کلاهبرداری بانکی در امارات با بهره گیری از هوش مصنوعی

ربات کشاورز: مدیران یک بانک در امارات متحده عربی بوسیله یک صدای تقلید شده با بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی فریب خورده و ۳۵ میلیون دلار را به کلاهبرداران تحویل داده اند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از رجیستر، مدیر یک بانک در امارات متحده عربی بعد از آنکه با فردی که وانمود می کرد مدیر یک شرکت تجاری است، تماس تلفنی گرفت قانع شد که ۳۵ میلیون دلار از حساب این شرکت را در اختیار افرادی بگذارد که بعداً مشخص شد کلاهبردار هستند.
بررسی های بعدی نشان داد صدای پخش شده از پشت تلفن متعلق به مدیر آن شرکت نبوده و با بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی تقلید شده و به همین علت مدیر بانک نتوانسته متوجه جعلی بودن صدای مذکور شود. با توجه به این که شرکت مورد اشاره قبلاً ایمیل هایی را برای بانک اماراتی ارسال کرده و از برنامه ریزی خود جهت استفاده از پول برای یک خرید جدید آگاهی داده بود، مدیر بانک نسبت به تقاضای انتقال ۳۵ میلیون دلار حساس نشده بود. بانک حتی برای هماهنگ کردن این پروسه یک وکیل را استخدام کرده بود.
امارات برای رسیدگی به پرونده این کلاه برداری از وزارت دادگستری آمریکا تقاضای کمک کرده و برمبنای اسناد دادگاه که نخستین بار در اختیار نشریه فوربس قرار گرفت، جنایتکاران از فناوری جعل عمیق صوتی برای شبیه سازی صدای مدیر شرکت مورد اشاره بهره برده اند.
مقامات اماراتی خواهان دریافت اطلاعات دو حساب بانکی در آمریکا شده اند که بیش از ۴۰۰ هزار دلار از مبالغ مسروقه به آنها منتقل شده است. بررسی ها حاکیست حداقل ۱۷ نفر در این کلاهبرداری دست داشته اند.

منبع: