تسکین التهاب سینه با گز انگبین

ربات کشاورز: گز انگبین بعنوان ماده تسکین دهنده التهاب سینه، تنگی نفس، سرفه و جهت تقویت دستگاه هاضمه در طب سنتی سفارش می شود.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، گز انگبین درختی بوته ای با ارتفاعی میان ۶ تا ۱۰ متر است که قطر آن نیز به ۳۰ سانتی متر می رسد. گیاه گز انگبین انشعاب های زیادی دارد، همین طور داشتن چوب سخت، برگ های کوچک و صاف، برگ هایی به رنگ غباری سفید از خاصیت های دیگر این درخت می باشد.
مهندس اقبال جاسمی، کارشناس گیاهان دارویی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی درباب خاصیت های این گیاه اظهار داشت: انگبین، نوعی ماده خوراکی سفید رنگ و عسل مانند است که بطور مستقیم توسط حشره و یا به کمک حشره ها بر روی گیاه تولید می شود. هر ساله با شروع فصل پاییز میلیونها پشه گز در بخش گلستان کوه خوانسار و در اطراف گیاه گون جمع می شوند که پس از ساختن گز انگبین و تخم گذاری از بین می روند. گز انگبین دارای املاح ضروری مورد نیاز انسان مانند کلسیم، منیزیم و انواع ویتامین ها است. همین طور گز انگبین حاوی ۲/۴۱ درصد فروکتوز، ۲ درصد ساکاروز، ۱۶/۳۱ درصد پلی ساکاریدها (که در اثر هیدرولیز اسیدی تولید گلوکز، گزیلوز و مانوز می نماید)، ۰۲/۳ درصد موسیلاژ و صمغ و ۲۶/۲ درصد خاکستر است.
این کارشناس گیاهان دارویی اضافه کرد: گز انگبین بعنوان ماده تسکین دهنده التهاب سینه، تنگی نفس، سرفه و جهت تقویت دستگاه هاضمه در طب سنتی سفارش می شود. همین طور مصرف گیاه گز انگبین از مبتلاشدن به یبوست و بواسیر جلوگیری می کند. گز انگبین از بهترین ملین ها برای کودکان و افراد سال دار محسوب می شود. همین طور قند موجود در گز انگبین برای افراد دیابتی ضرری ندارد و این بیماران می توانند از این گیاه پر فایده استفاده کنند.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، جاسمی اشاره کرد: امروزه گز انگبین یکی از غنی ترین منابع طبیعی تولید فروکتوز شمرده می شود و از آنجائیکه فروکتوز بدون وجود انسولین (با آنزیم فروکتوکیناز) می شکند، مورد توجه است. بیشتر افراد جهت استفاده دارویی از گز انگبین، شهد آنرا مورد استفاده قرار می دهند. به این صورت که می توان مقداری از شهد گز انگبین را در آب جوش حل کرده و بعد از آن مصرف کرد. میزان مجاز و مناسب این ماده جهت مصرف های درمانی در هر وعده ۲۰ تا ۵۰ گرم است.

منبع: