتنی بر سلول های بنیادی تولید شوند به نحوی که تاییدیه های لازم را از سازمان غذا و دارو یا معاونت درمان وزارت بهداشت گرفتن کنند.
این مراکز همین طور متعهد شده اند، برای جلب مشارکت صنایع دارویی برای همکاری و سرمایه گذاری دو جانبه در تولید، بازاریابی و فروش محصولات دانش بنیان تولید شده گام بردارند و با شبکه سلول های بنیادی به وجود آمده توسط ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی همکاری مستمر داشته باشند.

منبع: