گیاهانی که می توانند برفک دهان را بهبود بخشند

به گزارش ربات کشاورز استفاده از جوشانده  گیاهان مریم گلی و برگ کرفس وحشی به صورت شستشوی ملایم مخاط دهان و غرغره کردن دهان می تواند در بهبود بیماری برفک دهان موثر باشد.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، برفک دهان به عارضه ای اطلاق می شود که معمولاً بر روی زبان بوجود می آید. این بیماری اختصاصی مخاط دهان است در کودکان نوزاد و شیرخوار و همینطور در افراد مسن (کسانی که دندان مصنوعی به جای چند دندان طبیعی دارند) عارض می شود. در مواردی حتی امکان دارد شدت ضایعه به قدری زیاد باشد که بلع، خوردن و آشامیدن را برای فرد مشکل کند و گاهی امکان دارد سایر قسمت ها(مخاط دهان) هم گرفتار عارضه شود.

مهندس منیره نورمحمدی کارشناس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در مورد این بیماری و داروهای گیاهی موثر در درمان آن اظهار داشت: درمان موگه یا برفک دهان اگر در ارتباط با یک ناراحتی مهمی نباشد، به سهولت درمان با برخی گیاهان انجام می گیرد.

وی اظهار نمود: استفاده از جوشانده گیاهان مریم گلی و برگ کرفس وحشی به صورت شستشوی ملایم مخاط دهان و غرغره کردن دهان، اثر درمانی در این بیماری ظاهر می کند.

نورمحمدی تشریح کرد: گیاه مریم گلی، دارای تانن، گلوکوزید، مواد صابونی، قند، گلوتامین، آسپاراژین و املاح معدنی متعدد است و در مصارف خارجی برای بیماری های برفکی، گلو و رماتیسم کاربرد دارد.

وی اضافه کرد: پنجاه گرم برگ یا ساقه گلدار گیاه مریم گلی، برگ کرفس وحشی یا برگ Vaccinium Myrtillus را که تازه یا خشک باشد در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آنرا روی آتش بگذارید تا به جوش آید. سپس آنرا از روی آتش بردارید و پنج دقیقه صبر کنید. بعد آنرا به دهان خود که گرفتار برفک شده است مالیده و دهانتان را با آن شست شو دهید. هر روز پنج تا شش بار دهان خویش را با آن بشویید. برای درمان خون ریزی لثه های دندان هم شستشو با گیاه مریم گلی مؤثر و مفید می باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی؛ نورمحمدی در انتها تصریح کرد: گیاه مریم گلی دارای خواص طبی فراوانی همچون تقویت کنندگی و نیرو بخشی است و از خواص دیگر آن میتوان به درمان اسهال، درد معده، کندی قوه هاضمه و همینطور برای اختلالات یائسگی، خستگی مفرط، اشاره نمود.