۱۲۰ استاندارد ملی برای گیاهان دارویی به ثبت رسید

معاونت علمی و فناوری اعلام نمود: تابحال ۱۲۰ استاندارد ملی برای گیاهان دارویی و داروهای گیاهی ثبت شده است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری و شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی در یک همکاری موثر با سازمان ملی استاندارد در تلاش هستند تا با ساده سازی و اصلاح قوانین و مقررات، صدور مجوزهای مورد نیاز در این عرصه را تسهیل کنند.
این تلاش ها تابحال منجر به ثبت ۱۲۰ عنوان استاندارد در سازمان ملی استاندارد شده است.
یکی از ضروریات برای ارتقای کیفیت تولیدات در هر صنعتی، دریافت مجوزهای خاص است. حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی هم از این امر مجزا نیست و با عنایت به سروکار داشتن با بحث سلامت فرد و جامعه، صدور مجوزها باید با سختگیری بیشتری اعمال شود.
مراحل مختلف صدور مجوز از پروانه بهره برداری، تولید بذر استاندارد، تولید فرآورده ها و محصولات نهایی شامل حوزه دامپزشکی، سموم و آفت کش ها و داروها و فرآورده های گیاهی و سنتی در ارتباط با سازمان های مختلف همچون وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال، سازمان دامپزشکی، سازمان حفظ نباتات کشور و سازمان غذا و دارو است.
در سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی هم تاکید ویژه ای بر ساماندهی فرآیندها و ساختارهای نظارت و ارزیابی بر کلیه فعالان و فعالیتهای حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی شده است بنابراین ستاد توسعه فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری دستگاههای مرتبط اقدامات موثری در ساده سازی و اصلاح قوانین و مقررات مربوطه انجام داده است.
از این رو میتوان به تصویب و ابلاغ دستورالعمل اجرایی ثبت داروهای طبیعی و طب سنتی مورد مصرف در دامپزشکی در سازمان دامپزشکی، ابلاغ دستورالعمل اجرایی ثبت فرآورده نهایی داروی سنتی زالوی طبی توسط اداره کل فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو، ساده سازی و الکترونیک کردن مقررات ثبت داروها و فرآورده های گیاهی و غیره اشاره نمود.
ستاد برای سهولت و ایجاد شفافیت برای متقاضیانی که به دنبال دریافت مجوزهای لازم هستند با همکاری اداره کل فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو و دفتر طرح ملی گیاهان دارویی درحال ایجاد زیرساخت های پنجره و سامانه واحد الکترونیکی صدور مجوزها است که بزودی به نتیجه خواهد رسید.